• Nije. U budizmu ne postoji ucenje o bezgresnom, cudnovatom ili na bilo koji nacin neprirodnom zacecu. Kralj Shuddhodana je Buddhin otac, a ne nikakav bijeli slon. Kraljica Maya je nakon sto je zanijela usnula neobican san da je u nju usao bijeli slon. Bijeli slon se u toj kulturi smatra znakom izuzetne srece i blagoslova. Dakle, radi se tek o neobicnom snu koji je usnula mlada kraljica, a ne o tome da ju je stvarno oplodio nekakav bijeli slon.

    A sto je to bitan pa san i kakve veze san ima sa Budinim rodjenjem??? i kako je taj krasni beli slon prodro u nju ?,sa cime?,jel sa surlom???

    Nije. To je mitologija koju su izmislili naivni ljudi i dopisali u budisticki kanon svetih spisa. Takvih mitoloskih bajki ima u kanonskim spisima svih svjetskih religija. Nitko normalan ne vjeruje u takvu besmislicu. Osim toga, kada bi to bilo tako, zasto bi onda kasnije u svojoj 30. godini Buddha otisao u potragu za mudroscu i spoznajom?

    Nije rodjen savrsen.

    Dakle lazu oni koji su to dopisali da je iskocio iz majcine utrobe ko odrastao covek prepametan ?

    A sto to vi koji ne lazete ne obrisete ,izbrisite te budalastine.

    Posto mu je majka umrla nedugo nakon poroda, a otac dobio prorocanstvo od zvjezdoznanaca i mudraca da ce mladi kraljevic postati ili vladar cijelog svijeta ili veliki isposnik; otac ga je odgajao u izobilju.

    A koji to otac ne odgaja svoje dete ,narocito carevica,princa..i to do 29 godine,a mogao je i do 129 dok ovaj nije pobegao od tolike oceve dobrote?

    U svojoj 29. godini se iskrao iz dvora da vidi vanjski svijet i prilikom tih svojih izleta izvan palace vidio je stare i bolesne ljude te pogrebnu povorku. Tada je shvatio da svakoga ceka takva sudbina, bez obzira na mladost i bogatstvo.

    ---

    Do 29 godine nije znao da ljudi umiru???Izgleda da na dvoru njegovog oca sve besmrtnici???? Do 29 godine zive pod ocevom suknjom???

    Jos bih na koncu rekao da je znak neukosti citati samo jednu knjigu o nekoj temi i misliti da sve znas o tome. Zamislimo da netko zeli nesto nauciti o kompjuterima i procita samo jedan jedini prirucnik. A i taj prirucnik, da nije prava knjiga, nego tek reklamna brosura. Ako stvarno zelimo nesto nauciti o kompjuterima, moramo procitati vise ozbiljnih informatickih knjiga. Tako i o svjetskim religijama.

    To ti je kao tablica mnozenja .Slusaj jednoga kako ce da te pouci mnozenu pa drugog pa treceg,stotog :) isto i za kompijutere.Kolko ti masta dozvoli tolko mozes sa njima da se igras...onolko kolko je programer odredio..,ali najveci od svih programera jeste Jehova Bog.

    Nije problem u tome sto si ti procitao jednu povrsnu i propagandisticku brosuru Jehovih svjedoka. Problem je sto si samo to procitao o drugim religijama i nista vise od toga. To te cini neukim. Moj je savjet da o drugim religijama (ne samo o budizmu) procitas i poneku knjigu povrh ove jeftine jehovske propagande.

    Tvoja propaganda je vec vidjena...,jednom recju ista je kao i kod svih drugih religija .Svi vi verujete da covek nakon smrti ide na bolje ili losije mesto gde nastavlja da oseca i obavlja neke poslove bilo kao pacov,leptir,meduza,karanfil,slon ili covek,a mozda i kao neki andjeo ili bog....bas kao sto rece Sotona Evi:' Necete vi umreti,nego cete postati kao Bogovi prema 1.Mojsijevo 3:1-5)..Jel se pronalazis u ovoj izjavi???

    Bog je rekao da covek kad umre tada prestaje svaki njegov osecaj i rad (mrznja,ljubav,posao itd itd).Njegova jedina nada je da ga Bog vrati u zivot vaskrsenjem u odredjeni dan. ali mnogi se tome ismevaju i smisljaju siroki spektar sotonskih gluposti kako bi varali ljude na raznorazne nacine.

    Apostol Pavle je to lepo napisao u 1.Korincanima 15:A ako se Hristos propoveda da ustade iz mrtvih, kako govore neki među vama da nema vaskrsenja mrtvih?
    13 I ako nema vaskrsenja mrtvih, to ni Hristos ne usta.
    14 A ako Hristos ne usta, uzalud dakle propovedanje naše, a uzalud i vera vaša.15 A nalazimo se i lažni svedoci Božiji što svedočimo na Boga da vaskrse Hrista, kog ne vaskrse kad mrtvi ne ustaju.16 Jer ako mrtvi ne ustaju, ni Hristos ne usta.17 A ako Hristos ne usta, uzalud vera vaša; još ste u gresima svojim

  • A sto je to bitan pa san i kakve veze san ima sa Budinim rodjenjem???

