Posts by ZikaRozenberg

    Dugo vremena tragam, ali nikako da nađem neku emisiju sinhronizovanu na srpskohrvatski, verovatno iz vremena Jugoslavije. Emisija opisuje uspon i pad Maču Pikčua i drugih gradova na tom području pre dolaska Kolumba, ističući kako je narod ranije dostigao vrhunac prosperiteta (valjda 9. vek), da bi nakon toga postao iskvaren i dekadentan. Na kraju, izgleda kao da je dolazak Španaca bio pravedna Božja intervencija. Tada me to nije toliko zanimalo, ali danas bi mi bilo veoma korisno pronaći tako kvalitetno prezentovan materijal, s obzirom na modernu agendu koja često krivi zapadni svet za sve i prikazuje Indijance, kao i druge narode, kao miroljubive i divne pre dolaska Evropljana.


    sve je moguće. Kada pogledamo koliko je naroda nastalo na evropskom kontinentu i koliko pisma i koliko jezika, zašto onda da to nije moguće i na američkom kontinentu koji je još veći.
    Ipak mislim da naučno još stružemo po površini, radi tako malo ispitane drevne Amerike.
    Da li postoje zapisi o tim narodima da bi saznali malo više i njima ko su oni?


    Ne znam, nisam se mnogo bavio tim civilizacijama, ali sigurno se nešto saznalo i iz pisanih izvora. Kada čujem ljude na poznatim programima koji tvrde da znaju nešto o njima, obično me iritiraju svojim fantastičnim pričama, kao na primer da su tamo bili vanzemaljci i slično, čast izuzecima. To rade samo da bi privukli pažnju publike, jer je većina ljudi više zainteresovana za takve priče nego za stvarnu istoriju, pa ti programi imaju veći budžet.


    Hvala na informaciji. Da li postoje još satraiji spisi od ovih iz trećeg veka? Za Civilizaciju Olmeka sam čuo ali mislim da se malo zna o njima. Pre neku godinu je iskopan kako arheolozi tvrde najstriji grad u Americi. Izgleda da je tu još pre Olmeka. https://www.meteorologiaenred.com/bs/caral-najstariji-grad-na-američkom-kontinentu.html


    Za ovo nemam posebne izvore na srpskom.

    Najstariji pisani spisi su baš nađeni kod Olmeca "Cascajal Block" koji datira od ranog prvog milenijuma pre Hrista.
    [URL unfurl="true"]https://en.wikipedia.org/wiki/Cascajal_Block[/URL]

    Takođe je nađeno pismo Zapoteka starosti od 500 godina pre Hrista pa dalje.
    [URL unfurl="true"]https://en.wikipedia.org/wiki/Zapotec_script[/URL]

    Istmijansko pismo isto od oko 500 godina pre Hrista pa do 5. veka, itd.
    [URL unfurl="true"]https://en.wikipedia.org/wiki/Isthmian_script[/URL]

    Pre razvijenog pisma se na tim područjima koristilo beleženje čvorovima "Kipu", u upotrebi su od 3 milenijuma pre nove ere, nađeni su čak i u gradu Caral.
    [URL unfurl="true"]https://sr.wikipedia.org/wiki/Кипу[/URL]

    "Također, kipu (sustav čvorova koji su koristile andske civilizacije za zabilježavanje podataka) koji su pronađeni u Caralu svjedoče da je u njemu postojalo složeno i razvijeno društvo. "
    [URL unfurl="true"]https://hr.wikipedia.org/wiki/Caral[/URL]

    Koliko sam ja razumeo taj sistem beleženja informacija je težak i nije toliko praktičan.


    Nije mi poznato da postoje spisi koji se datiraju na period pre Hrista. I ovo šta imamo od Maja je samo jedan manji deo jer je veći deo od Španaca uništen. Ovo što imamo ako se ne varam datira se najkasnije u peti vek. Ovaj vaš PDF tekst moram prvo da prevedem, pa da ga pročitam.


    Teško je naći originalne izvore na srpskom, Srbi nemaju arheološke ekspedicije na tim prostorima, a jako mali broj je preveden na srpski jezik, verovatno zbog male zainteresovanosti. Takođe čitave stranice na vikipediji koje opisuju drevne američke civilizacije i preteče Maja nisu prevedene na srpski jezik kao na primer civilizacija "Olmecs" (1500-400 p. n. e.)


