• Nekoliko crkvenih otaca tvrde da je Pavle bio oženjen: Kliment Aleksandrijski (150 – 215), Origen (185-253), Jevsevije iz Cezareje (umro 339/340), Euripid († 406. p. n. e.)

    Ali druge činjenice govore za to. Pavle sam kaže: "Ali u Gospodu niti je žena bez čoveka niti čovek bez žene." (1 Kor 11:11)

    Znači čovek i žena čine pred Bogom jedno jedinstvo.


    Ovaj stih znači da u Gospodu nema žene bez muškarca ni mukarca bez žene. Ovde postaje vrlo jasno: Svako ko želi da nađe milost u očima Gospodnjim, mora se oženiti. Za verne Jevreja brak je bio verska dužnost i kao takva od izuzetnog značaja.

    Jevrejski momci i devojke su se venčavali veoma mladi - uglavnom između šesnaest i osamnaest godina, u Izuzetni slučajevi već sa četrnaest godina.


    Na kraju i sam Pavle kaže da je pogrešno učenje ne ženiti se:

    "A Duh izričito kaže da će u poslednja vremena neki odstupiti od vere, obratiće pažnju na varljive duhove i demonske nauke, koji su žigosani u svojoj savesti, KOJI ZABRANJUJU STUPANJE U BRAK, traže da se uzdržava od jela, koja je Bog stvorio da ih sa zahvalnošću uzimaju verni koji su poznali istinu." (1 Tim 4:1-3)

    Zašto bi sada Pavle nešto učio čega se sam ne drži?

  • Oltar je naprava koja se koristi za žrtvovanja, prinose i za klanjanje Bogu.

    U drevnim vremenima, kada je prinošenje žrtava paljenica bilo deo istinskog bogosluženja, žrtve su se prinosile na malim zemljanim uzvišenjima ili kamenim napravama zvanim oltari. Na primer, Noje (Post 8:20), Avram (Post 12:7) i Lehi (1 Ne 2:7) su izgradili oltare i na njima prineli žrtve.

    Oltari su se takođe nalazili u hramovima i sličnim svetim zgradama u kojima se obožavao Bog (Al 15,17) i gde su vernici bili „vodeni pred oltar“ da „prizivaju njegovo ime i ispovedaju svoje grehe pred njim“ (Al 17,4).

    Jovan je video „zlatni oltar“ na nebu pred Božjim prestolom (Otkr. 8:3; 9:13).

    Ali pričešće ili Gospodnja večera nije nikada sprovođena na jednom oltaru nego za jednim stolom.

  • +!

    1 Kor 7,8
    Neoženjenima pak i udovicama velim: dobro im je ako ostanu kao i ja.

    Nekoliko crkvenih otaca tvrde da je Pavle bio oženjen: Kliment Aleksandrijski (150 – 215), Origen (185-253), Jevsevije iz Cezareje (umro 339/340), Euripid († 406. p. n. e.)

    Ok!
    - Tvrdi li netko za sv. Ivana Apostola, da je bio oženjen?

    Eto, za Isusa neću pitati, smatraš li, da je bio oženjen, ali mogu navesti:
    Mt 19,10-12
    Kažu Mu učenici: "Ako je tako između muža i žene, bolje je ne ženiti se."
    A On im reče: "Ne shvaćaju toga svi, nego samo oni kojima je dano.
    Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše.
    Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše.
    A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi Kraljevstva nebeskoga.
    Tko može shvatiti, neka shvati.

    Ali druge činjenice govore za to. Pavle sam kaže: "Ali u Gospodu niti je žena bez čoveka niti čovek bez žene." (1 Kor 11:11)

    Znači čovek i žena čine pred Bogom jedno jedinstvo.

    Ovaj stih znači da u Gospodu nema žene bez muškarca ni mukarca bez žene. Ovde postaje vrlo jasno: Svako ko želi da nađe milost u očima Gospodnjim, mora se oženiti. Za verne Jevreja brak je bio verska dužnost i kao takva od izuzetnog značaja.

    Nemam komentara trenutno za ovo, jer mi mozak teško 'probavlja' ovakve rečenice.

    Na kraju i sam Pavle kaže da je pogrešno učenje ne ženiti se:

    "A Duh izričito kaže da će u poslednja vremena neki odstupiti od vere, obratiće pažnju na varljive duhove i demonske nauke, koji su žigosani u svojoj savesti, KOJI ZABRANJUJU STUPANJE U BRAK, traže da se uzdržava od jela, koja je Bog stvorio da ih sa zahvalnošću uzimaju verni koji su poznali istinu." (1 Tim 4:1-3)

    Zašto bi sada Pavle nešto učio čega se sam ne drži?

    Čovjek može ići iz jedne krajnosti u drugu u doba sv. Pavla (ali i sada), kada su iščekivali Dolazak Isusov.
    Netko može tjerati ljude na ženidbu, jer bi bila sablazan, ako se netko na vjenča.
    Netko može osuđivati ženidbu i tvrditi da je to grijeh, pa i jesti neka jela je bio grijeh za takve osobe.

    Očito je, da ne shvaćamo riječi sv. Pavla jednako niti kome ih je uputio.

    Jovan je video „zlatni oltar“ na nebu pred Božjim prestolom (Otkr. 8:3; 9:13).

    Ali pričešće ili Gospodnja večera nije nikada sprovođena na jednom oltaru nego za jednim stolom.

    - I što predlažeš 'katolicima' kako bi taj 'stol' trebao izgledati i od čega bi trebao biti napravljen,
    tj. što je loše u sadašnjim 'stolovima' u katoličkim crkvama po cijelome svijetu?
    - Smije li katolički svećenik služiti sv. Misu, gdje nema nikakvog stola zbog raznih razloga?

  • Kakav stol je nebitno. Naravno gde ne postoji stol može i drugačije, najbitnije je imati svešteničku vlast prilikom sveštanja hleba i vina i naravno trebamo znati šta da kažemo prilikom sveštanja. To je još uvek jedna sveta uredba i uzimanjem hleba i vina obnavljamo svoje saveze sa Hristom.

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.