Po čemu se kršćanstvo razlikuje od svih drugih religija?

  • Po čemu se kršćanstvo razlikuje od svih drugih religija? Zašto je najveća religija na svijetu?
    Svatko vjeruje u nešto. Neki ljudi vjeruju znanstvenim teorijama. Drugi polažu svoju vjeru u obitelj, politiku, karijere ili slavne osobe. Za mene je to Isus.
    Mnogi misle da su sve religije iste, ali ja bih rekao da je kršćanstvo drugačije od ostalih religija.

    [HEADING=1]Kršćanstvo se razlikuje od svih drugih religija[/HEADING]
    [HEADING=2]1. Svaka druga religija nas uči da zaslužimo svoj put do Boga[/HEADING]
    Kršćanstvo je jedina religija koja uči da je Bog došao k nama. Rimljanima 5, 8 kaže: “A Bog pokaza ljubav svoju prema nama ovako: dok još bijasmo grešnici, Krist za nas umrije.”
    Bog je poslao svog Sina jer je znao da se nikada ne bismo okrenuli od grijeha. Isus je umro za nas prije nego što smo mi učinili nešto za njega.
    “Njega koji je bio bez ikakva grijeha Bog učini umjesto nas grijehom, da mi u Njemu postanemo pravednošću Božjom.” (2. Korinćanima 5, 21)
    Ovo je bio početak Božje pobjede nad pobunom, Božje pobjede nad smrću i Božje pobjede nad demonskim silama koje drže muškarce i žene zarobljenicima samoobožavanja, okrutnosti i mržnje. Ne trebamo ga žaliti. Svojevoljno se predao. Svojevoljno je umro.

    Ako vjeruješ u Isusa, Bog te gleda kao onoga koji je već umro, kao onoga čiji je grijeh već kažnjen, kao onoga čiji se život vidi kao savršenstvo koje je Isus postigao. Bog te vidi na taj način jer vidi Isusa umjesto tebe. Isus je živio kao zamjena za grešnike. On je umro umjesto nas da nas pomiri s Bogom.
    “Ja sam Put i Istina i Život: nitko ne dolazi Ocu osim po meni.” (Ivan 14, 6)
    [HEADING=2]2. Kršćani su jedini koji slijede vođu koji je umro i vratio se u život[/HEADING]
    “Što tražite Živoga među mrtvima? Nije ovdje, nego uskrsnu! Sjetite se kako vam je govorio dok je još bio u Galileji: ‘Treba da Sin Čovječji bude predan u ruke grešnika, i raspet, i treći dan da ustane.'” (Luka 24, 5-7)
    Svaki drugi veliki vjerski vođa je mrtav. Ljudi su tražili Isusovo tijelo tisućama godina, a još uvijek ga nisu pronašli! Uz sav napredak znanstvene tehnologije, nitko nije uspio riješiti ovu “misteriju” u svijetu znanosti. Grobnica je prazna, a tijelo nije skriveno i nikada neće biti pronađeno, jer je Isus uskrsnuo od mrtvih.

    [HEADING=2]3. Kršćanstvo je bliski odnos s Bogom[/HEADING]
    Druge nam religije daju popis stvari koje treba činiti, a koje ne činiti. Neke ih religije nazivaju zakonima ili stupovima. To su stvari koje radite u nadi da ćete možda doći u raj.
    Psalam 145, 18-19 nam govori: “Blizu je Jahve svima koji ga prizivlju, svima koji ga zazivaju iskreno. On ispunja želje štovatelja svojih, sluša njihove vapaje i spasava ih.”
    PROČITAJTE: Što znači imati vjeru u Isusa Krista?
    Ne moramo umilostiviti Boga da bismo dobili njegovu naklonost. Već nam je pokazao svoju ljubav poslavši Isusa da umre na križu za naše grijehe. Po vjeri u Isusa mi smo članovi Božje obitelji i baštinici vječnoga života.
    [HEADING=2]4. Kršćanstvo gleda na Bibliju kao na jedini izvor istine[/HEADING]
    Sve religije imaju neki temelj informacija koje ocrtavaju njihova vjerovanja i prakse, ali nijedna nema takav izvor informacija – Bibliju – koja je pisana i nepogrešiva Božja Riječ za vjeru i pobožnost (2. Timoteju 3, 16). Kršćani vjeruju da je Biblija nadahnuta — doslovno “od Boga nadahnuta” — Božja Riječ i da je njezino učenje konačni autoritet.

    Ponajprije znajte ovo: nijedno se proroštvo Pisma ne može tumačiti samovoljno, jer nikada proroštvo ne bi ljudskom voljom doneseno, nego su Duhom Svetim poneseni ljudi od Boga govorili. (2. Petrova 1, 20-21)
    Sve Pismo, bogoduho, korisno je za poučavanje, uvjeravanje, popravljanje, odgajanje u pravednosti, da čovjek Božji bude vrstan, za svako dobro djelo podoban. (2. Timoteju 3, 16)

    Preuzeto sa https://www.novizivot.net/krscanstvo-raz…rugih-religija/

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!