    [URL unfurl="true"]https://en.wikipedia.org/wiki/Olmecs[/URL]

    Dakle, da bi se dublje istraživalo, neophodno je poznanje engleskog jezika.

    Iako su Maje imale nerazvijeno pismo sve do pojave prvog primitivnog hieroglifnog pisma, koje nastaje u 3. veku pre Hrista, nije istina da ne znamo šta su Maje radile pre toga. To se može utvrditi kao što se utvrđuje za svaku civilizaciju, pored ostalog i iskopinama crteža i keramika, usmenim predanjima, itd. Nešto o tim nalazima sam naveo gore.
    [URL unfurl="true"]https://sr.wikipedia.org/wiki/Мајански_хијероглифи[/URL]


    Molim vas dajte mi izvore vaše tvrdnje pa da proverim.


    Da li o njihovom pismu ili? Sada sam vam gore naveo izvor ako to želite. Onaj pdf u prvoj replici je stručan izveštaj o nalazima u to vreme. U slučaju da znate Engelski, na drugoj strani levo možete videti tabelu gde su klasifikovani nalazi prema njihovoj starosti. I prema toj klasifikaciji izveštaj dalje vrši analizu iskopina.

    Sigurno bi moglo da se nađe još izvora o njihovoj civilizaciji u to vreme, ovo su periodi koji se nazivaju "Middle Preclassic" što bi u prevodu trebalo da znači "srednji preklasični period" koji traje u periodu od 1000-350 godine pre nove ere. Ako vam zatreba izvor za još nešto, slobodno tražite. Još jednom, da bi uopšte mogli stručno da se bavite bilo čime, pogotovo arheologijom, u većini slučajeva mora da se pređe sa srpskog na strani jezik.


    Lako je govoriti o Filistejcima kao naroda, kada o njima postoje drevni zapisi, isto tako je i sa Grcima itd, ali šta mi imamo zapisano iz drevne Amerike što je starije od šestog veka posle Hrista, a čak i spisi Maja su speljeni od strane Španaca. Svo što arheolozi otkriju iz perioda pre Hrista je velika zagonetka. Ne postoji nijedna jedin poznati naziv bilo kog grada, iz tog vremena za koji se može dokazati kao takav.
    Čak i najstriji grad je jedna zagonetka jer neznamo skoro ništa o tome ko su bili njegovi građani.


    Ovo nije istinita tvrdnja, dobro su poznati Majanski hijeroglifi koji datiraju jos od 3. veka p. n. e. čak i numerički sistem koji su koristili nije misterija. Danas imamo nalaze starosti cak od 1000 godina pre Hrista na tim područjima. Na primer nadjene su iskopine grobova elitnih porodica i ostaci surovih religijskih rituala.

    Evo ga, na primer, neki od izveštaja engleskih istraživača o iskopinama koji datiraju cak 1000 godina pre Hrista pa do 200 godine p. n. e.
    [URL unfurl="true"]https://core.ac.uk/download/pdf/225561321.pdf[/URL]


    Ovaj tekst služi isključivo informiranju te ne pruža odgovore na pitanja koja bi vas mogla zanimati. Budući da osobno nisam praktikant takvih iskustava, mogu vam prenijeti saznanja o onome što se pokušava postići kroz takva stanja u nekim duhovnim praksama. To uključuje osvještavanje nesvjesnog, programiranje svijesti, postizanje duboke opuštenosti, introspekciju te traženje inspiracije, među ostalim ciljevima.


