Josif,Isusov ocuh,Marijin muz,starac sa decom ili momak?

  • Novu vam zapovijed; dajem da ljubite jedan drugoga, kao što sam ja ljubio vas, da i vi ljubite jedan drugoga Po ovome će svi znati da ste moji učenici, ako imate ljubavi jedan za drugoga. Ivan 13,34

    Piše u Mateju 25 daljnje upute Božje, a ostale koji su radili zlo drugim ljudima u ime svoj vjere i vjerski uvjerenja dok su slušali druge ljude i zapovjedi ljudske bez obzira na vjersku pripadnost napisao je za takve -- odlazite od mene svi koji činite bezakonje -- ako to ne isprave, ja ne znam što ljudi takvih osobina imaju više tražiti u kršćanskoj vjeri...ne mislim tu na vas robivek, ali ima ih puno u kršćanskim crkvama i zajednicama i to nikad neću moći razumjeti, kako ti ljudi samo interpretiraju vjeru? Valjda stavljaju Boga na svoj nivo i tako ga ponižavaju. Takvi ljudi su sramota Jahvina, misle da rade velike stvari dok zlo čine.


    Lijep pozdrav!

  • Sto se tice jevrejskog jezika oni imaju svoje reci za rodjaka,prijatelja,brata,sestru itd bas kao i mi. Tako da ta jevrejska rec predstavlja pravo znacenje brat jer ih mu je rodila majka Marija.

    A to sto je blagoslovena i mnoge druge zene su dobile Bozji blagoslov,ali ovde se radi da je ona odabrana ili blagoslovljena od Boga da rodi Hrista.

    Zar je trebalo vise zena da ga rodi? U cemu je problem? Jednu osobu neko moze da blagosilja ili da proklinje ili da je i ne spominje.

    A sta je Isus Josifovoj deci ako mu ih nije rodila marija vec neka zena iz ko zna kojeg braka po redu?Mozda je po toj tvojoj prici imao 6 zena i svaka mu radjala po jedno dete?

    I sta je Isus toj deci???Pa niko i nista ,pogotovo sto cak nisu ni verovali u njegovo ucenje i dela.I takva deca tj ljudi i zene da idu sa macehom da ga vade dok mu smestaju ludacku kosulju??,o cemu ti to pricas?,pa Marija njima ostaje samo maceha,a deca odrasli ljudi i zene ne idu ni sa svojim majkama a kamoli macehama.

    Ta vasa nauka je izmisljena u cilju proglasenja Marije za bogorodicu i da se uspostavi kvartet umesto trojstva.

    I naravno kako razumes stih iz Mateja 1:25 I ne znaše za nju dok ne rodi Sina svog prvenca, i nadede Mu ime Isus.

    Ako pise prvenac,kako se onda zovu ostali?,zasto ne pise Jedinac? i naravno kako to Josif nije znao za nju dok nije rodila isusa,a posle ju je poznao???

    Sta mislis?

  • Riječ prvorođenac ne implicira da je Marija imala drugu djecu. Koristi se u Luki 2:7 da pripremi put za posvećenje Isusu Gospodinu kao prvorođenca. Drevni Židovski spis govori o ženi koja je umrla rađajući svog prvorođenca. Čini mi se kad bi ulazili u povjesni vremenski period pojedini koje zovu braća Isusova, ispali bi zapravo stariji od njega, ali dobro...

    Uostalom, što smeta moje mišljenje? Da li sam neka vrlo važna osoba pa me treba po svaku cijenu osporiti? Znam zašto to govorim, jer sam vidjela ishod drugačijeg razmišljanja ...Ukratko, ti pojedinci kažu da ne oduzimaju ono što je pisano o njoj da je ona blažena među svim ženama, ali zapravo to baš rade. Mnogi od njih ulaze u teorije zavjere i nazivaju je pogrdno semiramida, demon, sporedni lik, Isus je Josipov sin i slične stvari... Mišljenja sam da Sotona ne voli ni Mariju, istom mržnjom kojom ne voli Isusa jer ga je ona rodila. Ako u Bibliji piše da je blažena onda je to tako, ne ulazim time u nauk nečije tradicionalne crkve, nisam ničiji apologet, vidim i drugu stranu novčića.

