Može li se biti kršćanin bez Crkve?

  • Ovu temu otvoram jer sam naletio na jedan članak o ovoj temi. Inače postoje mnogi slobodni strijelci (među njima je najpoznatiji piramida4) koji vele, meni ne treba crkva, teško je naći Crkvu koja uči pravi biblijski nauk. Ali ostavimo doktrinu po strani, ovdje se više radi o zajedništvu. Evo pročitajte prvo članak, pa onda recite svoje mišljenje u vezi ove teme.

    [URL unfurl="true"]https://ipaprkc.org/2018/11/04/moz…WrEwSsPlVC4GTrQ[/URL]

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!

  • Ne. Unus kristijanus nulus kristijanus. Hrišćanstvo je vjera zajednice. Sad se možemo sporiti koja je Crkva prava ali moraš biti dio neke zajednice a ne vuk samotnjak.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski


  • Ne. Unus kristijanus nulus kristijanus. Hrišćanstvo je vjera zajednice. Sad se možemo sporiti koja je Crkva prava ali moraš biti dio neke zajednice a ne vuk samotnjak.


    Upravo doktrina ili zajedništo igraju veliku ulogu za vukove samotnjake. Mnogi od njih traže pravo - doktrinarnu ili idealnu crkvu u kojoj nema grešnika - ne Laodikeju koja je mlaka, nego Filadelfiju koja je savršena.

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!


  • Ne. Unus kristijanus nulus kristijanus. Hrišćanstvo je vjera zajednice. Sad se možemo sporiti koja je Crkva prava ali moraš biti dio neke zajednice a ne vuk samotnjak.


    Prema evanđelju to nije točno jer imamo slučaj da je jedan čovjek učio i liječio a da se nije htio družiti sa apostolima. Pitali su Isusa što da rade sa njime a Isus im je odgovorio da ga puste na miru i da je sa njim sve u redu.


  • Prema evanđelju to nije točno jer imamo slučaj da je jedan čovjek učio i liječio a da se nije htio družiti sa apostolima. Pitali su Isusa što da rade sa njime a Isus im je odgovorio da ga puste na miru i da je sa njim sve u redu.


    Hristos je u Jevanđeljima rekao da gdje su dvojica ili trojica u Njegovo ime tu je i On. Nije rekao gdje je jedan.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski


  • Prema evanđelju to nije točno jer imamo slučaj da je jedan čovjek učio i liječio a da se nije htio družiti sa apostolima. Pitali su Isusa što da rade sa njime a Isus im je odgovorio da ga puste na miru i da je sa njim sve u redu.


    Drago mi je što ste to rekli mislim da u tom stihu Krist kaže svojim učenicima da ne znaju kojeg su duha jer su se htjeli dirati u tog čovjeka, aludirajući na to da su bili sotonskog duha. Nažalost danas ima mnogo takvih vjernika koji čine tako klevetnici, galamdžije nametljivci, izmišljači zla, prevaranti i uvijek se diraju u onog koji je bolji od njih i koji ne radi takve stvari koje rade oni da se ispune riječi: Zlikovac vreba pobožnika i pun je požude, da ga ubije. Psalam 37,32

    Isus Krist nikad nije bio nametljiv


    Upravo doktrina ili zajedništo igraju veliku ulogu za vukove samotnjake. Mnogi od njih traže pravo - doktrinarnu ili idealnu crkvu u kojoj nema grešnika - ne Laodikeju koja je mlaka, nego Filadelfiju koja je savršena.


    Ne postoji Filadelfija koju netko određuje osim Boga koji poznaje pravo stanje našeg srca. Ti koji misle da su Filadelfija uglavnom nisu, već s tim što to oholo misle govori mnogo o takvim ljudima. Vi koji mislite da pripadnost crkvi spašava ili nekom copy paste izdanku određene crkve ( navodnom nepostojećem ostatku ostataka) ćete se iznenaditi, zato što je u Bibliji pisano da je svijet poljana i Bog je taj koji određuje tko je kukolj a tko pšenica a ne neki čovjek sa mesijanskim sindromom ili skupina ili neka upitna proročica ili prorok. Isto tako netko tko se hvali da je Laodikeja (ne mislim time na uvaženog člana ovog foruma), ne zna s čime se hvali jer to nije za pohvalu.
    Čovjek smrtni može svašta pričati kao i suditi ali to su samo puste tlapnje
    Bog je taj koji prosuđuje sve.

    Edited 17 times, last by bez_imena (September 12, 2023 at 1:05 AM).


  • Hristos je u Jevanđeljima rekao da gdje su dvojica ili trojica u Njegovo ime tu je i On. Nije rekao gdje je jedan.


    Da...svjedočanstvo dvojice ili trojice je vjerodostojno [color=#B8312F]ALI [/COLOR] tamo gdje je jedan za njega može svjedočiti i Krist ukoliko radi po njegovom nalogu.

