• Koji proces je prošao onaj razbojnik na križu?


    Dubokog pokajanja. Jako jako dubokog pokajanja. Ali ne trebamo se uzdati u to da ćemo i mi proći kao taj razbojnik jer ne znamo da li ćemo mi moći biti kao što je on bio.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski

  • [URL unfurl="true"]https://www.bitno.net/kolumne/kristo…ti-za-spasenje/[/URL]


    [HEADING=2][size=14]Onaj tko sebe doživi kao prvoga kojemu je bilo potrebno milosrđe, a Gospodin mu ga nije uskratio, ne samo da nema razloga mrmljati na nijednoga svoga brata koji ga doživi, već u tome otkriva snagu da drugima svjedoči milost koju mu je Gospodin iskazao. [/SIZE][/HEADING]

    Edited once, last by καιnos (January 9, 2023 at 8:35 AM).


  • Što mislite, može li spašena osoba izgubiti svoje spasenje? Mnogi kršćani imaju oprečna stajališta o tome. Što vi mislite?


    Apsolutno može. Mi ljudi imamo slobodnu volju, Bog želi našu dobrovoljnu vjeru, ljubav, pokajanje... A kao griješnici smo skloni glupostima.
    Samo jedan je ispravan put, a mi često znamo skrenuti i zalutati nekim stranputicama. Srce nam otvrdne, mnogi izgube vjeru isl. Smatra se najmudrijim čovjekom


  • Moze.
    [HEADING=1] [size=14] Matej 24:13 [/SIZE] [/HEADING]

    13 Ali ko istraje do kraja, taj će biti spasen.


    Treba procitati i prouciti cijeli kontekst:;
    kontekst nije spasenje duse ili gubitak spasenja
    kontekst stiha u mateju je ustrajanje za ulazak u mesijansko kraljevstvo. fizičko spasenje,
    nema veze s uznesenjem crkve.
    Kontekst- kome Isus govori?
    Isusova sluzba je usmjerena na Izrael
    unistenje hrama
    svrsetak svijeta( moze oznacavati i razdoblje)
    podrazumjeva Isusov dolazak kao kralja da vlada i uspostava milenijskog kraljestva , oni trebaju ustrajati da bi usli u mesijansko kraljestvo..

  • Sjetio sam se...ne moramo ići u bibliju, jer će biblijska kršćanka sve stihove probati pobiti. Ovako kažemo iz iskustva, bilo je ljudi koji su bili i u crkvi, i onda ju napustili i živjeli svjetskim životom i kao takvi umrli, znači neće biti spašeni. Pada u vodu poznata uzrečica pristalica ovog vjerovanja "jednom spašen, zauvijek spašen".

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!


  • Koji proces je prošao onaj razbojnik na križu?


    Poverovao je Hristu i prihvatio Ga kada je bilo najteze da mu iko poverovao jer je bio zakovan na krstu !!!
    Iskreno,smatram da je ljudima kroz istoriju bilo lakse prihvatiti Isusa Hrista kad su vec imali kompletan izvesta o Njegovm raspecu ali i o Njegovom vaskrsnucu i slavnom uznesenju,pa imali su viziju apostola Jovana iz Otkrivenja kao i sve druge knjige NZ-ta gde su mogli slusati i pratiti apostole koje su se vec obratili svim srcem Hristu osnazeni onome sto su videli ili culi iz prve ruke...
    Za razliku od njih,onaj je zlikovac na krstu uradio mnoooogo vise s tim sto je uradio sledece:

    1. za razliku od drugog zlocinca koji je uslovljavao priznanje da je Isus zaista Hristos s tim sto je trazio pomoc sto ce reci dakle izbavljenje nezavisno od dela koja je cinio,,on je priznao svoju krivicu u smislu da je zaista kriv za dela koje je pocinio

    2. Pitanjem kolege koji je takodje visio na krstu, on je priznao da u njegovom srcu,tamo negde duboko,kroz sve te grehe ipak je tinjila neka vera od Boga ili kao sto on sam kaze - neki strah od Boga koji je nazalost bio prekriven gresnim zivotom ocito zbog pogresnih izbora koje je cinio

    3. Tvrdnjom da Isus , za razliku od njih,nije ucinio nikakva zla on je zapravo pokazao da je ovako il onako pratio delo Isusa Hrista,slusao je o Njemu i pokazao je izuzetno veliko interesovanje za Njegovu misiju. Naime, jedno je reci "da nije kriv kao sto su bili oni" a sasvim je drugo na samrtnim mukama tvrditi "...da Isus nije ucinio nikakva zla..."