    Ako mene pitate, pre svega me je povela snažna intuicija da hipnagogičko stanje vodi poreklo od gospodara tame. Ali imam poteškoća da jasno i koncizno definišem zašto. Verujem da je o ovome vredno diskutovati, ne želim samo površinsku formu da ispitam jer se ona može adaptirati dok verujem da srž može ostati ista. Možda grešim ali mene ovo asocira na veoma blaži oblik padanja u trans i druge oblike misticizma koji su samo prilagođeni razumnijim ljudima. Zar ne bi osoba koja se ovime bavi mogla imati ista iskustva kao i osobe koje se bave misticiznom i njih nazvati samo drugačijim terminom? Takođe bih voleo da izrazim najiskreniju sumnju u ove benefite; ne sumnjam međutim da se osoba može osećati bolje i smirenije, kao što se može osećati bolje posle drugih oblika misticizma ili droga. Vi ste verovatno imali nevina iskustva, ali ne zaboravite da je nečastivi veoma mudar i da vas sigurno dobro poznaje.


    eto ovde sam da naučim više o jevanđelju Isisa Hrista. Želim da zamenim iskustva sa drugim dobrim ljudima koji vole učenje Isusa Hrista. Ali nisam ovde da vodim beskonačne rasprave ili da se svađam sa bilo kim. Član sam u nekoliko grupa na Facebooku, gde baš to činimo. Pojedinačno se javljaju kritičari kojima nije stalo do dijaloga iz uzajmnog poštovanja nego samo da su jedini u pravu. Ja sam ovde jedini član Crkve Isusa Hrista svetaca poslednjih dana i nisam uvek u stanju da odgovorim na sva pitanja.


    Ono što vi želite da čujete nije bitno za mene. Ja nisam došao da vam svrbim uši. Pišem zbog drugih ljudi i da bi se razvila zdrava diskusija koja već postoji kod ostalih delova foruma. Pogledajte kakav tretman imaju ostale diskusije. Ako niste spremni da nosite takav teret, ne morate ga nositi. Ne znam zašto bi bilo ko ovde bio privilegovan da iznosi svoje verovanje bez izazova, kao kod ostalih. Već ste mnogo pošteđeni diskusija. Zato odeljak o Mormonima ni ne liči toliko na ostatak ovog foruma. Otvoreno je četiri puta više tema od Jehovinih svedoka, a i dalje dobija manji odziv ljudi, većina tema nemaju ni jedan komentar.


    Evo mogu vam reći kako taj dijalog ide, vi će te meni reći vaš stav a ja ću vam odgovoriti moj, a onda će te vi opet reći vaš stav i ja opet moj itd, itd. Na kraju niti će te vi mene moći da ubedite niti ja vas. Eto šta imamo od toga?


    Šta radite ovde onda? Ako ne želite diskusiju, već sam vam rekao da bolje ne objavljujete na ovom forumu, nego napravite svoj autoritarni forum ili vlastiti veb sajt. Forumi su baš napravljeni sa specifičnom svrhom da se druga verovanja i ideje izazovu. Baš zbog toga forumi imaju mnogo veći kredibilitet od sofisticiranih portala gde dominira samo jedno mišljenje. Ne možete zloupotrebiti tu reputaciju tako što samo objavljujete svoja verovanja bez diskusije ili osporavanja. Svako verovanje se ovde ispituje i diskutuje. Pogledajte samo koliko malo diskusije ima na toliko vaših objava. Obratite pažnju na deo sa Jehovinim svedocima, koliko manje imaju objava a koliko više diskusije (617 poruka na 10 tema, dok ovde ima 509 poruka na 45 tema), ili bilo koji drugi deo ovog foruma. Vi ste ustvari mnogo više pošteđeni kritika. Ja ne pišem ovo samo zbog vas, kao što ni vi ne objavljujete samo zbog mene. Postoje i drugi ljudi koji žele da čitaju ono za šta su došli, a to je diskusija.


    Pa šta ka kažem na to? Mi ne kritikujemo i ne osuđujemo ostale verske grupe a oni to stalno čine sa nama.
    Naravno postoje i kritičari koji su zlonamerni, jer nastoje na tome da nas obrate od naše zablude, većina njih je ubeđena zato da smo mi prevareni i da verujemo u laži. To sam čuo mnogo puta. Ja sam na to naučio. Još od 1986 godine kada sam se priključio ovoj crkvi osetio sam od nekih, a naročito od velikih Hrišćanskih Crkvi neprijateljstva, ali nije bitno, ja sam ovde dobrovoljno da bi razgovarao sa kritičarima. To su moja iskustva sa tim. Naravno upoznao sam i kritičare koji nisu zlonamerni. Vidim da vi niste zlonamerni, ali ipak mislim da nećemo doći do zajedničkog jezika, Trudim se da druge razumem i žao mi je ako mi to nije uvek uspešno. Samo što moje ubeđenje nema veze sa mojim mišljenjem da bi ga eto tako jednostavno promenio nego sa onim što mi "nazivamo lično svedočanstvo".


