• Određivanje knjiga koje su ušle u biblijski kanon razlikovalo se tijekom povijesti kršćanstva. Kriteriji su uključivali teološku važnost, apostolsko autorstvo, liturgijsku upotrebu, univerzalnost, moralnu i duhovnu vrijednost. Odluke su donesene na različitim crkvenim saborima i koncilima, a lokalne crkve i biskupi također su sudjelovali u tom procesu...


  • Određivanje knjiga koje su ušle u biblijski kanon razlikovalo se tijekom povijesti kršćanstva. Kriteriji su uključivali teološku važnost, apostolsko autorstvo, liturgijsku upotrebu, univerzalnost, moralnu i duhovnu vrijednost. Odluke su donesene na različitim crkvenim saborima i koncilima, a lokalne crkve i biskupi također su sudjelovali u tom procesu...


    A prije Kršćanstva jer novozavjetni kanon kakav danas koristimo nastao je tek u 4 stoljeću?


  • A prije Kršćanstva jer novozavjetni kanon kakav danas koristimo nastao je tek u 4 stoljeću?


    Prije nego što je došlo do definiranja Novog zavjeta kakvog danas znamo, postojalo je nekoliko različitih kanona u različitim kršćanskim zajednicama. Na primjer, Marcionov kanon je uključivao samo Lukino evanđelje i nekoliko Pavlovih poslanica, dok je kanon Muratorija iz 2. stoljeća donio popis koji je sličan današnjem Novom zavjetu. Također, pojedine kršćanske zajednice koristile su spise koji se danas ne smatraju dijelom Novog zavjeta, poput Didakona i poslanica Klementa Aleksandrijskog. Tek su u 4. stoljeću ekumenski sabori i koncili kao Prvi Nicejski sabor i Prvi Carigradski sabor usuglasili kanon Novog zavjeta, definiravši koje knjige će biti dio kanona za sve kršćanske zajednice.


  • Prije nego što je došlo do definiranja Novog zavjeta kakvog danas znamo, postojalo je nekoliko različitih kanona u različitim kršćanskim zajednicama. Na primjer, Marcionov kanon je uključivao samo Lukino evanđelje i nekoliko Pavlovih poslanica, dok je kanon Muratorija iz 2. stoljeća donio popis koji je sličan današnjem Novom zavjetu. Također, pojedine kršćanske zajednice koristile su spise koji se danas ne smatraju dijelom Novog zavjeta, poput Didakona i poslanica Klementa Aleksandrijskog. Tek su u 4. stoljeću ekumenski sabori i koncili kao Prvi Nicejski sabor i Prvi Carigradski sabor usuglasili kanon Novog zavjeta, definiravši koje knjige će biti dio kanona za sve kršćanske zajednice.


    Tako je, jer kružila su brojna evanđelja i poslanice.Ovo sam pitanje više postavio onima koji u potpunosti odbacuju zasluge crkvenih otaca i kritiziraju ih da su uveli nebiblijski nauk, a ti isti bi trebali znati da bez tih crkvenih otaca nema ni kanona Novog Zavjeta jer on ne ispunjava kriterije koji su postavili starozavjetni Levitski svećenici i učitelji pisma da bi bio uvršten u biblijski kanon.


  • Tako je, jer kružila su brojna evanđelja i poslanice.Ovo sam pitanje više postavio onima koji u potpunosti odbacuju zasluge crkvenih otaca i kritiziraju ih da su uveli nebiblijski nauk, a ti isti bi trebali znati da bez tih crkvenih otaca nema ni kanona Novog Zavjeta jer on ne ispunjava kriterije koji su postavili starozavjetni Levitski svećenici i učitelji pisma da bi bio uvršten u biblijski kanon.


    Naši ljudi često se nađu u dvama ekstremnim pravcima u svom odnosu prema crkvenim ocima i kršćanskoj povijesti. S jedne strane, tu su oni koji se, vođeni teoretičarskim pristupom, ističu u kultiviranju negativnog stava prema crkvenim ocima i njihovim djelima kroz povijest. S druge strane, susrećemo i one koji se trude pronaći identitet i osjećati se važnima, no to često čine iz nečistih razloga i pribjegavaju herojizaciji značajnih povijesnih ličnosti kako bi se osjećali ispravnima (da su netko i nešto).

