• Mislim da su oprost i pokajanje jako važne teme i da bi bilo dobro napisati što oprost i pokajanje jesu i kojim situacijama je potrebno oprostiti, a u kojima se pokajati i kako. Vidim da tu ima dosta neznanja u religijskim učenjima i duhovnosti općenito. Većinom se predlažu intelektualni procesi gdje se nastale negativne emocije ili "zaboravljaju" ili potiskuju raznim metodama i mehanizmima umjesto da se ulazi u emocionalne procese iskustva i otpuštanja emocija kroz katarzične procese doživljaja negativnih emocija i kroz primanje Božje ljubavi i oprosta.

    Definicije oprosta i pokajanja dodam malo kasnije.

    He who dwells in love, dwells in God and God in him.

    Seek God's Love first, and everything else will be added to you.

    Ako nekoga zanima, istinu o Bogu(koja nije religijska već znanstvena) može pronaći na Divine Truth youtube kanalu: https://www.youtube.com/@Divinetruthmain

    Edited once, last by Cloud (April 3, 2024 at 4:59 PM).

  • Nastavak:

    Kako bismo mogli reći što su oprost, a što pokajanje, najprije treba definirati što je to grijeh. Riječ grijeh znači "fulati metu savršenstva", a to savršenstvo je ljubav. Dakle, generalno se može reći da je grijeh bilo koja vrsta "energije" koja nije u skladu s ljubavi. Specifičnije, grijeh je svaka misao, namjera, želja, strast, emocija, osjećaj, aspiracija, riječ i djelo koje nije u skladu s ljubavi. Bitno je reći da definicija ljubavi dolazi od Boga, a ne od ljudi.

    Kada pričamo o oprostu, prvo treba razlučiti da li je ono potrebno. Ono do čega je moralo doći je da je neka druga osoba, prekršila neki od Božjih zakona (koji su svi na bazi ljubavi). Često se dešava da mi mislimo kako su nas drugi ljudi povrijedili, a to uopće nije istina iz Božje perspektive, tako da je prvo bitno znati odrediti je li nešto grijeh ili ne. Bog od nas traži da oprostimo kada nam drugi učine zlo (namjerno ili nenamjerno), a sam proces je intelektualan i emocionalan, te se sastoji u prepoznavanju grijeha koji je počinjen protiv nas i u osjećanju(emocionalnom iskustvu) sve boli koja je pritom nastala u nama. TO uključuje osjećanje emocija ljutnje, straha, srama i tuge (žalovanja). Kada proces završi, sjećamo se događaja, ali nemamo više negativnih emocija koje vežemo uz njega. Sada osjećamo ljubav, razumijevanje i zahvalnost. Moguće je zamoliti Boga za ljubav i tada nam ona silazi u nas te nas lječi do kraja. To ne znači nužno da ćemo prihvatiti društvo osobe koja nas je povrijedila, ako se ona nije iskreno pokajala jer u tom slučaju postoji velika vjerojatnost da će ona ponovno učiniti isto, a mi se iz ljubavi prema sebi ne bismo htjeli ponovno izlagati istom tretmanu. Ono što je bitno je da više nećemo imati loših osjećaja u vezi situacije ni osobe te ćemo biti u miru. Osobe kojima najviše trebamo oprostiti su naši roditelji/staratelji, jer su oni bili odgovorni za naše formativne godine, a za dijete je najvažnije razdoblje od 0-7 godina i u tom razdoblju zadobijemo najviše emocionalnih rana, od majke i od oca, koje onda nažalost ne iscjelimo i hodamo ranjeni kroz život, te na temelju tih rana onda zadajemo bol i patnju drugim ljudima oko nas.