    Osporavanje tuđih stavova je najnormalnije debatovanje, vi sve što se vama protivi nazivate kritikom, takođe i ja mogu vas nazvati kritičarima, vi ste kritičari kritičara. Mene mogu i moja deca zvati kritičarem kada ih ukorim za nestašluk, ali oni se ne služe takvom manipulacijom. Ovo je forum za debatovanje, a ne čitanje i slepo verovanje posebno Mormonskim učenjima. Objavili ste toliko tema na ovom forumu, normalno da će ljudi da diskutuju na tu temu i uglavnom se neće slagati kao i kod svih ostalih, niste ništa posebni, niti ste posebna žrtva. Pozivam vas da pogledate ostale diskusije sa ostalim verovanjima. Ustvari ljudi baš i preferiraju forume više od satjova baš zbog tih vaših "kritika". Ovde se skoro o svakoj stvari debatuje (kritikuje?) uglavnom sa podstacanjem na zdrav razum. Ako niste sposobni da branite svoja verovanje i ne želite kritike, onda vam preporučujem da ih ne objavljujete na ovaj forum nego napravite svoj autoritarni forum ili web sajt.

    Mislim da čovek dok odmara telo treba da odmori i um. Kada čovek donosi odluke ili razmišlja, on tada i dalje koristi mozak, zato čovek treba da izgubi svest dok spava da bi odmorio taj deo mozga, ustvari verujem da je mozak najvažiniji organ koji treba odmoriti.

    Ako znaš Engleski možeš pročitati šta radi recimo prednji korteks:
    "Your frontal lobe is at the front of your brain behind your forehead. Functions of your frontal lobe include: Decision-making, problem-solving. Conscious thought."

    [URL unfurl="true"]https://my.clevelandclinic.org/health/article…cerebral-cortex[/URL]

    Da li misliš da je pametna ideja forsirati ga da radi non stop još dok spavaš?

    Mene to takođe podseća na čaranje ili hipnozu. Poznato je da mnogi hipnotičari i vračari veruju da oni ustvari samo probuđuju unutrašnju "sakrivenu" moć čoveka da doživi rasterećenje ili doživi natprirodne fenomene. Mislim da se takvo verovanje ne razlikuje toliko od verovanja da hipnagogičnog stanje ili neka droga mogu da učine nešto slično. U Bibliji baš često piše protiv čaranja, sigurno ste svi upoznati sa time.

    Evo kako hipnozu opisuje:

    SLOBODAN JANKOVIĆ - HIPNOTIČAR TERAPEUT
    iz intervija "Hipnozom do boljeg života"

    Razgovaram sa Slobodanom, koji se već niz godina bavi hipnozom.

    "Hipnoza je jedna vrsta naše unutrašnje komunikacije sa samim sobom putem naših misli i osećanja. Upravo zato hipnoza je potpuno prirodan i siguran metod promene." ... "Hipnotičar je samo vodič, onaj koji vam pomaže da dosegnete to stanje uma. Vi ste taj koji odlučuje da se to i dogodi i sami odlučujete da li ćete sarađivati sa hipnotizerom ili prekinuti seansu."


    Pored toga kritičarima fali lično iskustvo sa objavam od Boga i kako nastaju i kako nastaju nadahnuti zapisi.
    Sve što znaju je iz druge ruke. Što znači da nisu niti mogu biti zaista objektivni.


    Otkud vama ovo? Vaš najveći problem je što vi niste objektivni, uvek kada vas neko ospori nagađate da oni nemaju "lično iskustvo" i da su "zlonamerni kritičari". Vi često osuđujete tuđe namere i zato niste sposobni da razumete druge sagovornike niti promenite svoje mišljenje.