    Taj san uopce nije vazan za budizam, ponajmanje za kasnije Buddhino ucenje. To je samo jedan sporedan detalj o tome da je njegova majka imala stanoviti prorocanski san s dobrim znacenjem. Nema nikakave veze s krscanskim mitovima o bezgresnom zacecu.

    i kako je taj krasni beli slon prodro u nju ?,sa cime?,jel sa surlom???

    Prvljava (krscanska) masta i pokvarene strasti...

    Mislim da u krscanskoj tradiciji postoji prica da je Mariji navjestaj da ce roditi Isusa donio andjeo u snu. U jevrejskoj su kulturi andjeli bili povoljan znak. Mlada zena je usnula stanoviti prorcanski san da joj je dosao andjeo i da ju je blagoslovio. E sada... kako ju je blagoslovio, je l' ju diro', gdje ju je diro', je l' sanjala da joj je andjeo nesto radio... to prepustam tvojoj pokvarenoj masti.

    Dakle lazu oni koji su to dopisali da je iskocio iz majcine utrobe ko odrastao covek prepametan ?

    A sto to vi koji ne lazete ne obrisete ,izbrisite te budalastine.

    To je postalo dio kanona svetih spisa. Pogotovo u mahayanskoj tradiciji (mislim da theravada nema to vjerovanje, ali provjerit cu). No, nitko normalan ne vjeruje u tu budalastinu.

    Zasto vi ne izbacite pricu o Isusovom bezgresnom zacecu? To je slicna takva budalastina u koju nitko normalan ne moze povjerovati. A osim toga, mislim da jedno evandjelje (Markovo?) cak i ne pise nista o bezgresnom zacecu Isusa. Dakle, cak se i evandjelja ne slazu oko toga. Vrlo je razumno za pretpostaviti da su takve stvari u kanonske spise (svih religija) kasnije dopisivali naivni ljudi, koji su mislili da ce time impresionirati vjernike.

    Sada kada su te stvari tamo, nitko nece mijenjati kanonski tekst, ali razumni ljudi znaju da je to mit. Naravno, kao i u krscanstvu, tako i u budizmu ima mnogo dogmaticnih ljudi koji doslovno vjeruju sve sto pise.

    Do 29 godine nije znao da ljudi umiru???Izgleda da na dvoru njegovog oca sve besmrtnici???? Do 29 godine zive pod ocevom suknjom???

    Tesko je razgovarati s neukim ljudima. Sve im se mora objasnjavati. Buddha u jednoj izreci kaze, druzenje s budalom je mucno, kao zivot s neprijateljem.

    Naravno da je znao da ljudi umiru i prije 29 godine. Pripremali su ga za vladara. Ucio je ratne vjestine, dakle vjestine ubijanja ljudi. Odlazio je u lov, ubijao je zivotinje itd. Ono sto je problem vecine ljudi jeste da cinjenicu smrti i prolaznosti potiskuju. Misle, nece sada, imam jos vremena, mogu da ne mislim na vlastitu smrt i prolaznost.

    Kraljevic Siddhartha je znao za smrt i ranije (konacno, majka mu je umrla), ali je prilikom jednog svojeg izlaska iz dvora postao posebno svjestan prolaznosti i to je u njemu pobudilo duboku zelju za izbavljenjem.

    To ti je kao tablica mnozenja .Slusaj jednoga kako ce da te pouci mnozenu pa drugog pa treceg,stotog :) isto i za kompijutere.Kolko ti masta dozvoli tolko mozes sa njima da se igras...onolko kolko je programer odredio..,ali najveci od svih programera jeste Jehova Bog.

    Da, to je problem ljudi poput tebe. Misle da je Tvorac jednostavan kao tablica mnozenja. Misle da su Ga shvatili. Jednom kada si naucio, sta sad imas opet da ucis, misle.

    Ne shvacaju dubinu zivota i zato su nemarni i povrsni.

    Nazalost, zivot ce te nauciti da Boga ne mozes obuhvatiti svojom jednostavnom racunicom. Dok ne steknes (mozda i na bolan nacin) vlastito iskustvo, citaj barem mudrije od sebe. Citaj Dostojevskog, on se puno pitao od kuda patnja, zasto i mala nevina djeca pate, od kuda zlo u svijetu... Ali naravno, ti vec znas sve odgovore na ta pitanja.

    Bog je rekao da covek kad umre tada prestaje svaki njegov osecaj i rad (mrznja,ljubav,posao itd itd).Njegova jedina nada je da ga Bog vrati u zivot vaskrsenjem u odredjeni dan.

    Ako covjek u smrti nema nikakav osjecaj, zelju, poriv da ucini nesto... otkuda onda nada da ce ga Bog vratiti u zivot?

    A ako Hristos ne usta, uzalud vera vaša; još ste u gresima svojim

    Meni se takvo vjerovanje oduvijek cinilo malo cudnim, moram priznati.

    Prije svega, na osnovu cega mi znamo da je Isus uskrsnuo? Na osnovu neke drevne price. Od kuda mi znamo da je ta prica istinita?