    Lijep pozdrav i svako dobro!

  • Ali već odavno sam završila ovu raspravu i obrazložila sam svoje mišljenje u prijašnjim odgovorima, vi nastavljate diskusiju, ne znam ni ja zašto to radite..što vas tako smeta tuđe mišljenje?

    Izvini,nisam primetio tvoje odgovore na moje konkretno pitanje zasnivano na Biblijskim dokazima o braku u smislu zapovesti kolje su vernici trebali drzati.

    Ako je i Marija bila vernik onda mi reci dali to po tebi znaci da je ona krsila Bozje normative o braku ?

    Molim te citiraj odgovore koje smatars da si vec dala na ovo pitanje ili si mozda pobila dokaze koje sam dao pa cu se javno izviniti zbog tog mog previda.

    Hvala unaored na tvom angazmanu.

  • Izvini,nisam primetio tvoje odgovore na moje konkretno pitanje zasnivano na Biblijskim dokazima o braku u smislu zapovesti kolje su vernici trebali drzati.

    Ako je i Marija bila vernik onda mi reci dali to po tebi znaci da je ona krsila Bozje normative o braku ?

    Molim te citiraj odgovore koje smatars da si vec dala na ovo pitanje ili si mozda pobila dokaze koje sam dao pa cu se javno izviniti zbog tog mog previda.

    Hvala unaored na tvom angazmanu.

    već sam napisala svoj stav, evo vjerujem u duh proroštva

    Njegova braća, kako su se zvali Josipovi sinovi, stala su na stranu rabina… Sve se to nije svidjelo Njegovoj braći. Budući da su bili stariji od Isusa, osjećali su da On treba biti pod njihovim diktatom. Ellen G. White, Čežnja vjekova

    Posljednja prijevara Sotone bit će da ukine učinak svjedočanstva Božjeg Duha. “Gdje nema viđenja, narod propada” (Izr 29,18). Sotona će djelovati genijalno, na različite načine i kroz različite agencije, kako bi uzdrmao povjerenje naroda Božjeg ostatka u pravo svjedočanstvo. – Pismo 12, 1890

    On odgovori: 'Idi Daniele: jer do posljednjega vremena ostaju zatvorene i zapečaćene ove riječi! Mnogi će se očistiti, ubijeliti i okušati. Bezbožnici će raditi bezbožno. Bezbožnici neće to razumjeti; ali će pobožnici to spoznati. Danijel 12,9-10

    Ljubazno te sad molim da me pustiš na miru i da se složimo da se ne slažemo! Isus nije bio nametljiv.

    Želim ti Božju mir u srcu i da ti Bog stavi melem na oči da prosuđuješ ispravno!

    Božji blagoslov

  • već sam napisala svoj stav, evo vjerujem u duh proroštva

    Njegova braća, kako su se zvali Josipovi sinovi, stala su na stranu rabina… Sve se to nije svidjelo Njegovoj braći. Budući da su bili stariji od Isusa, osjećali su da On treba biti pod njihovim diktatom. Ellen G. White, Čežnja vjekova

    Posljednja prijevara Sotone bit će da ukine učinak svjedočanstva Božjeg Duha. “Gdje nema viđenja, narod propada” (Izr 29,18). Sotona će djelovati genijalno, na različite načine i kroz različite agencije, kako bi uzdrmao povjerenje naroda Božjeg ostatka u pravo svjedočanstvo. – Pismo 12, 1890

    On odgovori: 'Idi Daniele: jer do posljednjega vremena ostaju zatvorene i zapečaćene ove riječi! Mnogi će se očistiti, ubijeliti i okušati. Bezbožnici će raditi bezbožno. Bezbožnici neće to razumjeti; ali će pobožnici to spoznati. Danijel 12,9-10

    Kao sto sam vec rekao,ti si zaista sve vrewme iznosila svoj isti stav ali definitivno nisi odgovorila na moje jasne primedbe zasnivane na Biblijskim standardima za brak koje bi svaki vernik morao postovati !!!