    Ove dvije krajnosti, teorija zavjere s jedne strane i duh gordosti i idolatrije predaka s druge strane, ponekad nas vode dalje od našeg unutarnjeg glasa savjesti. Ono što je važno shvatiti jest da se ova dva iskušenja također mogu pronaći u Svetom Pismu.

    Ključ za pronalazak ravnoteže leži u pokajanju i pomirenju s Bogom. Kad smo u miru s Njim, nema potrebe za ekstremima ni prema jednom od ovih obrazaca. Umjesto toga, možemo biti zahvalni Bogu što je kroz vjekove sačuvao Pismo kao izvor vodstva i inspiracije za našu vjeru.


  • Naši ljudi često se nađu u dvama ekstremnim pravcima u svom odnosu prema crkvenim ocima i kršćanskoj povijesti. S jedne strane, tu su oni koji se, vođeni teoretičarskim pristupom, ističu u kultiviranju negativnog stava prema crkvenim ocima i njihovim djelima kroz povijest. S druge strane, susrećemo i one koji se trude pronaći identitet i osjećati se važnima, no to često čine iz nečistih razloga i pribjegavaju herojizaciji značajnih povijesnih ličnosti kako bi se osjećali ispravnima (da su netko i nešto).

    Ove dvije krajnosti, teorija zavjere s jedne strane i duh gordosti i idolatrije predaka s druge strane, ponekad nas vode dalje od našeg unutarnjeg glasa savjesti. Ono što je važno shvatiti jest da se ova dva iskušenja također mogu pronaći u Svetom Pismu.

    Ključ za pronalazak ravnoteže leži u pokajanju i pomirenju s Bogom. Kad smo u miru s Njim, nema potrebe za ekstremima ni prema jednom od ovih obrazaca. Umjesto toga, možemo biti zahvalni Bogu što je kroz vjekove sačuvao Pismo kao izvor vodstva i inspiracije za našu vjeru.


    Po meni treba reći i trebamo znati i dobro i loše,ne trebamo nikog idealizirati i idolizirat ali isto tako ne trebamo nikoga ni omalovažavati i pljuvati .Jer interesantno je da je Novi Zavjet temelj novog saveza na krvi i da se sačuva proliveno je mnogo krvi i puno se ljudi napatilo da bi ga mi danas proučavali.

  • GLAVNO je odredio Bog Jedini Otac YHVH
    preko ljudi
    ali
    dozvlolio je i krivotvorine
    ali
    ako poznaješ osnovu temelj Biblijskog nauka
    onda odmah primijetiš lažna nadodavanja
    koja su u kontri sa ostatkom istinite Biblije

    a krivotvorce je Bog Jedini Otac YHVH upozorio
    što ih čeka za ta njihova djela

    Otkrivenje 22,18Ja svjedočim svakomu tko sluša riječi proroštva u ovoj knjizi: Tko ovomu što doda, Bog će njemu dodati zla napisana u ovoj knjizi.
    Otkrivenje 22,19I tko oduzme od riječi proroštva u ovoj knjizi, Bog će mu oduzeti udio na stablu života i na svetom gradu - na svemu što je napisano u ovoj knjizi.

  • Postoji jasan kriterij po kojima knjige ulaze u biblijski kanon a njega su postavili Levitski svećenici i Novi Zavjet po tom kriteriju ne prolazi.Novi Zavjet kakav danas koristimo je djelo crkvenih otaca i to nakon Nikeje i to Atanazija i samo njihovom zaslugom je sačuvan od zaborava,tako da svi oni koji optužuju crkvene oce nek se zamisle jer su mnogi crkveni oci patili i krv prolili da bi mi danas imali Novi Zavjet.

  • S obzirom da je ovdje tema Biblijski kanon, i kaže se da je Marcinov Novi Zavjet prvi kršćanski kanon, postam tu link na njega, pa koga zanima:

    Jason David Beduhn - The First New Testament: Marcion's Scriptural Canon

    1521. Luther je preveo Novi zavjet na njemački jezik iz Erasmusovog grčkog/latinskog Novog zavjeta, inače poznatog kao Textus Receptus.

    Biblija je dana da naučimo što je Božji plan za nas a ne da ju uništavamo i da budemo njeni kritičari gotskog programa... Mi vjernici nismo u duhovnosti gdje se kaže ja sam Bog već je za nas Bog gore na nebesima. On je iznad nas na svom prijestolju i On je sudac- Prisutan je preko Duha Svetoga koji je treće lice Božanstva

    (P.s. moram ovo govoriti izgleda: ne kažem ti to na grubi način, čak mislim da si ti simpatična osoba pa nemoj shvatiti osobno)

    Neka je svako uvjeren u svoje...