    Cak i da jeste uskrsnuo, kakve veze to ima s nasim zivotom tu i sada? Drago mi je za Krista, ali sto mi imamo od toga?

    Cak i da pretpostavimo da on jeste uskrsnuo, nitko nikada nakon njega nije opet uskrsnuo. Dakle, nama dodje opet na isto je li on uskrsnuo ili nije.

    Umiru ljudi i oni koji u njega vjeruju i oni koji ne vjeruju. Dakle, od obecanja u vjecni zivot nista. To je isprazna vjera, praznovjerje.

    I tu opet dolazimo do kraljevica Siddharthe, koji postao svjestan starosti, bolesti i smrti i pokusao iznaci drugi nacin izbavljenja.

  • Taj san uopce nije vazan za budizam, ponajmanje za kasnije Buddhino ucenje. To je samo jedan sporedan detalj o tome da je njegova majka imala stanoviti prorocanski san s dobrim znacenjem. Nema nikakave veze s krscanskim mitovima o bezgresnom zacecu.

    Dakle za pocetno ucenje o Budi ima vaznost ,a za kasnije nema vaznosti??? Zavisi kako vam i kad odgovara?

    Prvljava (krscanska) masta i pokvarene strasti...

    Mislim da u krscanskoj tradiciji postoji prica da je Mariji navjestaj da ce roditi Isusa donio andjeo u snu. U jevrejskoj su kulturi andjeli bili povoljan znak. Mlada zena je usnula stanoviti prorcanski san da joj je dosao andjeo i da ju je blagoslovio. E sada... kako ju je blagoslovio, je l' ju diro', gdje ju je diro', je l' sanjala da joj je andjeo nesto radio... to prepustam tvojoj pokvarenoj masti.

    Misliti i cvece brati su dva potpuno razlicita pojma.

    Mariji je dosao andjeo u javi,a ne u snu. Luka 1:29 A ona, videvši ga, poplaši se od reči njegove i pomisli: Kakav bi ovo bio pozdrav?

    34 A Marija reče anđelu: Kako će to biti kad ja ne znam za muža?

    Hajde da si reko da je to nemoguce pre 10,20 godina,al gde danas kad je nauka tolko napredovala.Zar nisi nikad cuo za surogat majku?

    Uzmu spermatozoid muskarca i jajne celiju zene,pa izvrse oplodjenje u epruveti,a potom taj embrion postave u matericu druge zene koja rodi zdravo dete. Ali u ovom slucaju Jehova Bog je uradio mnogo vise. On je svog prvog andjela smanjio,umanjio i teleportovao u matericu device Marije da bi izvrsio dva veoma bitna zadatka koje ne bi mogao da izvrsi ni jedan jedini covek. Da bi mozda malo bolje moggao razumeti u dogledno vreme Bog ce preko Isusa uskrsavati sve one mrtve koji su mu ostali dragi ali jos neki za drugu sansu. Njih ce vaskrsnuti u drugom telu sa istom memorijom i to je ta poenta.Prevedeno na danasnji tehnoloski recnik Bog cuva nasu memoriju i preko WiFi (sveti Duh) stavlja u novo ljudsko telo.Mozda je pregrubo receno,al tako mi sad dodje najlaksi nacin da ti opisem. Svi oni koje su vaskrsli ne samo Isus Hrist i njegovi apostoli vec i proroci Ilija i Jelisej koji su ziveli vekovima pre njega su imali sacuvano pamcenje.

    To je postalo dio kanona svetih spisa. Pogotovo u mahayanskoj tradiciji (mislim da theravada nema to vjerovanje, ali provjerit cu). No, nitko normalan ne vjeruje u tu budalastinu.

    Zasto vi ne izbacite pricu o Isusovom bezgresnom zacecu? To je slicna takva budalastina u koju nitko normalan ne moze povjerovati. A osim toga, mislim da jedno evandjelje (Markovo?) cak i ne pise nista o bezgresnom zacecu Isusa. Dakle, cak se i evandjelja ne slazu oko toga. Vrlo je razumno za pretpostaviti da su takve stvari u kanonske spise (svih religija) kasnije dopisivali naivni ljudi, koji su mislili da ce time impresionirati vjernike.

    proveri,i treba da proveris,

    a sto se tice Isusovog bezgresnog zaceca,napisa ti u gornjem pasosu i sva jevandjela se slazu.Odakle ti to da govore razlicito?

    Zar ne cu nikad i nigde za surogat majke ...Heeej brate XXI je vek!!!

    Sada kada su te stvari tamo, nitko nece mijenjati kanonski tekst, ali razumni ljudi znaju da je to mit. Naravno, kao i u krscanstvu, tako i u budizmu ima mnogo dogmaticnih ljudi koji doslovno vjeruju sve sto pise.

    Tesko je razgovarati s neukim ljudima. Sve im se mora objasnjavati. Buddha u jednoj izreci kaze, druzenje s budalom je mucno, kao zivot s neprijateljem.

