JEVANĐELJE - poruka Starog ili Novog Zaveta?

  • U hriscanskom svetu ,a pod ovim mislim na vernike iz raznih denominacija koje sebe nazivaju hriscanima,postoji ubedjenje da je Hristovo jevandjelje neka nova,NovoZavetna poruka koja prevazilazi okvire Starog Zaveta i toga radi pokusavaju se distancirati od svih moralnih normi koje nalazu Bozje zapovesti.

    Dali je to zaista tako ?

    Dali je jevandjelje neka nova Bozja poruka koja se odjednom obznanila covecanstvu ili je mozda ona ista stara,iz Starog Zaveta ?

    ...ili je mozda kontinuitet jedne iste poruke koja se provlaci kroz istoriju Bozjeg naroda pocevsi od Starog s produzetkom u vreme Novog Zaveta ?

    ...i ono najbitnije - sta uopste znaci ta rec "jevandjelje"u kontekst Svetog Pisma,sta sve ona obuhvata ???

  • καιnos April 17, 2024 at 11:27 AM

    Changed the title of the thread from “JEVANDJELJE - poruka Starog ili Novog Zaveta ?” to “JEVANĐELJE - poruka Starog ili Novog Zaveta?”.
  • Evanđelje bi trebala biti radosna vijest i cijela Biblija govori o tom planu spasenja a najviše istaknuto u ovim stihovima:

    Bog je tako ljubio svijet, te je dao svoga Sina Jedinorođenca

    da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.

    Ta Bog nije poslao Sina na svijet da sudi svijetu, nego da se svijet spasi po njemu.

    Tko vjeruje u njega, ne osuđuje se; a tko ne vjeruje, već je osuđen

    što nije vjerovao u ime jedinorođenoga Sina Božjega.

    A ovo je taj sud:Svjetlost je došla na svijet, ali ljudi su više ljubili

    tamu nego svjetlost jer djela im bijahu zla.

    Uistinu, tko god čini zlo, mrzi svjetlost i ne dolazi k svjetlosti

    da se ne razotkriju djela njegova; a tko čini istinu,

    dolazi k svjetlosti nek bude bjelodano

    da su djela njegova u Bogu učinjena Iv 3, 16-21

    ---

    Pa zakon jest promijenio svoju formu u milosrđe, to ne mora značiti da je on ukinut. Isus je oplemenio zakon

    Zašto je Isus najviše smetao Farizejima i govorio im da su izvana gladac a iznutra jadac i da očiste to crnilo iznutra? Farizeji su stavljali bremena na ljude a sami se ničeg nisu pridržavali. Nazvao ih je licemjerima, okrečenim grobovima (koji se spolja vide lijepi a unutra su puni kostiju mrtvačkijeh i svake nečistote.Mt 23,27) i da očiste čašu iznutra, oni koji imaju formu pobožnosti a snage su se njene odrekli od takvih se okreni

    Zapovijed vam NOVU dajem:
    ljubite jedni druge;
    kao što sam ja ljubio vas
    tako i vi ljubite jedni druge.
    Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
    ako budete imali ljubavi jedni za druge.

    Ivan 13,34-35

    Znači po ljubavi i brizi će se znati da su to njegova djeca a ne po ocrnjivanju drugih, svađama, senzacionalizmu (izmišljači zala), postavljanje nogu drugom ljudskom biću za ulazak u Kraljevstvo nebesko, lažnom prikazivanju sebe kao i drugih, ponižavanju drugog da bi uzvisio sebe, klevetama, razaranju, podrugivanju, internet ratovima, grupnom zlostavljanju oponenta, manipulaciji i kontroli uma, vrebanju, osveti i sl.--ovo su sve sotonske karakteristike kao i ljudske slabosti, Zbog toga je i pisano mnogo je pozvanih ali malo je odabranih, ljudi se isključuju sami svojim ružnim karakteristikama koje dolaze iz njihovog neobraćenog srca:

    Da su se Izraelci pokorili Božjim zahtjevima, oni bi stvarno bili kršćani. Bili bi zaista sretan narod; jer bi, umjesto da se povode za prirodnim sklonostima neobraćenog srca, išli putovima Gospodnjim. Biblijski komentari

    I kao što ne marahu da poznadu Boga, zato ih Bog predade u pokvaren um da čine što ne valja,Da budu napunjeni svake nepravde, kurvarstva, zloće, lakomstva, pakosti; puni zavisti, ubistva, svađe lukavstva, zloćudnosti; Šaptači, opadači, bogomrsci, siledžije, hvališe, ponositi, izmišljači zala, nepokorni roditeljima, Nerazumni, nevjere, neljubavni, neprimirljivi, nemilostivi. Rimljanima 1,28-31

    I na kraju dolazi ono što je tužno...