  • 1521. Luther je preveo Novi zavjet na njemački jezik iz Erasmusovog grčkog/latinskog Novog zavjeta, inače poznatog kao Textus Receptus.

    Biblija je dana da naučimo što je Božji plan za nas a ne da ju uništavamo i da budemo njeni kritičari gotskog programa... Mi vjernici nismo u duhovnosti gdje se kaže ja sam Bog već je za nas Bog gore na nebesima. On je iznad nas na svom prijestolju i On je sudac- Prisutan je preko Duha Svetoga koji je treće lice Božanstva

    (P.s. moram ovo govoriti izgleda: ne kažem ti to na grubi način, čak mislim da si ti simpatična osoba pa nemoj shvatiti osobno)

    Neka je svako uvjeren u svoje...

    Postoji samo jedna duhovnost i jedan Duh Božji.

    Nisam sigurna da shvaćam tvoj komentar - kako se on odnosi na moj post na koji si dala tu repliku? Kakve to veze ima s Marcionovim NZ? Wycliffe je 1832. preveo na engleski Prvu Englesku Bibliju. I?

    Zaista ne razumijem što želiš reći?

    Dakako da je Bog sudac i dakako da je u Nebesima. Ne misli netko valjda da je na nekoj planeti u svemiru noćnom nad našim glavama? Duh Sveti nije nikakvo "treće lice Božanstva". Duh Sveti je Duh koji Bog jeste, Duh Sveca Izrailja. Bog ima samo jedno lice - za nas je to lice Oca. Inače, ostat će ti okružen i zastrt onim tamnim oblakom koji je Mojsija i Izrailje vodio za dana.

    Ali te stvari nisu ovdje tema.

    Svako ti dobro. Budi ispunjena Kristovim mirom!

  • Nije baš tako kako ste napisali, ali dobro nema se smisla prepirati bez veze i uzaludno...

    Bog je na nebu, vrlo vjerojatno na trećem nebu i poslao je Duha Svetoga treće lice Božanstva za sve koji ga traže. Razlog zašto je toliko zla na ovom svijetu je zbog toga što je knez ovog svijeta sotona. Isus je rekao vidio sam kako sotona pada na Zemlju, sotona kaže Bogu da eto hoda gore dolje po Zemlji u poslanici o Jobu. Učenik, prijatelj i apostol Isusa Krista Petar nam piše

    Trijezni budite i bdijte; jer vaš protivnik, đavao, kao ričući lav obilazi naokolo tražeći koga da proždre.1.Petrova 5,8

    Sveti Duh može imati vlastitu osobnost jer Bog je Svemoguć, On se ne izljeva u panteističkom smislu, Sveti Duh je treće lice Božanstva. Knez ovog svijeta je nažalost sotona tako je i pisano, zapravo se njegov duh osjeti u ovome svijetu. Zbog toga toliko zla na planeti. Sotona kao glavni klevetnik uvijek kleveće Boga i stavlja mu atribute koje on zapravo posjeduje. To na žalost rade i njegovi pomoćnici na ovoj planeti kad pripisuju svoje ružne karakterne mane i zlo koje nose u srcu na nevinog -- zbog toga i kaže Bog otrpite, onaj koji pobjedi dat ću mu vijenac života. Bog je ljubav, Isus je rekao farizejima kad biste znali mene znali biste i Oca moga. Kad kažem ljubav ne znači ono što čovjek misli, ako želite znati pitajte Boga a ne čovjeka u poniznoj molitvi...

    Ivan 8,42-45

    [42] Reče im, stoga, Isus: “Kada bi Bog bio vaš Otac, mene biste ljubili; jer sam ja od Boga izišao i došao: nisam sâm od sebe došao, nego me on poslao.
    [43] Zašto ne razumijete moj govor? Zato što niste sposobni slušati moju riječ.
    [44] Vi ste od svoga oca đavla i hoćete činiti prohtjeve svoga oca. On je bio ubojica ljudi od početka i nije stajao u istini, jer nema istine u njemu. Kada on govori laž, od svojega govori, jer je lažljivac, i njezin je otac.
    [45] Zato što vam ja govorim istinu, meni ne vjerujete.

    Neka je mir Božji s vama

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.