    Naravno da je znao da ljudi umiru i prije 29 godine. Pripremali su ga za vladara. Ucio je ratne vjestine, dakle vjestine ubijanja ljudi. Odlazio je u lov, ubijao je zivotinje itd. Ono sto je problem vecine ljudi jeste da cinjenicu smrti i prolaznosti potiskuju. Misle, nece sada, imam jos vremena, mogu da ne mislim na vlastitu smrt i prolaznost.

    Kraljevic Siddhartha je znao za smrt i ranije (konacno, majka mu je umrla), ali je prilikom jednog svojeg izlaska iz dvora postao posebno svjestan prolaznosti i to je u njemu pobudilo duboku zelju za izbavljenjem.

    Postoje samo laz i istina.I sve se da dokazati.Za tvog Budu i njegovu nauku ,nigde ne pise da je ista dobro uradio za ljude sem sto je filozofirao i na pitanja odgovarao podpitanjima.Takvih imas i dan danji na hiljade.

    Sta vas je Buda pametno naucio?,sta vam je pomogao??? Jel on verovao u nekog od milion hinduskih bogova ili je umislio da je sam Bog,po onoj sotonskoj 1.Moj 3:4 A zmija reče ženi: Nećete vi umreti;
    5 Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao bogovi i znati šta je dobro šta li zlo.

    I sta vam sada radi Buda? Sedi na nebu kao Bog?,ili je reinkarnirao u pcelicu Maju???

    Da, to je problem ljudi poput tebe. Misle da je Tvorac jednostavan kao tablica mnozenja. Misle da su Ga shvatili. Jednom kada si naucio, sta sad imas opet da ucis, misle.

    Ne shvacaju dubinu zivota i zato su nemarni i povrsni.

    Nazalost, zivot ce te nauciti da Boga ne mozes obuhvatiti svojom jednostavnom racunicom. Dok ne steknes (mozda i na bolan nacin) vlastito iskustvo, citaj barem mudrije od sebe. Citaj Dostojevskog, on se puno pitao od kuda patnja, zasto i mala nevina djeca pate, od kuda zlo u svijetu... Ali naravno, ti vec znas sve odgovore na ta pitanja.

    Ako covjek u smrti nema nikakav osjecaj, zelju, poriv da ucini nesto... otkuda onda nada da ce ga Bog vratiti u zivot?

    Kao prvo i osnovno moras proveriti dal te neko laze ili ti govori istinu,a to se najbolje vidi i na delima i na recima.

    Evo naprimer par stihova iz Binblije o toj NADI!

    Dela apostolska 24:15

    15 I imajući nadanje na Boga da će biti vaskrsenje mrtvima, i pravednicima i grešnicima, koje i sami ovi čekaju.

    Najlepse obecanje je u Otkrivenju 21:4

    4 I Bog će otrti svaku suzu od očiju njihovih, i smrti neće biti više, ni plača, ni vike, ni bolesti neće biti više; jer prvo prođe.

    A posto je i starost vrsta bolesti ,ni nje nece biti.

    Odlicno pitanje,tako te volim,jer i ja sam ista takva pitanja postavljao.

    Isusovo uskrsenje jeste najvece cudo koje se ikada dogodilo,pa da ga razmotrimo i biblijski i logicno.

    U Bibliji pise da ce Hrist biti ubijen,sto se i desilo,kao i jos drugih pojedinosti,od kojih je najbitnija da ce ustati nakon 3 dana i 3 noci prema Mateju 12:40

    40 Jer kao što je Jona bio u trbuhu kitovom tri dana i tri noći: tako će biti i Sin čovečiji u srcu zemlje tri dana i tri noći.

    E sad njegovi protivnici su veoma dobro znali za to pa su rekli Pontiju Pilatu ,rimskom namesniku da im da rimsku strazu kako ne bi dosli Isusovi ucenici i ukrali mu telo. prema Mateju 27:

    62 Sutradan pak po petku sabraše se glavari sveštenički i fariseji kod Pilata,
    63 I rekoše: Gospodaru! Mi se opomenusmo da ovaj laža kaza još za života: Posle tri dana ustaću.
    64 Zato zapovedi da se utvrdi grob do trećeg dana da ne dođu kako učenici njegovi noću i da ga ne ukradu i ne kažu narodu: Usta iz mrtvih; i biće poslednja prevara gora od prve.
    65 Reče im Pilat: Evo vam straže, pa idite te utvrdite kako znate.
    66 A oni otišavši sa stražom utvrdiše grob, i zapečatiše kamen.

    Dakle na grob koji je bio u uklesanom kamenu "pecini" ostavljeno je Isusovo telo,a na otvor su postavili kamenu plocu "kamen" koji su zapecatili.

    Rimska straza je bila veoma odgovorna i ako nesto nestane svi su bili pobijeni za kaznu.

    I uz svu tu Rimsku strazu bili su i ti njegovi mrzitelji judaisti,fariseji i sadukeji prvosvestenikovi.,tako da nije mogla ni ptica da proleti.

    Andjeo Bozji je u odredjeno vreme odvalio kamen,a strazari su se uplasili i bili kao mrtvi.

    Potom su otisli prvo kod Jevrejskih staresina plaseci se da ce ih Pilat pobiti.