    Evo dokaza:

    Luka 23,39-41:
    "...A jedan od obješenijeh zločinaca huljaše na njega govoreći: ako si ti Hristos pomozi sebi i nama.
    A drugi odgovarajući šutkaše ga i govoraše: zar se ti ne bojiš Boga, kad si i sam osuđen tako?
    I mi smo još pravedno osuđeni; jer primamo po svojijem djelima kao što smo zaslužili;[size=18] ali on nikakva zla nije učinio.[/SIZE]

    [size=14]I na kraju,dolazimo do kljucnog momenta kada je taj zlocinac na krstu koji je slusao o Isusu i bio siguran u Njegovu misiju u smislu da On ne samo sto nije ucinio nikakvog zla nego da je ujedno i Onaj koji je vlasnik Carstva Nebeskoga i da je njegova buducnost direktno vezana za toga dali ce ga se Isus setiti kada se bude vratio u tom carstvu !!!
    I jos jednom u takvim trenutcima kada puno njih nisu znali dali je Isus bio samo neki prevarant a cak su i apostoli bili raznisane vere , verovati da je Taj Isus,Onaj isti koji je krvario i visio na krstu - vlasnik Carstva Nebeskoga,[size=14] [/SIZE]jeste kategoriuja vere,koja bar po meni,prevazilazi onu veru "koja premesta planine"...
    Evo Bibliskog dokaza:

    Luka 23,42:

    "...I reče Isusu: opomeni me se, Gospode! kad dođeš [/SIZE][size=18]u carstvo svoje[/SIZE][size=14]..."[/SIZE]


    I kao sto vidimo,ova njegova vera koja definitivno jeste bila rezultat nekog duhovnog procesa, kao takva je i bila prepoznata od Gospoda stoga je On jos tada, u tom trenutku, doneo presudu o njegovim buducim spasenjem.

    Edited 4 times, last by robivek5 (January 14, 2023 at 7:46 PM).


  • Sjetio sam se...ne moramo ići u bibliju, jer će biblijska kršćanka sve stihove probati pobiti. Ovako kažemo iz iskustva, bilo je ljudi koji su bili i u crkvi, i onda ju napustili i živjeli svjetskim životom i kao takvi umrli, znači neće biti spašeni. Pada u vodu poznata uzrečica pristalica ovog vjerovanja "jednom spašen, zauvijek spašen".


    😁 Nije bitno da vam ja sve stihove pobijem
    Bitan je kontekst i ne vadenje stihova iz konteksta.
    ..Sam kontekst govori o temi i ako se analizira tekst jasno je da se ne govori gubitku spasenja.
    sada moje misljenje- svi koji vjeruju u gubitak spasenja u svemu ce to iscitavat iz biblijskog teksta jer spasenje ovisi o vama - vi ga zadrzavate ili gubite .

  • ...

    Jako MALO ljudi će se spasiti.
    Manje od 1/3 !!!

    U koju trećinu ti sebe ubrajaš?
    ____________

    ZAHARIJA 13,8

    i u svoj će zemlji - riječ je JAHVINA

    DVIJE TREĆINE BITI ISTRIJEBLJENE,

    A TREĆINA OSTAVLJENA.


    ZAHARIJA 13,9

    Tu ću TREĆINU kroz oganj provesti,

    pročistit ću ih kao što se pročišćuje srebro,

    iskušat` ih kao što se srebro iskušava.

    I ON ĆE ZAZIVATI IME MOJE,

    a ja ću mu se odazvati;

    i reći ću: `Moj je to narod!`

    a on će reći:

    `JAHVE JE BOG MOJ!`
    ---------------------
    TKO je tvoj Bog Jedini?
    Kako Mu je IME Sveto?
    KOJE IME ćeš ti zazivati?
    =============.
    DJELA APOSTOLSKA 2,21
    I tko god prizove ime GOSPODNJE bit će spašen.