    Znaju za odredbu Božju - da smrt zaslužuju koji takvo što čine - a oni ne samo da to čine nego i povlađuju onima koji čine. Rimljanima 1,32

    P.s. govorim samo generalne primjere, ne znam tko ste vi, da ne shvatite osobno. No ovakvim stvarima jesmo okruženi, nažalost...

  • Slazem se,celo Pismo sadrzi tu radosnu vest.

    Samo daj da vidimo koja je sve radosna vest Starog Zaveta kako bi se mogli nadovezati na Novi Zavet.

    A kako ih je to ljubio Isus,dali im je mozda "gledao kroz prste" ili ih je ipak ukoravao kada je bilo potrebe ???

    Da su se Izraelci pokorili Božjim zahtjevima, oni bi stvarno bili kršćani. Bili bi zaista sretan narod; jer bi, umjesto da se povode za prirodnim sklonostima neobraćenog srca, išli putovima Gospodnjim. Biblijski komentari

    I kao što ne marahu da poznadu Boga, zato ih Bog predade u pokvaren um da čine što ne valja,Da budu napunjeni svake nepravde, kurvarstva, zloće, lakomstva, pakosti; puni zavisti, ubistva, svađe lukavstva, zloćudnosti; Šaptači, opadači, bogomrsci, siledžije, hvališe, ponositi, izmišljači zala, nepokorni roditeljima, Nerazumni, nevjere, neljubavni, neprimirljivi, nemilostivi. Rimljanima 1,28-31

    Slazem se.

    P.s. govorim samo generalne primjere, ne znam tko ste vi, da ne shvatite osobno. No ovakvim stvarima jesmo okruženi, nažalost...

    Ja sam robivek koji sebe smatra vernikom sa hriscanskim ubedjenjem...

    ...i da budem iskren,trebam jos puno raditi kako bi opravdao versko ubedjenje kojeg deklarisem.

    Edited once, last by robivek5 (April 18, 2024 at 3:15 PM).

  • A kako ih je to ljubio Isus,dali im je mozda "gledao kroz prste" ili ih je ipak ukoravao kada je bilo potrebe?

    Napisala sam da jest...Bio je vrlo hrabar, farizeje je ukoravao, naravno i svoje učenike ako je trebalo. No, oni su bili prijatelji s Njim i to je već neki drugi odnos... Sigurno nije ganjao ljude koje ne poznaje i vukao ih za rukav i ponašao se kao neki bezumni fanatik, Isus nije bio nametljiv. Postoji još jedna velika razlika što je Isus znao, za razliku od ljudi, pravo stanje svakog srca, jer je bio Božji Sin i Božansko biće, mi to nismo -- možemo biti djeca po posvojenju. Dok ljudi vrlo često rade od slatkog gorko, a od gorkog slatko jer su samo ljudi i mogu biti obmanuti i prevareni. Zar nije pisano da se čuvamo vukova u janjećem odjelu i da će se sam sotona pretvarati da je anđeo svjetlosti...

    Ja am robivek koji sebe smatra vernikom sa hriscanskim ubedjenjem...

    ...i da budem iskren,trebam jos puno raditi kako bi opravdao versko ubedjenje kojeg deklarisem

    Svi mi imamo uspone i padove i svoje loše trenutke i žute minute svaki normalan čovjek to shvaća. Mi smo samo ljudska bića i ovaj svijet nekad izgleda da nije naš dom. Sva sreća da imamo savršenog Spasitelja i Utješitelja kojem se možemo obratiti, a Isusova presveta Krv nas pere od sviju grijeha...

    Imajući, dakle, uzvišenog velikog svećenika, koji je prodro u nebesa, Isusa, Sina Božjega, čvrsto držimo vjeru koju ispovijedamo.

    Jer nemamo velikog svećenika koji ne bi mogao suosjećati s našim slabostima, nego iskušavanoga u svemu poput nas, no bez grijeha.

    Pristupajmo, stoga, smjelo prijestolju milosti da primimo milosrđe i nađemo milost za pravodobnu pomoć. Hebrejima 4:14-16

    Božji blagoslov!

  • U svrsi teme smatram da je dobro da utvrdimo koja je to radosna vest ili koje je to deo jevandjelja koje se nalazi u Pismu,dakle u Starom Zavetu a koje su apostoli integralno propovedali kao "Isusovog jevandjelja" ?

    Ovo pitanje zasnivam na sledeci Biblijski izvestaj iz NZ-ta:

    Dj.8,30-35:

    "...A Filip pritrčavši ču ga gdje čita proroka Isaiju, i reče: a razumiješ li što čitaš?