    Matej 28:

    11 A kad iđahu, gle, neki od stražara dođoše u grad i javiše glavarima svešteničkim sve što se dogodilo.

    12 I oni sastavši se sa starešinama učiniše veće, i dadoše vojnicima dovoljno novaca

    13 Govoreći: Kažite: Učenici njegovi dođoše noću i ukradoše ga kad smo mi spavali.

    14 I ako to čuje sudija, mi ćemo njega umiriti, i učiniti da vama ništa ne bude.

    15 A oni uzevši novce učiniše kao što su naučeni bili. I razglasi se ova reč po Jevrejima i do danas.

    A sta bi ti radio na mestu glavara svestenickih buduci da su se desila jos neka cuda,naprimer u Jehovinom hramu se pocepala zavesa koja je delila svetinu od svetinje nad svetinjama od plafona do poda prema Matej 27: 51 I gle, zavesa crkvena razdre se nadvoje od gornjeg kraja do donjeg; i zemlja se potrese, i kamenje se raspade;52 I grobovi se otvoriše, i ustaše mnoga tela svetih koji su pomrli;53 I izašavši iz grobova, po vaskrsenju Njegovom, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima.54 A kapetan i koji s njim čuvahu Isusa videvši da se zemlja trese i šta bi, poplašiše se vrlo govoreći: Zaista ovaj beše Sin Božji.

    E sad posle svih ovih desavanja zasto nije bilo potere za Isusovim telom?

    Da je neko opljackao banku ,bila bi potera zar ne?

    Zasto nisu hapsili i ispitivali apostole i ucenike?Kako ste ukrali Isusovo telo i gde ste ga sakrili???Svega toga nije bilo sem da su mu ucenici ukrali telo sto je ostalo i dan danas.

    Ali ovo je tema o budizmu...

    Jel ti zaista mislis da su ljudi kao bogovi da nikad ne umiru,vec reinkarniraju do nirvane kad postanu kao bogovi i sta onda??? sede ,glede....?

  • Dakle za pocetno ucenje o Budi ima vaznost ,a za kasnije nema vaznosti??? Zavisi kako vam i kad odgovara?

    Da, tako je. Malo ima, malo nema vaznosti. Kako kome odgovara.

    Mariji je dosao andjeo u javi,a ne u snu.

    Pa je l' ju diro', je l' ju pipo'?

    Bog ce preko Isusa uskrsavati sve one mrtve koji su mu ostali dragi

    Sto bi Slovenci rekli... presenečen sem in navdušen!

    Heeej brate XXI je vek!!!

    Ludilo brale!

    I sta vam sada radi Buda? Sedi na nebu kao Bog?,ili je reinkarnirao u pcelicu Maju???

    Svaka ti je na mjestu! Vidi se da si duboko proucio i razumio ono o cemu govoris. Treba te ostaviti u tom uvjerenju.

    Najlepse obecanje je u Otkrivenju 21:4

    Da, ja sam isto volijo Djeda Mraza kad sam bijo mali.

    Ili kao sto bi to reklo Prljavo kazaliste u pjesmi Covjek za sutra... probudite me onog jutra kad dodje to sutra.

    Ali ovo je tema o budizmu...

    Ma ko' ti rece da je ovo tema o budizmu?

    Ovo je tema u kojoj strucnjaci koji su procitali jedan letak o svim svjetskim religijama poducavaju kako je budizam ustvari budalastina.

    Jer sta trebas uciti o svim svjetskim religijama vise od jednog letka? To ti je jednostavno, ko' tablica mnozenja. Kad procitas taj letak, znas sve o svemu.

    I onda drzis propovijedi.

    Jel ti zaista mislis da su ljudi kao bogovi da nikad ne umiru,vec reinkarniraju do nirvane kad postanu kao bogovi i sta onda??? sede ,glede....?

    A sta ces... poznati hrvatski komicar Zeljko Pervan je vec davnih dana za budizam rekao da je to lijenost dovedena do savrsenstva!

  • Da, tako je. Malo ima, malo nema vaznosti. Kako kome odgovara.

    Pa je l' ju diro', je l' ju pipo'?

    Dakle sto se ucenja budizma tice,kako kome odgovara...

    A sto se Marije tice andjeo (nije je pipkao) joj je rekao sledece:34 A Marija reče anđelu: Kako će to biti kad ja ne znam za muža?

    35 I odgovarajući anđeo reče joj: Duh Sveti doći će na tebe, i sila Najvišeg oseniće te; zato i ono što će se roditi biće sveto, i nazvaće se Sin Božji.

    Odavde se lepo vidi da je Sveti duh SILA ili po naski Bozja tehnologija preko koje ce Marija zatrudneti i tako je i bilo. Dakle nema trojstva,sveti duh nije Bog,jer ta titula pripada Jehovi Bogu koji je stvoritelj svih nas i ljudi i andjela pa i samog Isusa.