    RIMLJANIMA 10,13

    Jer: Tko god prizove ime GOSPODNJE, bit će spašen.

    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    TO JE CITIRANI SZ STIH KOJI U ORIGINALU GLASI OVAKO:
    ....................

    JOEL 3,5
    Svi što prizivaju ime JAHVINO
    SPAŠENI ĆE BITI,
    jer će na brdu Sionu i u Jeruzalemu biti spasenje,
    kao što JAHVE reče,
    a među preživjelima oni koje JAHVE pozove.
    ....................
    JOEL 2,32

    I svaki koji prizove ime JAHVINO spašće se; jer će na gori Sionu i u Jerusalimu

    biti spasenje, kao što je rekao JAHVE, i u ostatku koji pozove JAHVE.
    ....................
    Identifikacijskim osobnim imenom
    jasno se identificira tko je ta osoba
    koja je navedena u NZ citatu
    kao – gospod
    ============

    Jako malo ljudi će se spasiti!
    ..................

    LUKA 13,23

    Reče mu tada netko: "Gospodine,

    JE LI MALO ONIH KOJI SE SPASAVAJU?" A on im reče:

    LUKA 13,24

    "Borite se da uđete na uska vrata jer

    MNOGI ĆE, VELIM VAM, TRAŽITI DA UĐU, ALI NEĆE MOĆI.

    ----------

    TKO je tvoj Bog Jedini?
    Kako Mu je IME Sveto?
    KOJE IME ćeš ti zazivati?
    =============.

  • Ne postoji nikakva sigurnost, zar ti treba nešto više od Isusa koji od nas želi samo vjeru, nadu i ljubav samo to troje.

    Budimo kristocentrični i ne izmišljamo gluposti.

    Po čemu je Abraham postao ocem svih vjernika, što kaže pismo...po vjeri ili sigurnosti.


  • Ne postoji nikakva sigurnost, zar ti treba nešto više od Isusa koji od nas želi samo vjeru, nadu i ljubav samo to troje.

    Budimo kristocentrični i ne izmišljamo gluposti.

    Po čemu je Abraham postao ocem svih vjernika, što kaže pismo...po vjeri ili sigurnosti.


    ZAHARIJA 13,8

    i u svoj će zemlji - riječ je JAHVINA

    DVIJE TREĆINE BITI ISTRIJEBLJENE,

    A TREĆINA OSTAVLJENA.


    ZAHARIJA 13,9

    Tu ću TREĆINU kroz oganj provesti,

    pročistit ću ih kao što se pročišćuje srebro,

    iskušat` ih kao što se srebro iskušava.

    I ON ĆE ZAZIVATI IME MOJE,

    a ja ću mu se odazvati;

    i reći ću: `Moj je to narod!`

    a on će reći:

    `JAHVE JE BOG MOJ!`
    ---------------------
    TKO je tvoj Bog Jedini?
    Kako Mu je IME Sveto?
    KOJE IME ćeš ti zazivati?

  • Piše u Bibliji sve...

    Stoga vjera dolazi slušanjem, a slušanje po riječi Božjoj. Rimljanima 10,17

    nije važno ako ustima govoriš a radiš drugima zlo na bilo koji način.. jednostavno tako mrziš i na Boga i na bližnjeg svoga bez obzira što ustima kažeš jer svi mi imamo jezike...to je ravno ničemu... Neka svako proučava samostalno naravno

    Mnogi će mi u onaj dan reći: ‘Gospodine, Gospodine, nismo li mi u tvoje ime prorokovali? i u tvoje ime zloduhe izgonili? i u tvoje ime mnoga čudesna djela činili?’ Tada ću im otvoreno reći: ‘NIKADA VAS NISAM POZNAVAO: IDITE OD MENE, VI KOJI ČINITE BEZAKONJE.’ Matej 7,22-23

    Ali ako je SLUŽENJE SMRTI, NAPISANO i UKLESANO u KAMENJU, bilo toliko slavno da djeca Izraelova nisu mogla gledati u Mojsijevo lice zbog slave njegova lica, koja je imala biti ukinuta,kako neće služenje duha biti još slavnije? 2. Korinćanima 3,7

    NOVU zapovijed vam dajem: Da ljubite jedan drugoga. Kao što sam ja ljubio vas, da i vi ljubite jedan drugoga. Ivan 13,34

  • Rimljanima 10,1-17

    [1] Braćo, želja moga srca i molitva Bogu za Izraela jest da se oni spase.