    Kao prvo mnogi pretpostavljaju da nije samo Joseph Smith pisao knjigu već je to bila grupa Mormonskih pionira. Neke greške su gramatičke, ali nisu sve; ima dosta drugih prepravki kao što je na primer promenjeno ime kralja sa Benjamin na [B]Mosiah[/B]. Nisam se puno bavio prepravkama u Mormonovoj knjizi, ali verujem da se dosta može naći na internetu. Na primer ovaj sajt pokazuje neke od njih:

    [URL unfurl="true"]https://carm.org/mormonism/some…book-of-mormon/[/URL]

    Ne poznajem autore ovih citata koji govore o prepravci novog Zaveta ili Biblije, ali sumnjam u njihovu istinitost. Inače su poznati nalazi Biblijskih knjiga koji potiču još od 7. veka p. n. e. Što se tiče Novozavetnih postoje nalazi još od 2. veka nove ere, više o tome može naći svako na vikipediji gde je sve lepo tablično poslagano:

    [URL unfurl="true"]https://en.wikipedia.org/wiki/Biblical_manuscript[/URL]

    [INDENT]Niko ne osporava da je postojao kontakt izmedju starih Grka i Judejaca, kao i sa svim ostalim narodima normalno da je oduvek bilo neke vrste povezanosti, sigurno postoje istoričari koji tvrde da je bilo i kontakta sa Kinezima ja ni to ne osporavam, ali zašto onda ne vidimo Kineskih imena u Mormonovoj knjizi?[/INDENT]

    To na kraju opet ne objašnjava odsustvo starogrčkog iz navedenih knjiga:

    Jeremija i plač Jeremijin - otprilike 627 - 597 p. n. e.
    Isaija (40-66) - oko 538 p. n. e.
    Jezekilj - otprilike 592 - 570 p. n. e.

    A šta je sa knjigama pre i posle te 600. godine, zašto ni tamo nema starogrčkog ako je bio toliko prisutan?

    Takvim izvlačenjem citata i tom vrstom dokaza nema šta ne možete dokazati, ali izgleda da vi svestno odbijate da iskreno pročitate i razmislite o onome što sam pisao.

    Mislim nije poenta foruma da svako brani i dokazuje svoja verovanja bez razmatranja tudjeg mišljenja i bez traganja za istinom.

    Ako sami ne želimo da razmotrimo tuđe mišljenje, ako ne želimo da pošteno sagledamo istinu, kako onda očekujemo da drugi prihvate naš način razmišljanja ili naša verovanja?

    Da li onda zaista možemo očekivati da nama bude dat "razum spasenja narodu njegovom" (Luka 1:77)? Mislim da je bitna stvar ne samo na forumima nego i u životu da pokušamo da saslušamo i razumemo druge ljude i sagovornike.

    Vi možete da zovete ne samo moje nego bilo čije argumente različitim imenima, ali to ne menja istinu, samo sebe možete time zavesti. Ja vam pokazujem koliko je verovanje da je Mormonova knjiga vodi poreklo od 600 p. n. e. apsurdno.

    "U grčkom rukopisu Novog zaveta postoji 150.000 odlomaka sa različitim varijantama. Od ovih 150.000, manje od 400 utiče na značenje, a manje od 50 je značajno." (Vilijam Barkli, Introducirajući the Bible, str. 134).

    Pa da li ste vi svesni šta navodite ovde? Ko priča o Novom zavetu? Da li je toliko slep i nepošten da ne možete da razumete dva pasusa koja ponavljam od početka? Da li navedene knjige koje su pisane u to vreme (600 p. n. e.) sadrže starogrčke nazive? Baš zato što Novi zavet sadrži starogrčke nazive, zato ih sadrži i Mormonova knjiga jer je ona ustvari samo produkt ljudskog uma koji je jezički imitirao celokupno Stari i Novi Zavet, a ne period kada je Lehi napustio Jerusalim. Ne morate da menjate ni kontekst, jer kontekst je napisan sa zavodničkim ciljem i pored toga može slobodno da se tumači, kao što ga tumače fundamentalci ili ostali ogranci LDS-a, dok su čitave reči i nazivi menjani.

    Pozivam svaku poštenu osobu da proveri da li spisi u Jerusalimu u to vreme imaju starogrči uticaj kao Mormonova knjiga, to je direktna potvrda, ne može jasnije od ovoga da bude.