    I naravno svako veruje u ono sta hoce,ili pak u ono sto je ispravno. Ja sam nekad verovao i u to da rode donose decu i u deda Mraza,pa i u sve bogohulne nauke kao sto su trojstvo itd,ukljucujuci cak i reinkarnaciju,nirvanu itd iz budizma i kad sam se uverio da su izmisljotine,odbacio sam ih,neke od osnovne skole ,a religijske pre nekih 40 godina...Pa evo i dan danji,ako me neko razuveri dokazima da gresim,ja nemam problema da prihvatim istinu,ali ti me brate nicim ne razuveri.

    Taj tvoj budizam mi se jedino dopada sto je 10 x vise miroljubiviji nego islam i ovo takozvano hriscanstvo koji su krvolocni ne zna se ko je vise ogrezao u krv.,pa i ovi jevrejski fariseji koji preko Pilata ubise i Isusa i progonise ucenike njegove,ni od njih se ne moze nista lepo ocekivati.,a tek od vudu vraceva itd....Jedina prava istina dolazi od Jehove Boga Stvoritelja Adama i Eve od kojih potice ceo ljudski rod a sto je utvrdjeno i DNK analizom.

    A vi budisti ,nije li vam Buda kazao kako su nastali Zemlja i ljudi na njoj?Sta ste od njega naucili sem da na pitanje odgovarate podpitanjem?

  • Ja se ne slaže s ovim što ste rekli u budizmu kao i drugim religijama ima svakakvih ljudi, jer jednostavno više je do ljudskoga karaktera nego do prakse..

    Ovo je jako ružno što ste rekli Rise anđeli plaču ako ste povrijedili nekog istinitog kršćanina ili kršćanku za koje bi i iskreni i pošteni budista rekao da je svjetlost i da je on daleko od takve duše...


    Znači do karaktera jest a ne do prakse

  • Rise nije do vjere već do karaktera a vi gospodine Rise malo razmislite ako ste biblijski vjernik o svom ponašanju i riječima ...Dobar čovjek, iz riznice dobra u svom *srca, vadi dobro, a zao, iz zle riznice svoje, izvlači zlo; jer ono što usta kažu to je ono što se iz srca prelijeva. Luka 6,45

    Pripravljene su kazne podsmjevačima Mudre izreke 19, 29a

  • ovo je lijepo rečeno:

    "Budizam ne može vrijeđati nitko, već sam budist. Ako tvrdite da ste budist, a zatim kršite Pansil, izgovarate prljavštinu, ponašate se nepristojno i povrjeđujete druge, onda ne samo da vrijeđate, već i uništavate budizam". Wasantha Ayya

  • Ako tvrdite da ste budist, a zatim kršite Pansil, izgovarate prljavštinu, ponašate se nepristojno i povrjeđujete druge, onda ne samo da vrijeđate, već i uništavate budizam". Wasantha Ayya

    Kad god vidim da se Fazlija ne ponaša nepristojno, ili da vrijeđa druge vjere ili nekoga, opozvat ću se na ovaj citat :)

  • Dakle sto se ucenja budizma tice,kako kome odgovara...

    Tako je. Onoliko koliko ti znas o budizmu i koliko tebe budizam zanima, dovoljno je ovo objasnjenje. Budizam je kako kome odgovara. To ce tebi biti dovoljno da ti ne remeti vjeru u Jehovu, a budizam te ionako ne zanima.

    i kad sam se uverio da su izmisljotine,odbacio sam ih,neke od osnovne skole ,a religijske pre nekih 40 godina...Pa evo i dan danji,ako me neko razuveri dokazima da gresim,ja nemam problema da prihvatim istinu,ali ti me brate nicim ne razuveri.

    To je ustvari vrlo budisticko ponasanje, prihvati samo ono u sto se sam uvjeris da je ispravno. Tako da ja to mogu samo podrzati.

    Jer ne moze tebe nitko da razuvjeri. Ti imas svoj monolog, dijalog te ne zanima i sta ces se sad tu gnjaviti s nekim tamo budizmom o kojem ionko vec sve znas jer si procitao jednu brosuru Jehovih svjedoka od kakvih 15-tak stranica o svim svjetskim religijama. Tu su oni objasnili sve svjetske religije. Ima o budizmu cijele 2 strane budalastina i izmisljotina... i to ti je dosta. Sta ce ti vise od toga? To je sve jednostavno ko' tablica mnozenja.

    Zakljucak je - budizam je kako kome odgovara i toga se drzi.

    A vi budisti ,nije li vam Buda kazao kako su nastali Zemlja i ljudi na njoj?Sta ste od njega naucili sem da na pitanje odgovarate podpitanjem?

    Ma nista od toga. To su ti sve podpitanja... Drzi se ti one brosure i sve ce ti biti jasno!

  • Tako je. Onoliko koliko ti znas o budizmu i koliko tebe budizam zanima, dovoljno je ovo objasnjenje. Budizam je kako kome odgovara. To ce tebi biti dovoljno da ti ne remeti vjeru u Jehovu, a budizam te ionako ne zanima.

    To je ustvari vrlo budisticko ponasanje, prihvati samo ono u sto se sam uvjeris da je ispravno. Tako da ja to mogu samo podrzati.