    Sa druge strane jesi li siguran da Isus dolazi u prisustvo "dvojici ili trojici" jehovinih svjedoka, mormona, subotara, pentekostalaca, katolika, pravoslavaca...? Ako ti odseliš i odeš u mjesto gdje nema npr. tvojih pravoslavaca, da li ćeš doći kod tamošnjih jehovinih svjedoka da sa njima slaviš Boga?


  • Inače postoje mnogi slobodni strijelci (među njima je najpoznatiji piramida4 koji vele, meni ne treba crkva,

    Čekaj... nisam li jučer pročitao njegova "duhovna iskustva" gdje kaže da ide u neku crkvu te da je od starješina tražio da dobije dužnost da na ulaznim vratima pozdravlja one koji ulaze na sastanak !?

    Da to piše u "svjedočanstvima obraćanja" a ja sam zadnji reagirao na Solomonov tekst njemu...http://krscanskiforum.net/index.php?thre….34/#post-11021


  • Inače postoje mnogi slobodni strijelci (među njima je najpoznatiji piramida4) koji vele, meni ne treba crkva, teško je naći Crkvu koja uči pravi biblijski nauk.


    .
    Ja nisam u niti jednoj Crkvi Organizaciji Zajednici

    Danas ne postoji niti jedna poznata COZ
    koja je u 100% istini.

    SVE skrenuše!

    Čak i one COZ koje imaju 99% istine
    i 1% LAŽI spadaju pod ono:
    1% OTROVA u 99% zdrave hrane je OTROV!

    Danas su većina COZ = profitabilne organizacije.
    ====
    2. TIMOTEJU 4,3
    Jer doći će vrijeme
    kad ljudi neće podnositi zdrava nauka
    nego će sebi po vlastitim požudama

    nagomilavati učitelje

    kako im godi ušima;

    --------------

    2. Korinćanima 6,17Zato iziđite iz njihove sredine i odvojite se, govori Gospodin, i ništa nečisto ne dotičite i ja ću vas primiti.

  • Ne. Unus kristijanus nulus kristijanus. Hrišćanstvo je vjera zajednice. Sad se možemo sporiti koja je Crkva prava ali moraš biti dio neke zajednice a ne vuk samotnjak.


    dal trebaš biti u nekoj COZ za koju si spoznao da ima lažni nauk
    samo zato jer - NE BITI vuk samotnjak?

    2. Korinćanima 6,17Zato iziđite iz njihove sredine i odvojite se, govori Gospodin, i ništa nečisto ne dotičite i ja ću vas primiti.
  • +!


    dal trebaš biti u nekoj COZ za koju si spoznao da ima lažni nauk
    samo zato jer - NE BITI vuk samotnjak

    'Kršćanin' može biti sam poput 'vuka samotnjaka', ali je povezan s Crkvom.
    Glava Crkve je Krist, a 'udova Crkve' je mnogo.
    'Kršćanin' može godinama biti zatvoren u samici, misionar u poganskim krajevima,..
    Ali nije bez Crkve, kao što ni Crkva nije bez 'stada' do svršetka svijeta.

    'Kršćanin' može biti odvojen od Crkve (izopćenje = ekskomunikacija).
    1 Tim 1,18-20
    Taj ti zadatak predajem, sine Timoteju, u skladu s proroštvima nekoć nad tobom izrečenima:
    na njih oslonjen, bij boj plemeniti imajući vjeru i dobru savjest,
    koju su neki odbacili i doživjeli brodolom vjere.
    Među njima je Himenej i Aleksandar, koje sam predao Sotoni da nauče ne huliti.

    Tko ne vidi 'putujuću' Crkvu na svijetu u vremenu i prostoru, problem je toj osobi.

    Edited once, last by utopija (February 11, 2024 at 10:26 AM).

