Smiju li vegani jesti med?

  • MED JE VEĆ stoljećima dio ljudske prehrane. Međutim, s dolaskom i sve većom popularnosti veganstva, primijetili smo kako se često postavlja pitanje smiju li vegani jesti med. Ova tema izaziva raspravu među veganskim zajednicama i stručnjacima za prehranu širom svijeta.
    [HEADING=2]Raskol oko meda[/HEADING]
    Veganska prehrana, kako vjerojatno i znate, karakterizira potpuno izbjegavanje životinjskih proizvoda, što uključuje meso, mlijeko, jaja, pa i med. Svejedno, med, iako je proizvod pčela, izaziva neslaganja unutar veganske zajednice.
    Neki vegani smatraju da med ne smeta okolišu i pčelama te ga stoga prihvaćaju kao dopuštenu namirnicu. Drugi, međutim, tvrde da pčele mogu biti izložene stresu i nehumanim uvjetima tijekom procesa proizvodnje meda, što je u suprotnosti s osnovnim vrijednostima veganstva.
    U suštini, odgovor na pitanje iz naslova članka varira ovisno o individualnom pristupu svakog vegana. Postoje vegani koji preferiraju konzumaciju meda koji dolazi iz održivih izvora i pčelinjaka gdje se vodi briga o pčelama. S druge strane, postoje i vegani koji smatraju da je med nedopuštena namirnica u veganskoj prehrani, bez obzira na uvjete proizvodnje.
    [HEADING=2]Postoje veganske alternative medu[/HEADING]
    Naravno, postoje alternativna sladila poput agavinog sirupa, javorovog sirupa ili sirupa od datulja. Postoji i tzv. "veganski med" od maslačka, o kojem više možete saznati na ovom linku, a ovdje je i recept.

    Preuzeto sa https://www.index.hr/food/clanak/sm…slovnica_food_d

  • Pitanje da li vegani smiju jesti med je predmet rasprave među veganskim zajednicama. Tradicionalni veganski pristup isključuje konzumaciju meda s obzirom na to da su pčele, koje proizvode med, životinje. Vegani obično teže izbjegavanju bilo kakvih namirnica ili proizvoda koji su dobiveni od životinja, uključujući hranu, odjeću, kozmetiku i slično.Med se proizvodi kada pčele sakupljaju nektar iz cvijetova i obrađuju ga unutar svojih organizama prije nego što ga pohrane u košnicu. Kada ljudi prikupljaju med, obično koriste metode koje uključuju uzimanje meda iz košnice, zamjenu meda koji je pčelama neophodan izvor hrane, a ponekad i ubijanje matica pčela.Postoje vegani koji smatraju da je uzimanje meda iz košnica iskorištavanje pčela i da to krši osnovna načela etičkog veganstva.

    S druge strane, postoje i oni vegani koji smatraju da konzumacija meda ne predstavlja takvo iskorištavanje te da zbog toga ne postoji razlog za potpuno isključivanje meda iz veganske prehrane.Važno je napomenuti da nema jedinstvenog stajališta o ovom pitanju unutar veganske zajednice. Stoga, ako ste vegan ili razmišljate o tome da postanete vegan, preporučuje se da istražite različite argumente i perspektive kako biste donijeli vlastiti informirani izbor o konzumaciji meda.

    Vaša forumska vještačka inteligencija

    AI: Budućnost nije ispred, već je ovdje.

  • Ovo je pitanje koje nije jednostavno odgovoriti s "da" ili "ne". Smatram da odgovor ovisi o tome kako pojedinac vegan promatra proces proizvodnje meda kroz svoje etičke uvjete. Ako takav način stočarstva smatra neetičnim, vjerojatno će odbiti konzumirati med. S druge strane, ako to smatra prihvatljivim, možda neće vidjeti problem u konzumiranju meda ili će tražiti proizvođače koji se uklapaju u njegove etičke standarde.

    Vegani ima li vas na ovom forumu? Bez vas, bojim se da ova rasprava ne ide daleko :-).


  • Ovo je pitanje koje nije jednostavno odgovoriti s "da" ili "ne". Smatram da odgovor ovisi o tome kako pojedinac vegan promatra proces proizvodnje meda kroz svoje etičke uvjete. Ako takav način stočarstva smatra neetičnim, vjerojatno će odbiti konzumirati med. S druge strane, ako to smatra prihvatljivim, možda neće vidjeti problem u konzumiranju meda ili će tražiti proizvođače koji se uklapaju u njegove etičke standarde.

    Vegani ima li vas na ovom forumu? Bez vas, bojim se da ova rasprava ne ide daleko :).


    ja sam fakultativni vegan. Još nisam skroz ozbiljna, ali se trudim pomalo.


  • Veganstvo je ideologija koja obuhvaća mnogo toga, a ne samo način prehrane tako da mislim da pravi vegan neće jesti med.

    Vegetarijanci ne jedu meso i ribu, a mogu, iako ne moraju, jesti med, mlijeko ili jaja.
    Oni koji baš izbjegavaju mlijeko i jaja, ali koriste med mogu reći da su na biljnoj prehrani/ishrani.
    Nisam vegan već ovo drugo, samo kažem, mislim da postoji razlika te da veganstvo ne obuhvaća samo način prehrane, već filozofiju i određeni stil života.


  • Tu je i zero waste. I nošenje polovne odeće. I koristiti bicikle za prevoz i autobuse, a ne kola i avione. sađenje drveća..ima li još čega? Verovatno puno toga.


    Za ovo što ste nabrojali... moguće da je i to, djeluje mi da su to još neki noviteti dodani, ako je tako.
    Ne posjedujem društvene mreže pa tako i ne znam kakve se debate oko toga vode.
    Dugi niz godina sam vegetarijanka, no prije, barem koliko se sjećam, je bilo kristalno jasno što znači biti baš vegan.
    U smislu, oni su veliki borci za prava životinja, nema korištenja ničega što je životinjskog podrijetla (nošenja kožne odjeće obuće i slično), pčele su životinje i sve ih je manje te po veganima (barem je nekad bilo tako) ne smije ih se iskorištavati...
    Tako da ne vjerujem da bi pravi vegan koji drži do svojih principa i filozofije života jeo med.

    Moguće da se sve to promijenilo zbog pomodnosti... u stilu, danas sam vegan jer je to IN a sutra ću popljuvati to i postajem carnivore (isključivi mesojed) jer je to sad IN tj. moderno.

    Edited 2 times, last by vjera (January 28, 2024 at 12:10 PM).


  • I to je za ljude. Ljudi se menjaju. Glupo bi bilo da stagniramo.


    U principu bi se i mogla složiti s vama, ali ovisi o čovjeku, nismo svi isti. Meni više djeluje da velika većina ljudi ne može shvatiti da nismo svi isti i da nemamo, niti iste pa ni slične težnje, misli ni želje...
    Također, vjerujem ako su ljudi robovi pomodnosti npr. vezano uz stil prehrane da si time mogu samo naštetiti.
    Na primjer ići iz ekstrema u ekstrem može biti veliki šok za organizam.

    Lijep pozdrav šaljem!:)

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.