    ...naravno,ako li smatras da je Marija bila VERNA zena !!!

    Ljubazno te sad molim da me pustiš na miru i da se složimo da se ne slažemo! Isus nije bio nametljiv.

    Želim ti Božju mir u srcu i da ti Bog stavi melem na oči da prosuđuješ ispravno!

    Božji blagoslov

    Izvini,nisam primetio da sam te uznemiravao ,vredjao ili da sam se mozda nametao u stilu da mi argumentaciju moras prihvatiti po svaku cenu !

    Ovo vidim kao normalnu pristojnu komunikaciju/diskusiju izmedju dve osobe sa razlicitim verskim ubedjenjima gde svako legitimno iznosi argumente u prilog svojih pozicija !

    Naravno,ukoliko smatras da ovo nije tako imas prava da reagujes kod moderacije ili da u najmanju ruku jednostavno ignorises moje postove !


    Pozdrav i svako dobro.

  • Marija jest bila vjerna, no npr. Ellen White koja je sebe nazvala duhom proroštva vjerovala je kao i ja, kao i reformatori -- ne znam što smeta i po čemu bi to bilo neko spasonosno pitanje ako se ne slažemo

    U Bibliji odnosi nisu crno bijeli i nisu svi ljudi imali iste živote i sudbine, niti su bili iste osobnosti... npr. imamo Balama koji je bio kvaran čovjek i imao je podmukao karakter koji me podsjeća na neku drugu vjersku ličnost, pa je opet bio Božji prorok imao je duhovne darove...

    Mogla bi objasniti svoje stajalište u teološkom smislu, ali bi ispalo da sam apologeta jedne crkve, a to sigurno ne želim iz pojedinih razloga. No, to ne znači da se sa tom određenom crkvom ne slažem u vjerovanju. Također znam nešto iz osobnog iskustva što je privatna stvar zašto mislim da je Marija blažena žena. Zapravo, imala sam prije stav identičan vašem po tom pitanju.

    Ok, poštovati ću vašu primjedbu i ignorirati ću vaše daljnje postove kao što ste napisali da učinim.

    ma kakva moderatura baš se ja srdim na bilo koga a kamoli na vas, nisam vam ja forumaš niti sam pisala baš, vrlo sitno prošle godine i ove i to je to-- ok sad jesam izgleda postala, tako da prestajem s tim što prije : )


    Božji blagoslov!

  • Zašto vi ne vjerujete u vječni pakao? Vi u svoje vjerovanje sa sigurnošću vjerujete moguće iz svoje iskrenosti, ali ja mislim da su to mogli i izmisliti ljudi koji se služe vjerom pa se tješe time da što god loše radili drugima u ime vjere nema problema za njih. Neki već uče i univerzalizam što nije učenje Biblije, Bog je Bog pravde....

    Biblija uči da će nespašeni trpjeti vječne svjesne muke. Vidi Matej 25:46; Otkrivenje 14,10-11; Otkrivenje 20:10-15.Tri puta u Marku 9 Krist je govorio o paklu kao "vatri koja nikada neće biti ugašena: gdje njihov crv ne umire, a vatra se ne gasi ..."Mk 9, 43-48. To je jezik vječne patnje.
    Vaše vjerovanje tvrdi da, iako je vatra vječna, kazna nije. Krist je naučavao da će kazna ljudi koji drugima rade zlo biti gora od nasilnog uništenja ili gubitka postojanja. Marko 9,42 upozorava da bi bilo bolje za opake da objese mlinski kamen oko vrata i da budu bačeni u more nego da izdrže Božji sud. Već u sljedećem stihu Isus je počeo opisivati strahote pakla. Drugim riječima, pakao će biti gori od bilo kakvog nasilnog uništenja. Patnja je vječna u trajanju. U Matej 26,64 Gospodin je rekao da će Judina kazna biti gora od gubitka postojanja. “... Imao je. bilo bi dobro za tog čovjeka da se nije rodio."