    Jer ne moze tebe nitko da razuvjeri. Ti imas svoj monolog, dijalog te ne zanima i sta ces se sad tu gnjaviti s nekim tamo budizmom o kojem ionko vec sve znas jer si procitao jednu brosuru Jehovih svjedoka od kakvih 15-tak stranica o svim svjetskim religijama. Tu su oni objasnili sve svjetske religije. Ima o budizmu cijele 2 strane budalastina i izmisljotina... i to ti je dosta. Sta ce ti vise od toga? To je sve jednostavno ko' tablica mnozenja.

    Zakljucak je - budizam je kako kome odgovara i toga se drzi.

    Ma nista od toga. To su ti sve podpitanja... Drzi se ti one brosure i sve ce ti biti jasno!

    Za mene je ovo dijalog,a ne monolog.

    Eto ja te pitam ima li iceg u budizmu gde se na pitanje dobije odgovor a da nije podpitanje ili filozofiranje? naprimer odkud ljudi na zemlji?odkud matematicka preciznost programerska preciznost u mnogim slucajevima,naprimer rast embriona do bebe uvek ide kao neki program po rasporedu koji je pravilan redosled,pa precizno obrtanje zemlje oko svoje ose i oko Sunca itd i sta kazete vi budisti na takvu preciznost ili isprogramiranost ??? Jel to slucajno ili je neko postavio svoje Zakone po kojima sve deluje? ili pak kako Buda kaze?

  • Eto ja te pitam ima li iceg u budizmu gde se na pitanje dobije odgovor a da nije podpitanje ili filozofiranje?

    Ima.

    naprimer odkud ljudi na zemlji?

    Budizam ne daje odgovor na takva pitanja. To sam ti vec par puta napisao.

    Budizam se bavi pitanjem patnje i prestanka patnje. Mi, naravno, mozemo razgovarati o tome da li su budisticki stavovi o patnji i prestanku patnje valjani, uvjerljivi i sl. ali to su pitanja kojima se budizam bavi i o tome mozemo razgovarati u okviru budizma.

    Nastanak ljudi jednostavno nije pitanje kojima se budizam bavi i besmisleno je to pitati budiste.

    odkud matematicka preciznost programerska preciznost u mnogim slucajevima,naprimer rast embriona do bebe uvek ide kao neki program po rasporedu koji je pravilan redosled,pa precizno obrtanje zemlje oko svoje ose i oko Sunca itd i sta kazete vi budisti na takvu preciznost ili isprogramiranost ???

    Budizam tvrdi da um stvara svijet u kojem zivimo. To je vrlo dvosmislena izjava jer je vrlo nejasno da li sam ja zamislio svijetu u kojem postojim. Ocito je da ja nisam zamislio, niti stvorio, a niti odrzavam ovaj svijet u kojem postojim.

    No opet, budizam tvrdi i da postoji bog stvoritelj ovog svijeta. Bog koji stvara ovaj svijet. Pa mozda onda njegov um stvara i odrzava taj svijet u kojem i mi postojimo? Ali budizam ide i korak dalje pa tvrdi da je cak i taj bog stvoritelj stvoren. Dakle, on nije pravi stvoritelj. Pa tko je onda stvoritelj?

    Naravno, na ovoj tocki mi mozemo jednostavno da uzmemo bilo kakvo vjerovanje za odgovor. Americki indijanci su vjerovali da je Gavran stvoritelj svijeta. Jehovi svjedoci vjeruju da je Jahve stvoritelj svijeta, ali da li nas bilo kakvo vjerovanje moze zadovoljiti ako doista mi sami nismo nasli odgovor na to pitanje?

    Budizam tvrdi da na to pitanje jednostavno nema odgovora. Odgovor na to pitanje nije moguce naci. I odgovor na to pitanje nas nece dovesti do prestanka patnje, cak i kada bi smo mogli dobiti takav odgovor. Budizam se ne bavi pitanjem otkud matematicka preciznost rasta embriona ili obrtaja Zemlje oko Sunca.

    Budizam se bavi pitanjem patnje i obustavom patnje i samo o tome se moze govoriti u okviru rasprave o budizmu.

    Buddha je namjerno izbjegavao ovakva metafizicka pitanja, jer je tvrdio da na neka od njih nije moguce naci odgovor, na neka mozda i jeste, ali da u svakom slucaju odgovori na ta pitanja ne vode dokidanju patnje.

  • Ima.

    Budizam ne daje odgovor na takva pitanja. To sam ti vec par puta napisao.

    Budizam se bavi pitanjem patnje i prestanka patnje. Mi, naravno, mozemo razgovarati o tome da li su budisticki stavovi o patnji i prestanku patnje valjani, uvjerljivi i sl. ali to su pitanja kojima se budizam bavi i o tome mozemo razgovarati u okviru budizma.

    Pa daj to pitanje na koje budizam daje odgovor.Mislim na normalna pitanja,

    Ima li u tvom budizmu normalan odgovor na fundamentalna pitanja,ili samo prazna i potpuno pogresna naklapanja o patnji i prestanku patnje.?

    Biblija o patnji i prestanku patnje daje objasnjenje na vise mesta ,ali je najslikovitije u knjizi o Jovu.