    [2] Svjedočim, doista, za njih da imaju revnosti za Boga, ali ne prema spoznaji.

    [3] Ne poznavajući Božju pravednost i tražeći uspostaviti svoju pravednost, nisu se podložili Božjoj pravednosti.

    [4] Jer Krist je svršetak Zakona, na opravdanje svakomu tko vjeruje.

    [5] Jer Mojsije o pravednosti koja je od Zakona piše: “Čovjek koji to vrši, po tome će i živjeti.”

    [6] No pravednost koja je od vjere govori ovako: “Nemoj reći u svome srcu: Tko će se popeti na nebo?” (to jest Krista dovesti dolje)

    [7] ili: “Tko će sići u bezdan?” (to jest Krista iz mrtvih podići).

    [8] Nego, što veli? “Blizu ti je riječ; u ustima tvojim i u tvome srcu”, to jest riječ vjere koju propovijedamo.

    [9] Jer ako svojim ustima priznaješ Gospodina Isusa i u svome srcu vjeruješ da ga je Bog uskrisio od mrtvih, bit ćeš spašen.

    [10] Dakle, srcem se vjeruje na opravdanje, a ustima se ispovijeda na spasenje.

    [11] Jer Pismo veli: “Tko god vjeruje u njega, neće se postidjeti.”

    [12] Jer nema razlike između Židova i Grka: jer isti je Gospodin nad svima, bogat prema svima koji ga zazivaju.

    [13] Jer tko god zazove ime Gospodinovo, bit će spašen.

    [14] No kako će zazvati onoga u koga nisu povjerovali? A kako će povjerovati u onoga za koga nisu čuli? A kako će čuti bez propovjednika?

    [15] A kako li će propovijedati ako nisu poslani? Kao što je pisano: “Kako su krasne noge onih koji propovijedaju evanđelje mira, onih koji donose radosnu vijest dobra!”

    [16] Ali nisu se svi pokorili evanđelju. Jer Izaija veli: “Gospodine, tko je povjerovao našoj poruci?”

    [17] Stoga vjera dolazi slušanjem, a slušanje po riječi Božjoj.


    R.6b5e8026ac6543594338567116d634ee?rik=GFXZEC3yb4uQmw&riu=http%3a%2f%2fwww.wallpaperbetter.com%2fwallpaper%2f430%2f513%2f155%2fjesus-christ-on-the-cross-4K-wallpaper.jpg&ehk=xd4LUPOcaCrICPnPzEDgob%2fcIq8u02lx%2bwl%2fVhfRa%2f0%3d&risl=&pid=ImgRaw&r=0

  • Ovako kažemo iz iskustva, bilo je ljudi koji su bili i u crkvi, i onda ju napustili i živjeli svjetskim životom i kao takvi umrli, znači neće biti spašeni. Pada u vodu poznata uzrečica pristalica ovog vjerovanja "jednom spašen, zauvijek spašen".

    Da li je Izaija spašen?

    Da li je Ezekiel spašen?

    Set? Šem? Noah?

    Otkud ideja da spasenje ovisi o tome da li je netko hodao po crkvama ili iz crkvi poizlazio? Svi ljudi žive svjetovnim životima samim time što žive u svijetu - djeca idu u vrtiće, škole, odrasli rade, druže se, vode obiteljske živote...

    Bog poznaje srca. Pa da je netko bio i u svakoj crkvi i iz svih odreda izašao i svjetski si doma kuhao ručak u kuhinji... slaveći Gospoda - Bog srce gleda.