    To nas dovodi do pokajanja i ono je iz Božje perspektive bitnije od oprosta jer Bog najviše vrednuje i gleda na to kako mi koristimo svoju volju i u kojem smjeru, ljubav ili zlo. Prema tome, kada se radi o pokajanju, bitno je uvidjeti radi li se stvarno o grijehu koji smo učinili prema nekom drugom ili sebi, gdje je došlo do kršenja Božjih zakona. Proces je isto tako intelektualan i emocionalan gdje uviđamo težinu grijeha, te si dozvoljavamo osjetiti sve posljedice naših djela koje su nanijele bol i patnju drugim ljudima. Osjećamo sve ono što smo nanijeli drugima, strah, tugu, žalost, sram, grižnju savjesti, krivnju,itd., te odlučujemo da više nikad ne želimo ponoviti istu stvar. U pokajanje je uključen oprost jer je potrebno utvrditi razloge i uzroke zbog čega smo djelovali neljubavno, a oni se većinom nalaze u našem djetinjstvu, gdje smo bili ranjeni emocionalno od strane naših roditelja, koji nas nisu voljeli onako kako nam je bilo potrebno te je to stvorilo bolne uzroke(tugu, sram,strah) u nama zbog koji se rodila želja za grijehom. Kada se uklone uzroci, nema više želje za grijehom i kada se iskreno pokajemo za ono što smo napravili, možemo od Boga zatražiti(kroz iskrenu žudnju srca) i primiti milost i oprost, te nam u tom trenutku Bog šalje i daje svoju ljubav koja djeluje kao iscjeljujući balzam za naše rane te ih briše i čisti. Bitno je reći da nam Bog oprašta grijehe trenutačno, čim ih počinimo, ali mi taj oprost možemo primiti tek kada se iskreno pokajemo.

    Oba procesa je nemoguće potpuno riješiti samo intelektualnim (misaonim) putem. Grijeh je emocionalan i njegove posljedice su također emocionalne te kao takve i moraju izaći iz nas. Potiskivanje emocija ili korištenej tehnika gdje ih se ignorira ili minimizira neće riještiti problem jer emocije ostaju pohranjene u našoj duši. Oba procesa je moguće u nekoj mjeri napraviti samostalno, bez Boga, ali kako bi bili dovršeni, potrebno je uključiti u njih Boga te primiti Božju ljubav i oprost kako bismo postali u potpunosti slobodni od grijeha i njegovih negativnih posljedica.

    Evo par dobrih videa o tome:

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

    He who dwells in love, dwells in God and God in him.

    Seek God's Love first, and everything else will be added to you.

    Ako nekoga zanima, istinu o Bogu(koja nije religijska već znanstvena) može pronaći na Divine Truth youtube kanalu: https://www.youtube.com/@Divinetruthmain

  • Nastavak:

    Kako bismo mogli reći što su oprost, a što pokajanje, najprije treba definirati što je to grijeh.

    Slazedm se,hajdemo videti tvoju definiciju:

    Quote

    Riječ grijeh znači "fulati metu savršenstva", a to savršenstvo je ljubav. Dakle, generalno se može reći da je grijeh bilo koja vrsta "energije" koja nije u skladu s ljubavi. Specifičnije, grijeh je svaka misao, namjera, želja, strast, emocija, osjećaj, aspiracija, riječ i djelo koje nije u skladu s ljubavi. Bitno je reći da definicija ljubavi dolazi od Boga, a ne od ljudi.

    Uz svo duznopostovanje,smatram da je ovo zaista daleko od neke zadovoljavajuce definicije,nedostaje sustina.

    Ako mi dozvolis ja bih dao jednu Biblijsku definiciju koja po meni veoma precizno i pre svega kratko navodi sta je to greh:


    1 Jov.3,4:

    "...Svaki koji čini grijeh i bezakonje čini: i grijeh je bezakonje..."


    Kao sto se jasno vidi,Sveto Pismo nam kaze da je greh bezzakonje ili prestup Bozjeg zakona !

    E sad ako li prihvacas ovu definiciju onda bi mozda trebao pokusati da u svetlu ove nove definicije pokusas definisati i pojasniti oprostaj.

  • S time se slažem, grijeh je prestup Božjeg zakona, ali što je Božji zakon negoli ljubav? Svaki put kad napravimo prestup u ljubavi mi griješimo. To je ono što sam htio reći. Mislim da Biblija nema pravo shvaćanje ljubavi, a time i Boga i Njegovih zakona te ni grijeha.

    He who dwells in love, dwells in God and God in him.

    Seek God's Love first, and everything else will be added to you.

    Ako nekoga zanima, istinu o Bogu(koja nije religijska već znanstvena) može pronaći na Divine Truth youtube kanalu: https://www.youtube.com/@Divinetruthmain

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.