  • Marija jest bila vjerna, no...

    Nema prostora ovde za bilo kakvog NO,ako li je bila verna onda je morala prihvatiti / drzati sve Bozje zapovesti uklljucujuci i one o braku koje sam vec citirao !!

    ...e sad ako li je drzala te zapovesti onda sav tvoj verski kocept pada u vodu,bar sto se Biblije tice !!!

    ...naravno,ti i dalje imas legitimnog prava da verujes sta hoces i kako hoces i to ti ovde niko ne brani !

    Mogla bi objasniti svoje stajalište u teološkom smislu, ali bi ispalo da sam apologeta jedne crkve, a to sigurno ne želim iz pojedinih razloga.

    A jel ja tebi delujem kao "apologeta neke crkve"ili se mozda drzim iskljucivo Svetog Pisma !?

    ...Božji blagoslov!

    I tebi.

  • Nema prostora ovde za bilo kakvog NO,ako li je bila verna onda je morala prihvatiti / drzati sve Bozje zapovesti uklljucujuci i one o braku koje sam vec citirao !!

    ...e sad ako li je drzala te zapovesti onda sav tvoj verski kocept pada u vodu,bar sto se Biblije tice !!!

    ...naravno,ti i dalje imas legitimnog prava da verujes sta hoces i kako hoces i to ti ovde niko ne brani !

    A jel ja tebi delujem kao "apologeta neke crkve"ili se mozda drzim iskljucivo Svetog Pisma !?

    I tebi.

    Dobro, meni ne smeta možda ste vi zaista pravu, ostajem pri tome da nije sve crno bijelo kako bismo svi htjeli da jest...

    Ionako ćemo biti suđeni po karakteru i da li smo radili zlodjela drugima, maltretirali ih i slično bez obzira na vjersku pripadnost nekoj određenoj crkvi ili skupini, Polje je svijet, a ne jedna denominacija. To ne mislim ja već je tako pisano u Svetom Pismu. Ljudi ne prosuđuju tko će biti spašen već sam Tvorac koji poznaje srca svakog čovjeka pa i naume tih srca. A polje, to je svijet; dobro zrnevlje, to su odani Kraljevstvu: kukolj to su odani Opakom Matej 13,38

    ---

    još par riječi o djevici Mariji:

    Anđeo uniđe k njoj i reče: "Zdravo, milosti puna! Gospodin je s tobom. Blagoslovljena si ti među ženama." Na ove riječi uplaši se ona i pomisli, što ima da znači ovaj pozdrav. Anđeo joj reče: "Ne boj se. Marija; jer si našla milost u Boga! Luka 1,29

    Marija je bila jako uznemirena ovom izjavom i u svom umu razmatrala kakav bi to pozdrav mogao biti. , anđeo je učinio više od pukog pozdrava Marije. Na grčkom, pozdrav je bio kaire, kekaritomen, "Zdravo puna milosti". Općenito govoreći, kada bi netko pozdravio drugog neka titula bi išla ispred imena, npr. biblijski primjer: Klaudije Lizija, njegovoj Ekselenciji upravitelju Feliksu, pozdrav (Dj 23, 26) Činjenica da anđeo zamjenjuje Marijino ime u pozdravu s "puna milosti" bila je sve samo ne uobičajena.

  • Sa ovim se u potpunost slazem,ukljucujuci i zakljucak kojeg si dala na osnovu zadnjeg citata -Marija je zaista bila milosti puna !!!

    ...i takvu je dodatno cinila ekskluzivna mogucnost koja je dobila -da rodi zemaljsko telo naseg Gospoda Isusa Hrista i toga radi je zvana blazena medju zenama !!!

    Naravno,ona je ujedno kao vernik ocito drzala sve Bozje zapovesti ukljucujuci i one o braku !