    Apropos Mateja 23,14

    12  Biće sve više bezakonja, pa će kod većine ohladneti ljubav. 13  Ali ko istraje do kraja, taj će biti spasen.+

    Treba procitati i prouciti cijeli kontekst:;
    kontekst nije spasenje duse ili gubitak spasenja
    kontekst stiha u mateju je ustrajanje za ulazak u mesijansko kraljevstvo.

    Jeste, treba poznavati kontekst. Kontekst ostajanja u ljubavi, da ista žarko plamti.

    Ovim se proslavlja Otac moj: da donosite mnogo roda i da budete moji učenici.
    Kao što je Otac ljubio mene tako sam i ja ljubio vas; ostanite u mojoj ljubavi.
    Budete li se držali moje zapovijedi, ostat ćete u mojoj ljubavi; kao što sam i ja držao zapovijedi Oca svoga te ostajem u ljubavi njegovoj.
    To sam vam govorio da moja radost bude u vama i da vaša radost bude potpuna.
    Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio! (Ivan 15)

    14  Ova dobra vest o Kraljevstvu propovedaće se po celom svetu za svedočanstvo svim narodima

  • Da li je Izaija spašen?

    Da li je Ezekiel spašen?

    Set? Šem? Noah?

    Otkud ideja da spasenje ovisi o tome da li je netko hodao po crkvama ili iz crkvi poizlazio? Svi ljudi žive svjetovnim životima samim time što žive u svijetu - djeca idu u vrtiće, škole, odrasli rade, druže se, vode obiteljske živote...

    Ovo je i meni čudno razmišljanje, nevezano uz Kainosa, ne poznajem njega, moguće da nije loš čovek.. No, vidjela sam već od nekih drugih da tako govore, a baš i nisu nešto karakterno, niti drugačiji od ostatka svijeta...

    Mislim da o tome odlučuje Bog, a ne čovjek na posljednjem sudu. Samo On poznaje srca... Poljana je svijet a kukolj i pšenica rastu zajedno..

    Monahinje i redovnice se mogu izdvojiti da ne žive svjetovno, iako ni tu nije sve crno bijelo. Ovo ostalo možemo uzeti sve sa zrnom soli...

    Postoje ljudi koji nisu vjernici, a puno su bolji i moralniji od njih. Više je do karaktera nego do uvjerenja, barem meni tako izgleda...

  • P.s. me osuđujem, već ne razumijem... Recimo kriminalac se ode ispovjediti i pričestiti i čim izađe iz crkve nastavlja sa svojim zlom. Kad bi pročitao Bibliju shvatio bi da to nije tako kako on misli i da Bog želi da izmjeni srce i da Bogu nisu svi grijesi isti. Također Bog neće gledati kao čovjek tako je i pisano. Isusu je onaj koji tlači drugo ljudsko biće zao čovjek, čovjek može imati obličje pobožnosti ali forma ne znači ništa...u Bibliji čak piše od onih koji imaju obličje a snage su se Božje odrekli i sve propovijedaju kako ne treba i naopačke od takvih se okreni.

    • New
    • Official Post

    Ovo je i meni čudno razmišljanje, nevezano uz Kainosa, ne poznajem njega, moguće da nije loš čovek..

    Ja sam samo rekao da kršćani mogu ostaviti Krista i otići u svijet - izgleda da Qala Davidov nije razumjela što sam ja htio reći. Svijet - vratiti se starim požudama, grijesima.....ako ona misli da će ti ljudi biti spašeni ako se ponovo ne pokaju, neka joj tako bude.

  • @kainos

    Pokajanje je nutarnja stvar, stvar srca. A kako sam i napisala u svom postu - Bog gleda srca. Ti si napisao što si napisao, podrazumijeva se da si napisao što si mislio i htio napisati. Ako si ti htio (ili misliš) nešto drugo od onoga što si napisao, slobodno izreci drukčije i nešto drugo. Nema Qala Davidov baš nešto veze s tim tvojim nutarnjim stvarima, ne? Imat će ako prokomentira što si napisao. ;)

    Što ja mislim, također je nutarnja stvar (ona u meni, pak). A mislim ono što sam izrekla, dalje od onoga što sam izrekla, rekla nisam, pogotovo ništa na temu niti u smislu završetka tvog posta.

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.