  • Svodi se na to da imamo Boga koji je postao čovjek i umro za nas. Barem bih to ja naveo kao najveću razliku.

    Krscanstvo je u nekim kljucnim vjerovanjima vrlo slicno hinduizmu. Naravno, nije isto, ali je vrlo slicno.

    Vjeruje da se Bog utjelovio kao covjek (avatar) s posebnim poslanjem uspostavljanja pravednosti u svijetu. Djelovao je neko vrijeme, ispunio svoju misiju i opet ce doci kada pravda pocne opadati. Bozansko utjelovljanje (sin Bozji, avatar, guru) je duhovni ucitelj i Spasitelj. Sljedjenjem pravila ponasanja (dharma) koja je dao i njegovanjem prisnog osobnog odnosa s Njim (bhakti) osoba stjece zasluge za izbavljenje.

    Razlika je, naravno, u tome sto krscanstvo vjeruje da se Isusovo rodjenje dogodilo samo jednom tj. da ce se ponoviti jos samo jednom... dok hinduizam naucava da se taj proces Bozanskog utjelovljavanja i djelovanja ponavlja stalno kroz kruznu povijest (krscani povijest dozivljavaju pravocrtan i konacan proces, dok hin. kao kruzan i beskonacan tok).

    Upravo zbog ovih slicnosti nije niti cudno da su Indijci Isusa dozivjeli samo kao jos jednog od avatara njihovih brojnih ucitelja.

  • @Fazlija
    Da te upitam, posto si ti jedini koji ne pripadas nijednoj Avramskoj vjeri, i zato vjerujem da si objektivan, neznam koliko znas o Krscanstvu ali vjerujem da nesto znas, dali tebi ta doktrina vise lici na politeizam ili monoteizam? Ili nesto drugo kao henoteizam jer neki tvrde da, kada citaju NZ, mogu zakljuciti samo da ima Bog i polubog ili manji bog (heretika naravno)


  • dali tebi ta doktrina vise lici na politeizam ili monoteizam? Ili nesto drugo kao henoteizam jer neki tvrde da, kada citaju NZ, mogu zakljuciti samo da ima Bog i polubog ili manji bog (heretika naravno)

    Koja doktrina, da li krscanstvo ili hinduizam? Meni se krscanstvo cini kao dualizam. Gnostici su pokusali taj dualizma rijesiti uvodjenjem demijurga.

    Honoteizam je, koliko se sjecam, pojam koji je Max Muller smislio za hinduizam. Ne bih ga olako primijenio na krscanstvo.


  • Da, Krscanstvo. Znaci kada citas Bibliju doslovno rekao bi da su Isus i Otac kao 2 manje vise podjednaka boga, jel tako?

    Ne bih rekao. Isus mi se cini kao utjelovljenje Boga u svijetu, u ljudskom obliku. Kao avatar u hinduizmu. Bog i Isus imaju istu sustinu, oni su jedno, samo sto je Isus ispoljen u svijetu.

    Ono sto mi opcenito daje dualisticki ton u krscanstvu nisu Isus i Bog, nego nemogucnost da se objasni zlo u svijetu. To je kljucni problem krscanstva i svih drugih abrahamskih religija.

    Kako to Bart Ehrman objasnjava, Jevreji su nekih 200-tinjak godina prije Isusa na taj problem pokusali odgovoriti razvojem teologijom apokalipse. Svijet je nepopravljivo iskvaren, sve sto je od svijeta je zlo; Bog ce uskoro potpuno unistiti ovaj svijet i uspostaviti neki novi, pravdeniji. Isus je na tom tragu samo jedan u nizu apokalipticnih proroka.

    E sada, posto se sudnji dan nije dogodio, kako vidimo sve do danasnjih dana... gnosticki su krscani odbacili cak i ideju sudnjeg dana te usvojili teologiju potpunog izbavljenja iz ovog svijeta (vrlo slicnu istocnim filozofijama, mozda i pod nekim njihovim utjecajima).

    Po njima ovaj svijet nije moguce popraviti cak niti Bozjom intervencijom u obliku sudjnjeg dana, stvoritelj ovog svijeta je budala i zlikovac, a ne Bog.

    Bog je potpuno izvan svijeta i tek potpunim odbacivanjem svijeta, dusa se vraca u svoje izvorno jedinstvo s (pravim) Bogom. Zato je uskrsnuce u tijelu za gnostike bilo besmisleno. Oni nisu koristili niti krst kao znak uskrsnuca.


  • nemogucnost da se objasni zlo u svijetu. To je kljucni problem krscanstva i svih drugih abrahamskih religija.