  • Biblija uči da će nespašeni trpjeti vječne svjesne muke. Vidi Matej 25:46; Otkrivenje 14,10-11; Otkrivenje 20:10-15.Tri puta u Marku 9 Krist je govorio o paklu kao "vatri koja nikada neće biti ugašena: gdje njihov crv ne umire, a vatra se ne gasi ..."Mk 9, 43-48. To je jezik vječne patnje.
    Vaše vjerovanje tvrdi da, iako je vatra vječna, kazna nije. Krist je naučavao da će kazna ljudi koji drugima rade zlo biti gora od nasilnog uništenja ili gubitka postojanja. Marko 9,42 upozorava da bi bilo bolje za opake da objese mlinski kamen oko vrata i da budu bačeni u more nego da izdrže Božji sud. Već u sljedećem stihu Isus je počeo opisivati strahote pakla. Drugim riječima, pakao će biti gori od bilo kakvog nasilnog uništenja. Patnja je vječna u trajanju. U Matej 26,64 Gospodin je rekao da će Judina kazna biti gora od gubitka postojanja. “... Imao je. bilo bi dobro za tog čovjeka da se nije rodio."

    Ovo što sam napisala o paklu je teološko razmišljanje koje ima jako uporište, ali ne mora biti tako, zato što JS i ASD imaju solidno uporište za svoje...

    Da sam na Njegovom mjestu, učinila bi to malo drugačije. Ukratko, stavila bi sve ljude koji rade drugim ljudima loše u neku vrstu čistilišta da požnju što su posijali te da tako osjete na vlastitoj koži što su radili drugima i iskreno se pokaju. Budući da Bog zna naume svakog srca na kraju bi im bilo oprošeno. Svi su zaista sagriješili i potrebna im je slava Božja Rimljanima 3,23. Mislim da su to samo moja ljudska promišljanja. Kao običan čovjek ne vidim cijelu i širu sliku događanja i problema. Bog je beskrajno dobar i vječna je ljubav Njegova, sigurno je upoznat s naumima ljudi koji čine drugima zlo, vrebaju, spletkare, iživljavaju se, ubijaju, uništavaju -- pa je zato tako kako jest. Možda i jest tako kao što ja razmišljam, no nikada ne bi stavljala svojoj sud iznad Božjeg kao što često vidim da rade mnogi. Nisam Bog ne znam to što On zna i vidi. Zar se ne možemo pomiriti da smo samo prah zemaljski, glina a on je lončar. On je Stvoritelj, a mi stvorenja.

  • Riječ prvorođenac ne implicira da je Marija imala drugu djecu. Koristi se u Luki 2:7 da pripremi put za posvećenje Isusu Gospodinu kao prvorođenca. Drevni Židovski spis govori o ženi koja je umrla rađajući svog prvorođenca. Čini mi se kad bi ulazili u povjesni vremenski period pojedini koje zovu braća Isusova, ispali bi zapravo stariji od njega, ali dobro...

    Uostalom, što smeta moje mišljenje? Da li sam neka vrlo važna osoba pa me treba po svaku cijenu osporiti? Znam zašto to govorim, jer sam vidjela ishod drugačijeg razmišljanja ...Ukratko, ti pojedinci kažu da ne oduzimaju ono što je pisano o njoj da je ona blažena među svim ženama, ali zapravo to baš rade. Mnogi od njih ulaze u teorije zavjere i nazivaju je pogrdno semiramida, demon, sporedni lik, Isus je Josipov sin i slične stvari... Mišljenja sam da Sotona ne voli ni Mariju, istom mržnjom kojom ne voli Isusa jer ga je ona rodila. Ako u Bibliji piše da je blažena onda je to tako, ne ulazim time u nauk nečije tradicionalne crkve, nisam ničiji apologet, vidim i drugu stranu novčića.

    Lijep pozdrav i svako dobro!

    Rec Prvorodjenac implicira da je rodjen kao prvi jer da nije pisalo bi JEDINAC! Rodi majka sina JEDINCA!,

    a to sto je pissalo da je prvorotka umire nakon smrti sina ,samo budala moze da napise da je on prvorodjeni,Normalna osoba pise da je rodila Jedinca a potom umrla. Zar ti verujes svakoj budalastini?,samo da bi odbranili bogohulni stav o Hristu i Mariji?