  • Zasto se ovdje spominju dva ekstremna slucaja? Jedni spominju vukove samotnjake a drugi crkve kao COZ zajednice. Kad je Isus rekao da gdje su dvojica u njegovo ime tu je on treci, nije govorio da mora biti njih 50. Rekao je dvojica. Covjek ne mora biti niti clan neke zajednice da bi bio prihvacen od Isusa ali nije pozeljno ni da bude sam, zato sto je dobro da jedni druge hrabrimo i da se medjusobno pomazemo. Zasto bi to moralo biti organizirano u nekoj zajednici? Imas nekog brata Krscanina u blizini, u obitelji, u susjedstvu? Diskutujes li sa njim na osnovu Pisma o vasim moguce razlicitim poimanjima nekih biblijskih tema? Molite li se zajedno? To je "crkva". U ostalom i rani Krscani su se sakupljali po kucama "I Apiji, sestri ljubljenoj, i Arhipu, suborcu našemu, i crkvi u tvojoj kući." (Fil.1:2). Bozija rijec pokazuje da do sada nije bilo potrebno biti dio neke zajednice za spasenje: Noa nije pripadao nikakvoj crkvi a prezivio je potop, Lot i njegove kcerke nisu pripadali nikakvoj crkvi; njegova zena iako je bila dio obitelji je stradala, zbog manjka vjere, i samo ona. Abraham je bio sam, Pavle je bio sam. Mislim da pripadanje nekoj zajednici moze biti i pogubno. Ako je ta zajednica bila ili je odgovorna za zlostavljanja drugih i proljevanje krvi, onda dijelis tu odgovornost iako se sada mozda predstavljaju kao "dobri momci". Ako si dio neke zajednice onda moras igrati po njenim pravilima i poimanjima, koja opet netko drugi odredjuje. Na taj nacin predajes svoju osobnu odgovornost koju mi svi imamo pred Kristom, svjesno ili nesvjesno, potpuno ili djelimicno, toj skupini. Mi danas imamo prednost da slusamo Krista direktno. Imas Pismo, slusaj Krista, slusaj Pavla, Luku... a provjeravaj ljude. U vrijeme ranih Krscana nije bilo pisanih evandjelja i poslanica koje mi danas imamo. Pavlova, Petrova i druga pisma su se citala tada u zajednicama i taj kontakt sa bracom je tada bio puno vazniji nego nama danas. Ali je i mogucnost za zlouporabu bila manja, jer su im na primjer Pavao ili Peter direktno pisali. Ipak Pavle upozorava: "Ja znam, da će poslije odlaska mojega ući među vas vuci grabežljivi, koji neće štedjeti stada. I između vas samih ustat će ljudi, koji će govoriti iskrivljenu nauku, da povuku učenike za sobom" (Djela apostolska 20:29-30). Zato je danas vaznije vise nego ikad provjeravati ljudska tumacenja u svjetlu Pisma i vlastite savjesti i zbog toga jer postoje jako puno krscanskih zajednica, i svaka od njih tvrdi da je ona ispravna.

  • +!


    Kad je Isus rekao da gdje su dvojica u njegovo ime tu je on treci, nije govorio da mora biti njih 50. Rekao je dvojica.

    Mt 18,20
    Nadalje, kažem vam, ako dvojica od vas na zemlji jednodušno zaištu što mu drago, dat će im Otac Moj, koji je na nebesima.
    Jer gdje su dvojica ili trojica sabrana u Moje Ime, tu sam i Ja među njima.

    Pojedinac se ne okuplja sam sa sobom, ali najmanje dvojica se mogu okupiti i zaiskati (molitva) nešto od Ljubavi.
    Naravno, da i pojedinac može nešto zaiskati.


    Covjek ne mora biti niti clan neke zajednice da bi bio prihvacen od Isusa ali nije pozeljno ni da bude sam, zato sto je dobro da jedni druge hrabrimo i da se medjusobno pomazemo.

    Slažem se.

    Dapače, neki čovjek može biti u Crkvi, a da nikad nije bio 'kršćanin', jer Glava Crkve dovodi 'ovce' u Svoj 'Ovčinjak'
    No, u Crkvi ne mora biti "kršćanin", pa makar u Ime Isusovo prorokovao, izgonio đavle i činio čudesa.
    Glava Crkve zna, tko je u Crkvi, a tko nije ('ovca' - 'jarac').


    Zasto bi to moralo biti organizirano u nekoj zajednici?

    Glava Crkve gradi vidljivu i nevidljivi Crkvu, koja ima razne službe.


    Bozija rijec pokazuje da do sada nije bilo potrebno biti dio neke zajednice za spasenje: Noa nije pripadao nikakvoj crkvi a prezivio je potop, Lot i njegove kcerke nisu pripadali nikakvoj crkvi; njegova zena iako je bila dio obitelji je stradala, zbog manjka vjere, i samo ona. Abraham je bio sam, Pavle je bio sam.

    Još jednom: netko ne mora nikada čuti za Isusa, a da bude u Crkvi.
    Tko može shvatiti, neka shvati!


    Mislim da pripadanje nekoj zajednici moze biti i pogubno.

    Može, ali Ljubav neće dopustiti, da propadne čovjek, koji je iskren i ponizan.


    Ipak Pavle upozorava: "Ja znam, da će poslije odlaska mojega ući među vas vuci grabežljivi, koji neće štedjeti stada. I između vas samih ustat će ljudi, koji će govoriti iskrivljenu nauku, da povuku učenike za sobom" (Djela apostolska 20:29-30).


    Dj 20,28-318
    Pazite na sebe i na sve stado u kojem vas Duh Sveti postavi nadglednicima, da pasete Crkvu Božju koju steče krvlju svojom.
    Ja znam da će nakon mog odlaska među vas uljesti vuci okrutni koji ne štede stada,
    a između vas će samih ustati ljudi koji će iskrivljavati nauk da bi odvukli učenike za sobom.
    Zato bdijte imajući na pameti da sam tri godine bez prestanka noću i danju suze lijevajući urazumljivao svakoga od vas.

    Edited 3 times, last by utopija (February 11, 2024 at 10:31 AM).

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.