    Pokušajte pažljivije da pročitate i razmislite o onome što sam malo pre pisao, a gledano sa duhovniog aspekta da li je Sveti Duh vodio Jozefa Smita je druga tema na koju bi još svašta moglo da se piše.


    Vi znate da je ovo religijska grupa a ne naučna? Ako želite duhovni dokaz, onda čitajte tu knjigu i upitajte Boga a On daje obećanje da će vam moći Duha svetoga obaviti da je ta knjiga istinita, a da je Bog hteo tu knjigu da dokaže onda bi ona bila u muzelu i svako je video, Samo ja sumnjam da bi to bilo šta promenilo, jer bi ljudi i tada posatavljali razne teorije da je ipak lažna.

    Ja sam postavio tezu da neko sličnu knjigu napiše za 60 dana. Ništa drugo. A sada skrećemo opet sa teme. Ako tako nešto niko do sada nije napisao onda ne postoji dokaz da je to moguće.

    Što se Grčkih imena u Mormonovoj knjizi tiče moj odgovor glasi ovako:

    Prisustvo imena Timotej i Lahonej u Mormonovoj knjizi je sasvim prihvatljivo, iako na prvi pogled izgledaju neprikladno. Najkasnije od 14. veka pre nove ere Sirija i Palestina su u stalnom kontaktu sa egejskim svetom i od sredine 7. veka pre nove ere. Do 300. godine pre nove ere, grčki plaćenici i trgovci blisko povezani sa egipatskim interesima proširili su se širom Bliskog istoka (najbolji egipatski plaćenici bili su Grci). Lehijev narod nije mogao da izbegne značajne kontakte u Egiptu, a posebno u Sidonu. Grčki pesnici tog vremena slavili su Sidon kao veliki centar svetske trgovine. Na stranu, zanimljivo je napomenuti da je Timotej jonsko ime, pošto su Grci u Palestini bili Jonci (otuda jevrejski naziv za Grke „Sinovi Javanima“), a Lahonej znači Lakonci: najstariji grčki trgovci su bili Lakonci, kolonije na Kipru (BM AKish) i naravno trgovali sa Palestinom.

    Dakle, Lehi ili Mulekova grupa bi sigurno poznavali nekoga sa imenom „Lahonej“, a možda je grupa čak uključivala i čoveka sa tim imenom. U svakom slučaju, to je prikladno grčko ime u pravom vremenskom okviru.

    Dakle sama premisa vašeg prvog pitanja je zavodljiva i pogrešna, ja sam pokušao da vam objasnim da je verovanje da nije samo Joseph Smith uticao na pisanje Mormonove knjige, već je to bilo malo organizovanije. Takođe sam želeo da istaknem manipulativne i ljudske greške autora kao što su imitiranje KJV biblije upotrebom Engleskog iz 17. veka i starogrčkih termina. Poenta mojih odgovora je bila da je pisanje Mormonove knjige itekako ostvariv poduhvat i da je postojalo mnogo pisaca koji su pisali fiktivne priče sa mnogo manje prepravki i kontradikcija. Vi to zovete "skretanjem sa teme".

    Timotej i Lahonej nisu jedini starogrčki termini u Mormonovoj knjizi, ima ih dosta više, vi pokušavate samo njih opravdati.

    Ovo se nalazi na Vikipediji o proširivanju starogrčke kulture na Bliski istok:

    "Following the Classical period was the Hellenistic period (323–146 BC), during which Greek culture and power expanded into the Near and Middle East from the death of Alexander until the Roman conquest."

    [URL unfurl="true"]https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Greece[/URL]

    Da li je zaista bio koliki je uticaj starogrčkog jezika bio 600 godina p. n. e. u Judeji, možemo jednostavno potvrditi svetim knjigama koje su tada pisane u i nalaze se u Starom Zavetu kao što su:

    Jeremija i plač Jeremijin - otprilike 627 - 597 p. n. e.
    Isaija (40-66) - oko 538 p. n. e.
    Jezekilj - otprilike 592 - 570 p. n. e.

    Pogledajte i sami koliko se često može tamo naći neko starogrčko ime ili reč.