    Za svaku normalnu osobu dovoljno je sto pise da Adam nije nju poznavao dok nije rodila sina, matej 1:25

    25 I ne znaše za nju dok ne rodi Sina svog prvenca, i nadede Mu ime Isus.

    Da li znas sta se desilo kada je Adam poznao Evu? Ako ne znas procitaj 1.Moj 4:1

    1 Iza toga Adam pozna Jevu ženu svoju, a ona zatrudne i rodi Kajina, i reče: Dobih čoveka od Gospoda.

    Za normalnog coveka sasvim dovoljno,a za bogohulnik nikad dosta,

    A koji bi roditelji mlade device pristali da vere i da udaju mladu cerku devicu za "cestitog"starca sa minimum 6 dece uz sve to i jako siromasnog?

    A sto nije Josip poveo i to 6 dece sa marijom da se prepise u Vitlejemu,nego samo nju?

    A da nije i to 6 dece iz ko zna kolko brakova poveo sa sobom i Marijom i Isusom u Egipat? Gde su oni bili ,ako ne uz svoga oca i Mariju?

    A koja bi to odrasla deca isla poslusno sa macehom da izbave Isusa od 30 godina koji im nije nikakav rod?

    A sta onda jos reci za prvenastvo Isusa kad je Josip imao 6 dece koje Isusu nisu nista?

    Da li vi znate da musko i zensko ulazi u brak radi sexa i potomstva ,a ne da se gledaju i da jedno drugo dvori?

    Nikad bilo,nikad biti nece.

    Da li ste vi normalni?Ovakvih pitanja ima na stotinu,al ovo je sasvim dovoljno za normalne.

  • Rimsko Carstvo je tijekom 170. godine prije Krista svojim građanima uskratilo pravu vjersku slobodu. Činilo se kao da ovo carstvo nudi vjersku slobodu, ali zahtijeva od građana da se povinuju nizu građanskih dužnosti koje su u suprotnosti s njihovim kršćanskim vrijednostima. Te građanske dužnosti uključivale su žrtvovanje poganskim bogovima jednom godišnje i priznavanje Cezara kao Sina Božjeg i Spasitelja. Ne samo da je istinska vjerska sloboda uskraćena, nego je bila i obeshrabrena izmišljenim propagandnim lažima. Vlast je povela narod protiv kršćana šireći laži da kršćani sudjeluju u orgijama za vrijeme zajedničkih skupova i žrtvuju dojenčad. To je izazvalo veliko gađenje na kršćanske zajednice i dovelo do progona zajednice. Kršćani su našli utočište u katakombama u kojima su mogli prikazati kršćanske slike i pronaći ohrabrenje.

    Mnogo je kršćanskih slika skriveno u Priscilinim katakombama u Rimu. Jedna od tih slika je prva poznata slika Djevice Marije, naslikana otprilike u vrijeme kršćanskog progona 170. pr. Slika Marije koja doji Isusa naslikana kao freska visoko na zidovima katakombe trebala je osvježiti duh progonjenih kršćana i dati im nadu dok ih hrabri blagi Marijin pogled.

  • Rimsko Carstvo je tijekom 170. godine prije Krista svojim građanima uskratilo pravu vjersku slobodu. Činilo se kao da ovo carstvo nudi vjersku slobodu, ali zahtijeva od građana da se povinuju nizu građanskih dužnosti koje su u suprotnosti s njihovim kršćanskim vrijednostima. Te građanske dužnosti uključivale su žrtvovanje poganskim bogovima jednom godišnje i priznavanje Cezara kao Sina Božjeg i Spasitelja. Ne samo da je istinska vjerska sloboda uskraćena, nego je bila i obeshrabrena izmišljenim propagandnim lažima. Vlast je povela narod protiv kršćana šireći laži da kršćani sudjeluju u orgijama za vrijeme zajedničkih skupova i žrtvuju dojenčad. To je izazvalo veliko gađenje na kršćanske zajednice i dovelo do progona zajednice. Kršćani su našli utočište u katakombama u kojima su mogli prikazati kršćanske slike i pronaći ohrabrenje.