    A on reče: kako bih mogao ako me ko ne uputi? I umoli Filipa te se pope i sjede s njim.

    A mjesto iz pisma koje čitaše bješe ovo: kao ovca na zaklanje odvede se, i nijem kao jagnje pred onijem koji ga striže, tako ne otvori usta svojijeh.

    U njegovom poniženju ukide se sud njegov. A rod njegov ko će iskazati? Jer se njegov život uzima od zemlje.

    Onda uškopljenik odgovori Filipu i reče: molim te, za koga ovo govori prorok? ili za sebe ili za koga drugoga?

    A Filip otvorivši usta svoja, i počevši od pisma ovoga, propovjedi mu jevanđelje Isusovo. "

    • New
    • Official Post

    Sigurno je Filip počeo od ovog stiha - Postanka 3,15: "I stavit ću neprijateljstvo između tebe i žene, i između sjemena tvoga i sjemena njezina: ono će glavu tvoju zgnječiti, a ti ćeš zgnječiti njegovu petu."

    Znači ovdje je prvi nagovještaj evanđelja.

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!

  • Sigurno je Filip počeo od ovog stiha - Postanka 3,15: "I stavit ću neprijateljstvo između tebe i žene, i između sjemena tvoga i sjemena njezina: ono će glavu tvoju zgnječiti, a ti ćeš zgnječiti njegovu petu."

    Znači ovdje je prvi nagovještaj evanđelja.

    Dobro ali dali to znaci da u ostatku Pisma nema drugih radisnih vesti koje su deo Hristovog jevandjelja ?

  • Kao maglu rastjerao sam tvoje opačine i grijehe tvoje poput oblaka. Meni se obrati jer ja sam te otkupio. Izaija 44,22

    To sam ja, ja sam taj koji je GOSPOD, osim mene, nema Spasitelja. Izaija 43,11

    rani kršćani su sa sigurnošću imali na raspolaganju SZ

  • Kao maglu rastjerao sam tvoje opačine i grijehe tvoje poput oblaka. Meni se obrati jer ja sam te otkupio. Izaija 44,22

    To sam ja, ja sam taj koji je GOSPOD, osim mene, nema Spasitelja. Izaija 43,11

    rani kršćani su sa sigurnošću imali na raspolaganju SZ

    Evo jos nekoliko radosnih vesti iz SZ-ta:


    Joil 2,21-32:

    "...Ne boj se, zemljo, raduj se i veseli se, jer će Gospod učiniti velike stvari.

    Ne bojte se, zvijeri poljske; jer će se zelenjeti pasišta u pustinji i drveta će nositi rod svoj, smokva će i loza vinova davati silu svoju.

    I vi, sinovi Sionski, radujte se i veselite se u Gospodu Bogu svojem, jer će vam dati dažd na vrijeme, i spustiće vam dažd rani i pozni na vrijeme.

    I gumna će se napuniti žita, a kace će se preljevati vinom i uljem.

    I naknadiću vam godine koje izjede skakavac, hrušt i crv i gusjenica, velika vojska moja, koju slah na vas.

    I ješćete izobila, i bićete siti i hvalićete ime Gospoda Boga svojega, koji učini s vama čudesa, i narod moj neće se posramiti dovijeka.

    I poznaćete da sam ja usred Izrailja, i da sam ja Gospod Bog vaš, i da nema drugoga, i narod moj neće se posramiti dovijeka.

    I poslije ću izliti duh svoj na svako tijelo, i proricaće sinovi vaši i kćeri vaše, starci će vaši sanjati sne, mladići će vaši viđati utvare.

    I na sluge ću i na sluškinje u one dane izliti duh svoj;

    I učiniću čudesa na nebu i na zemlji, krv i oganj i pušenje dima.

    Sunce će se pretvoriti u tamu i mjesec u krv prije nego dođe veliki i strašni dan Gospodnji.

    I svaki koji prizove ime Gospodnje spašće se; jer će na gori Sionu i u Jerusalimu biti spasenje, kao što je rekao Gospod, i u ostatku koji pozove Gospod. "

  • Slazem se,celo Pismo sadrzi tu radosnu vest.

    Samo daj da vidimo koja je sve radosna vest Starog Zaveta kako bi se mogli nadovezati na Novi Zavet.

    A kako ih je to ljubio Isus,dali im je mozda "gledao kroz prste" ili ih je ipak ukoravao kada je bilo potrebe???

    Da...jest ali uvijek je bilo stanje srca u pitanju recimo:

    Razmatrat ću put savršenstva:
    kad li ćeš k meni doći?
    Hodit ću u nedužnosti srca
    u domu svojemu.
    3 Neću stavljati pred oči svoje
    ništa opako.
    Mrzim čovjeka koji čini zlo:
    on neće biti uza me.
    4 Opako će srce biti daleko od mene;
    o zlu neću da znadem.