    Nastanak ljudi jednostavno nije pitanje kojima se budizam bavi i besmisleno je to pitati budiste.

    Izgleda da je besmisleno pitati budistu za odgovor na bilo koje fundamentalno pitanje.

    A kome se Buda molio i klanjao? Jel nekom odredjenom Bogu ili mnostvu bogova ,ili je pak ucio ljude da se mole njemu kao najpametnijoj osobi u celom svemiru?

    A sta cemo ako je to sve sto je Buda ucio gomila gluposti?

    Ima li ijedna izjava u Budizmu a da nije dvosmislena ili filozofska?

    Ili pak sto mi se zaista svidja kod budizma sto ti napisa pri kraju jeste da neprave sarenu lazu kao takozvani hriscani,muslimani,jevrejski fariseji itd,vec ko sto napisa "Ne znamo"

    To ne znamo odgovor je mnogo ,mnogo postenije nego ostale religije koje lupetaju u svojim ludostima.,a pravi odgovor jeste u Bibliji.

    Pravi Bog Jehova oduvek je postojao ,kao sto postoji vreme,kao sto postoji prostor,ili pak energija tako je i on oduvek postojao. I poceo je iz ljubavi da stvara prvo nebeska nevidljiva stvorenja i objekte za nas,a potom i beskrajan svemir koji se siri,a potom na zemlji i nas ljude...itd...

    I stvoreni smo po preciznim programima bas kao sto programer ili zakonodavac prave program ili zakon.

    Da nije tih zakonitosti koje su isprogramirane ne bi ni nas bilo....

  • Pa daj to pitanje na koje budizam daje odgovor.Mislim na normalna pitanja,

    Budizam naglasak stavlja na 2 stvari. Prva je moralnost ili etika. Striktno slijedjenje moralnih pravila. A druga je njegovanja sabranosti paznje (meditacija). Te dvije stvari mi se cine kao normalna pitanja na koja daje konkretne odgovre. E sada, sto tebe zanima od toga?

    Izgleda da je besmisleno pitati budistu za odgovor na bilo koje fundamentalno pitanje.

    A sto su za tebe fundamentalna pitanja? Koja su to fundamentalna pitanja?

    Za budizam je fundamentalno pitanje kako se ponasati ispravno, kako ne nanositi patnju niti sebi, niti drugima. A drugo fundamentalno pitanje za budizam jeste kako reagirati na sadrzaje naseg iskustva.

    A kome se Buda molio i klanjao? Jel nekom odredjenom Bogu ili mnostvu bogova ,ili je pak ucio ljude da se mole njemu kao najpametnijoj osobi u celom svemiru?

    Buddha se nije molio niti jednom bogu, niti bogovima. Niti je ucio ljude da se ikome mole, a ponajmanje njemu. Stovise, zabranio je da se napravi njegov kip za zivota, kako ljudi ne bi napustili njegovo ucenje (da moraju biti pazljivi i svjesni sadrzaja svojeg iskustva) i poceli obozavati kip.

    Buddha je poducavao ljude da budu moralni i da njeguju sabranost paznje, da prate sadrzaje svijesti. To se obicno naziva meditacija.

    Naravno, kao i u svim drugim tradicijama, kasnije se mnogo od njegovog izvornog ucenja izopacilo pa danas vidimo svo to idolopoklonstvo i praznovjerje i u budizmu, ali postoji jedan vrlo jak smjer tzv. "sumska tradicija" u kojoj monasi i laici zive izvorna ucenja budizma.

    A sta cemo ako je to sve sto je Buda ucio gomila gluposti?

    Da bi smo donijeli takav sud, prvo moramo znati sto je Buddha poducavao. Vec iz tvojih pitanja se vidi da ti nemas pojma sto je Buddha poducavao. Stoga bi bilo preporucljivo da prvo saznas, a onda doneses svoje misljenje je li to glupost ili nije.

    Buddha je savjetovao ljude da sami provjere da li su njegove upute korisne ili nisu. Tek kada se sami uvjere, da ih onda usvoje.

    Na ovom linku imas poznati Buddhin govor (Kalama sutta, 3,36) pa procitaj sto je Buddha ucio: https://srednjiput.rs/pali-kanon/sut…a/an-iii-61-70/ Nemoj da ti drugi objasnjavaju, samo procitaj.

    Inace, na ovom liknu imas gomilu izvornih Buddhinih govora pa ih mozes citati i sam zakljuciti je li to glupost ili nije: https://srednjiput.rs/pali-kanon/

  • Proslava Buddhinog rodjendana u nedjelju 19.2.2024. na planini Zumberak kod Zagreba. U mahayanskom chan centru na Zumberku organizira se proslava Budhinog rodjendana. Sve je besplatno, treba se samo donesti nesto hrane i (bezalkoholnih) napitaka za podijeliti s drugima.

    Buddhin dan - Chan centar Hartovski vrh
    Budizam se zasniva na iskustvu probuđenja i putu koji do njega vodi. Biti probuđen znači vidjeti stvarnost kakva zaista jest, probuditi se iz sna o stvarnosti…
    chan.hr
  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.