    Mnogo je kršćanskih slika skriveno u Priscilinim katakombama u Rimu. Jedna od tih slika je prva poznata slika Djevice Marije, naslikana otprilike u vrijeme kršćanskog progona 170. pr. Slika Marije koja doji Isusa naslikana kao freska visoko na zidovima katakombe trebala je osvježiti duh progonjenih kršćana i dati im nadu dok ih hrabri blagi Marijin pogled.

    Kakve to veze ima sa Josifom? Nikakve za Josifa i ovu temu.

    Poenta je da Marija nije ostala devica nakon porodjaja ,jer tek kad se ocistila po zakonu,tek tada ju je poznao Josif,a sta znaci "poznati",znas li?

    CRO Matthew 1:25 I ne upozna je dok ne rodi sina. I nadjenu mu ime Isus. (Matt. 1:25 CRO)

  • Piše "I ne znaše za nju dok ne rodi Sina svog prvenca, i nadede Mu ime Isus."

    poznaše svoju ženu je često korišćen izraz da bi ukazao na intimnost.

    Znači po ovom stihu Josif nije imao intimne odnose sa Marijom dok se Isus nije rodio, što govori protiv toga da je Josif bio starac.

    Sva četiri Jevanđelja nigde ne opisuju Josifa kao starca.

  • Razumijem što želite reći. Prije sam i ja bila tog razmišljanja, no odlučila sam proučiti obje strane novčića i shvatila da stvari nisu tako crno bijele. Nisam katolički niti pravoslavni apologeta pa ne mogu tvrditi da sam apsolutno i sigurno u pravu. Uvijek kažem da ljudi trebaju poštovati tuđe mišljenje, ali proučiti i samostalno.

    Trebamo uzet u obzir i povijesni kontekst. Život ljudi u biblijska vremena se ipak razlikovao od života koji živimo mi danas. Tada nije bilo udvaranja, hodanja niti zaruka, u smislu kojem mi vidimo zaruke. Muškarac je jednostavno odabrao ženu i čim su imali spolni odnos oni su bili u braku. Znači ako je uzeo tu ženu kod sebe prvo dan i imao s njom odnose taj isti dan to je bila njegova supruga. Ceremonija svadbe je mogla biti, ali i nije bila potrebna.

    U Luki 1: 26–27; 31–34, čitamo

    U šestom mjesecu posla Bog anđela Gabrijela u galilejski grad po imenu Nazaret, k djevici zaručenoj za čovjeka po imenu Josip iz doma Davidova; a djevici bijaše ime Marija... I evo, začet ćeš u utrobi i roditi sina, i nadjenut ćeš mu ime Isus. On će biti velik i zvat će se Sin Svevišnjega; i dat će mu Gospodin Bog prijestolje Davida, oca njegova, i kraljevat će nad domom Jakovljevim dovijeka; i njegovom kraljevstvu neće biti kraja.” A Marija reče anđelu: " Kako to može biti, kad ja nemam muža ?"

    Ovo može biti vrlo složen argument koji treba slijediti, ali molimo PROČITAJTE PAŽLJIVO. Marija je zaručena za Josipa. Anđeo kaže "zatrudnjet ćeš". Ovo je buduće vrijeme, Marija će roditi Krista. Marija pita: "Kako je to moguće, kad nemam muža?".

    Sada, Marija zna da anđeo govori buduće vrijeme jer pita kako "to može biti". Čovjek bi pomislio da bi Marija, ako se namjerava udati u budućnosti, zaključila da će imati dijete po spolnom odnosu. Ali ne, nema. Pita kako je moguće roditi “kad nemam muža?”. Marija se namjeravala udati, imala bi dijete jer je u tom trenutku bila zaručena za Josipa. Imajte na umu također, iako neki prijevodi kažu "Ne poznajem muškarca", implikacija je još uvijek da ona ne namjerava da njezin brak s Josipom bude seksualni budući da je smisao židovskog braka bila rađanje.