    Neke greške su gramatičke, ali nisu sve; ima dosta drugih prepravki. Mnoge su dostupne pretragom na internetu, kao na primer:

    [URL unfurl="true"]https://carm.org/mormonism/some…book-of-mormon/[/URL]


    Vi znate da je ovo religijska grupa a ne naučna? Ako želite duhovni dokaz, onda čitajte tu knjigu i upitajte Boga a On daje obećanje da će vam moći Duha svetoga obaviti da je ta knjiga istinita, a da je Bog hteo tu knjigu da dokaže onda bi ona bila u muzelu i svako je video, Samo ja sumnjam da bi to bilo šta promenilo, jer bi ljudi i tada posatavljali razne teorije da je ipak lažna.

    Ja sam postavio tezu da neko sličnu knjigu napiše za 60 dana. Ništa drugo. A sada skrećemo opet sa teme. Ako tako nešto niko do sada nije napisao onda ne postoji dokaz da je to moguće.

    Što se Grčkih imena u Mormonovoj knjizi tiče moj odgovor glasi ovako:

    Prisustvo imena Timotej i Lahonej u Mormonovoj knjizi je sasvim prihvatljivo, iako na prvi pogled izgledaju neprikladno. Najkasnije od 14. veka pre nove ere Sirija i Palestina su u stalnom kontaktu sa egejskim svetom i od sredine 7. veka pre nove ere. Do 300. godine pre nove ere, grčki plaćenici i trgovci blisko povezani sa egipatskim interesima proširili su se širom Bliskog istoka (najbolji egipatski plaćenici bili su Grci). Lehijev narod nije mogao da izbegne značajne kontakte u Egiptu, a posebno u Sidonu. Grčki pesnici tog vremena slavili su Sidon kao veliki centar svetske trgovine. Na stranu, zanimljivo je napomenuti da je Timotej jonsko ime, pošto su Grci u Palestini bili Jonci (otuda jevrejski naziv za Grke „Sinovi Javanima“), a Lahonej znači Lakonci: najstariji grčki trgovci su bili Lakonci, kolonije na Kipru (BM AKish) i naravno trgovali sa Palestinom.

    Dakle, Lehi ili Mulekova grupa bi sigurno poznavali nekoga sa imenom „Lahonej“, a možda je grupa čak uključivala i čoveka sa tim imenom. U svakom slučaju, to je prikladno grčko ime u pravom vremenskom okviru.


    Prvo, niste odgovorili na moje pitanje, dakle:

    Odakle vam "samo neke lažne osude"?

    Molim vas sada da iznesete kada sam vas ja osuđivao i kada sam izneo lažne osude, a pre svega nedokazane stvari.

    To je samo deo od starogrčkog u Mormonovoj knjizi, i to opet ne odgovara na moje pitanje zašto se Mormonova knjiga koristi starogrčkim izrazima za razliku od Starozavetnih knjiga koje su pisane i pre i posle 600 p. n. e.? Zašto je prevedena na varijantu engleskog koji se nije govorio u 19. veku već u 17. veku? Sasvim je očigledno da pored neznanja autori su želeli da stimulišu osećaj KJV verzije Biblije da bi ljudi stekli sličan osećaj (možda neki to prepoznaju kao Svetoga Duha) kao kada čitaju Bibliju.

    Sama premisa vašeg prvog pitanja je pogrešna.

    Quote


    Vi znate da je ovo religijska grupa a ne naučna?

    Kada ste se našli laža idete na osećanja i glumite žrtvu, dok ste pre toga izneli 30 tačaka.


    Kako vidim ZikaRozenberg je naveo stranicu mormonske crkve kao dokaz, i to nije optužba, evo još jednom
    [URL unfurl="true"]https://newsroom.churchofjesuschrist.org/article/unders…-book-of-mormon[/URL]
    Zato molim da se na ovom forumu fino raspravlja bez ljutnje u miru.


    Mogao bih i mnogo više da iznesem, ali sve se to može lako pretražiti, zato nisam hteo da iznosim izvore trebalo bi dosta vremena da ih ubacujem i uredjujem. Zato sam napisao kasnije da ako neko sumnja u istinitost neke tvrdnje neka to slobodno iznese pa ću izneti dokaz sa izvorima.