    5 Tko kleveće bližnjeg u potaji,
    toga ću pogubiti.
    Čovjeka oholih očiju i srca naduta
    ja ne podnosim.

    6 Pogled upravljam k vjernima na zemlji
    da sa mnom stanuju.
    Tko hodi putem nedužnim,
    taj će mi služiti.

    7 Neće prebivati u kući mojoj
    tko spletke snuje.
    Tko govori laži, neće opstati
    pred mojim očima.

    8 Svaki ću dan istrebljivati
    sve zlikovce u zemlji;
    iskorijenit ću iz grada Jahvina
    sve koji čine bezakonje. Psalam 101

    Znači ovo je samo jedan od primjera: oni koji spletkare, kleveću i ogovaraju druge umjesto da pomažu ili ako barem mogu ne odmažu drugom ljudskom biću te Stvoritelj ne ljubi...

    Često mi je bilo neobično kako ljudi krivo interpretiraju neke stvari. Jedan pobožni stariji čovjek biblijski kršćanin i adventista mi je rekao da je to zbog toga jer Boga poistovjećuju sa sobom ...kao On ih je stvorio pa mora da su isti i u zlim djelima... No, ima na više mjesta u Bibliji da On nije kao mi i da ne gleda kao mi. Možemo mijenjati samo sebe i moliti se za druge...

    David se molio:

    Nek’ mi se uzdigne molitva kao kâd pred lice tvoje,
    podizanje mojih ruku nek’ bude k’o prinos večernji!

    Na usta mi, Jahve, stražu postavi
    i stražare na vrata usana mojih!
    Ne daj da mi se srce zlu prikloni,
    da bezbožno počinim djela opaka;
    i u društvu zlotvora
    da ne blagujem poslastica njihovih! Psalam 141, 2-4

  • Da..istinu ste napisali

    Živa je, uistinu Riječ Božja i djelotvorna; oštrija od svakoga dvosjekla mača; prodire dotle da dijeli dušu i duh, zglobove i moždinu te prosuđuje nakane i misli srca” (Heb 4,12).

    Božji blagoslov i svako dobro

  • Gle, duša onoga tko se uznosi nije pravedna u njemu, a pravednik će živjeti po svojoj vjeri.” Habakuk 2,4

  • Dobro ali dali to znaci da u ostatku Pisma nema drugih radisnih vesti koje su deo Hristovog jevandjelja ?

    Misliš na SZ? Ima - od početka, od Postanka, kako je i naznačeno. Mnogo je otajstava naznačenih skrivenima od početka svijeta koja su u Kristu razriješena i otkrivena.

    Primjerice - otvaranje Puta Stabla Života. I time razrješenje problematike Postanka 3, tzv. "pada".

    Nadalje, još jedan primjer da dam - nedjelidba na muškarca i ženu. Razrješenje problematike Postanka 2 i "vanjskog čovjeka" koji je dvostruk: podijeljen na muško i žensko (pa i percipirane i društveno pridane uloge), unutarnji nema takvu podijeljenost. Otajstvo je i Pavle spomenuo: nema više muško i žensko, u duhu i po duhu u Kristu - nema djelidbe toga tipa - u Kristu su oboje jedno. Ova problematika se donekle pokazuje i u Poslanicama, ali nije ukazano na njen značaj, u tekstovima i evanđeljima koji nisu pronašli svoje mjesto u općeprihvaćenom kanonu puno više dolazi do izražaja.

    Ima puno u SZ onih "prvih stvari" . onih metanoie i prihvaćanja i zaživljavanja tih nekih bazičnih evanđeoskih životnih vrednota na koje ima puno ukazivanja u SZ kojih se značaj ističe kroz kritike proroka i njihovo prenošenje prave poruke i prirode karaktera Svevišnjega, pa i onoga što očekuje od čovjeka, još za starozavjetnog doba (pustila sam neke od tih stihova na onaj drugi forum, mogu prebaciti i ovdje ako treba). Te stvari nisu otajstva, one su posve pragmatični i praktični naputci za svakodnevni život s Bogom i na neki su način temelj Evanđelja, Evanđelja kao Istine i Radosne Poruke koju je Ješua obznanjivao, koju proklamirao kao bazu Božjeg Suverenog Kraljevanja zemaljskog. Jer na te starozavjetne proročke komentare i naputke primljene od Sveca Izrailja, Isus je zaista nadogradio, produbio ih, ojačao njihov značaj do posve krucijalne nadgradnje na temelj koji je svojim životom, podukom, proroštvom i uskrsnućem postavio.

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.