    Ovo već podupire pripovijest crkvenog oca Svetog Epifanija Salaminskog (320. – 403.) koji je smatrao da su Kristova braća iz Josipova prethodnog braka, da je Josip udovac koji je uzeo Mariju za suprugu radi zaštite i da je prestar da konzumira svoj brak te da je Marija bila hramska djevica koja se zavjetovala da će sačuvati svoje djevičanstvo:

    Jer čuo sam od nekoga da se neke osobe usuđuju reći da je imala bračne odnose nakon Spasiteljeva rođenja. I nisam iznenađen. Neznanje osoba koje ne poznaju dobro svete spise i nisu konzultirale povijest, uvijek ih okreće na jednu stvar za drugom, i odvraća svakoga tko želi pronaći nešto o istini iz vlastite glave. Za početak, kada je Djevica bila povjerena Josipu - ždrijebi su je natjerali na ovaj korak - nije mu bila povjerena za brak, budući da je bio udovac. Bio je nazvan njezinim mužem zbog Zakona, ali iz židovske tradicije jasno proizlazi da mu Djevica nije bila povjerena za ženidbu. Bilo je to radi očuvanja njezinog djevičanstva u svjedočanstvu onoga što će doći — [svjedočanstvo] da Kristovo utjelovljenje nije bilo ništa lažno, nego je bilo istinski potvrđeno, kao bez muškarčevog potomstva <ali> istinski doneseno od Duha Svetoga. Epifanije Salaminski

    Što vi mislite zašto su je rani kršćani crtali u mračnim katakombama dok su bili progonjeni od sviju, ako su mislili da je samo obična žena? Zar je nije i anđeo pozdravio kao kraljicu što sam spomenula u gornjem postu. Marija je dala Isusu svoju ljudsku prirodu s kojom je on pobjedio sotonu.

    Smatram da sam dovoljno pisala na tu temu i ne planiram više pisati tako da se nitko ne ljuti ako više neću odgovarati. Vaše mišljenje meni osobno ne smeta, samo sam htjela skrenuti pažnju na to da rani kršćani nisu govorili da je Marija semiramida, sporedan lik, surogat, da je Isus Josipov, a ne Božji sin i slične teorije zavjere..

    Ako je Bog rekao Mojsiju da skine sandale jer tlo po kojem hoda je sveto, a Bog je svet, zašto djevica Marija koja je rodila Božjeg sina ne bi bila sveta?

    Svako dobro i lijep pozdrav!

  • Prisetimo samo koliko je bio veliki greh da zaručena osoba bude pre braka intimna. Zato je Marija rekla da nema muža jer još nije bila venčana. Mi pravimo grešku kada sve to gledamo sa perspektive današnjice, ali za vreme Marije bilo je potpuno drugo vreme. Ovde se zato moramo odlučiti da li su četiri jevanđelja istinita koji opisiju Josifa kao mladića ili taj apokrifni zapis koji nije deo Biblije, oboje nemogu biti tačni. Isto tako Marija nije manje sveta ako je sa Josifom imala dece. Pretpostavaka da je devičanastvo u tom smislu sveto samo ako nemaju dece, je pogrešno jer je Bog stvorio Afdama i Evu i dao im zapovest da se množe. On do danas tu zapovest nije povukao. Tako ako se neko odluči da nema dece, On ne poštuje tu zapovest.

  • U biblijska vremena je tako bilo -- Znači muškarac je izabrao djevojku, ako je htio taj isti dan odvesti je kući i imati s njom odnose on je to mogao učiniti i nakon spolnog odnosa ona mu postaje supruga i morao se o njoj brinuti, spolni odnos je bio znak braka.

    Znači vi želite reći da svi crkveni oci kao i rani reformatori koji su poznavali pisma i biblijske jezike su griješili i lagali sebe i druge zato što su vjerovali u Marijino djevičanstvo i ne smije se gledati nikakav povijesni kontekst kao ni drugi spisi iz tog vremena. Nigdje ne vidimo da je Josip mlad ili star to je vaša ljudska pretpostavka...

    Složimo se da se ne slažemo.

    Svako dobro i lijep pozdrav!

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.