    Meni nikada nije bio problem da objasnim zlo u svetu, ni sebi ni drugima. Ne znam odakle ti to da Hriscani nemaju odgovor na problem patnje i zla u svetu? Ako racionalno razmisljas veoma je jasno zasto postoji patnja, ali ako stalno trazis izgovore da optuzis Boga za nesrece koje se desavaju i da time dokazes kako on ne postoji ili je zao, onda je problem u tvom predubedjenju.. Ja bih rekao posto budizam negira postojanje Boga, da je upravo to problem..


    Isus mi se cini kao utjelovljenje Boga u svijetu, u ljudskom obliku.

    Isus je "inkarnacija" Boga u telu! To uci zvanicno Hriscanstvo. Dakle ne "reinkarnacija" kao u istocnjackim religijama, vec "inkarnacija", nesto sto se desava jednom. Bozji Duh se uselio u telo coveka..


  • [HEADING=1]Psalam 014[/HEADING]
    [color=#E25041]Knjige Staroga zaveta [/COLOR][color=#E25041]- Psalmi Davidovi

    Reče bezumnik u srcu svom: Nema Boga; nevaljali su, gadna su dela njihova; nema nikoga da dobro tvori.
    14:2 Gospod pogleda s neba na sinove čovečije, da vidi ima li koji razuman, traži li koji Boga.
    14:3 Svi su zašli, svi se pokvarili, nema nikoga dobro da tvori, nema ni jednog.
    14:4 Zar se neće opametiti koji čine bezakonje, jedu narod moj kao što jedu hleb, ne prizivaju Gospoda?
    14:5 Onde će zadrhtati od straha; jer je Gospod u rodu pravednom.
    14:6 Smejete se onome što ubogi radi; ali Gospod njega zaklanja.
    14:7 Ko će poslati sa Siona pomoć Izrailju? Kad Gospod povrati zarobljeni narod svoj, onda će se radovati Jakov i veseliće se Izrailj.[/COLOR]

    Pravoverni hrišćani su odlično primetili da gnostički pristup vodi ka stvaranju nezahvalnog čoveka , jer ako je ovaj svet zao kao i njegov tvorac onda čovek nema kome pevati zahvalničku pesmu za ono što ima na ovom svetu.
    Nezahvalan čovek će kad tad odbaciti božju istinu što po automatizmu ga vodi ka ličnoj istini iliti nema opšte istine već samo subjektivne , a subjektivna istina vodi ka čovečjem subjektivnom moralu , e onda kuku nama svima.
    Jedino rešenje za sve je Isus Hrist.

    Vrlo je zanimljivo udariti paralelu između gnosticizma i današnje woke-ideologije.
    Npr.reprodukcija,brak i porodica po defoltu za njih nemaju smisla , svi su zarobljeni u zlom svetu kao i u svom telu , i zato su se mnogi rani hrišćani samokastrirali da bi poništili svoju požudu , dok današnji transgenderi se samokastriraju valjda da da ponište Demijurgovu pogrešnu procenu pri stvaranju pola i roda.बाइबिल

    U međuvremenu je bilo dosta gnostičkih hrišćana , evo ruskih: Škopci

    I da ne zaboravim Kliste realno najcool rusko pravoslavnu gnostičku sektu u kojoj je bio Raspućin.
    Njihova božja služba je bila tipa malo pevanja Bogu , pa zanosnog trans plesanja , da bi sve kulminiralno kolektivnim seksom(orgijama).
    Oni su dolazili do svoje gnose pod filozofijom i geslom "Greh se grehom izbija".बाइबिल

    Edited once, last by zlomanich (March 21, 2023 at 3:16 PM).


  • Ne znam odakle ti to da Hriscani nemaju odgovor na problem patnje i zla u svetu?

    Ne znam, ja nisam dobio taj dojam, ali dopustam da grijesim i dadem se razuvjeriti.

    Hinduisticka metafizika je taj problem razrjesila na 2 nacina. Jedan je tantricki, tocnije shaivisticki, taj da je zlo (a time i patnja) igra Bozje volje; a drugi je vedantinski i svodi se na to da je zlo razumljeno kao posljedica neznanja o pravoj prirodi svijeta. U osnovi, ova dva odgovora su ista.

    Budizam je dao svoj odgovor, a on se svodi na stav da patnja jednostavno postoji (ne ulazeci u to kako je nastala) te da ju je moguce dokinuti potpunim prihvacanjem.

    U osnovi, ovi istocnjacki pristupi se svode na tvrdnju da zlo dolazi od Boga na ovaj ili onaj nacin. Da ne postoje 2 ili vise izvora ili uzroka stvarnosti pa tako niti 2 ili vise uzroka zlu u svijetu.


    Isus je "inkarnacija" Boga u telu! To uci zvanicno Hriscanstvo. Dakle ne "reinkarnacija" kao u istocnjackim religijama, vec "inkarnacija", nesto sto se desava jednom. Bozji Duh se uselio u telo coveka..

    Da, to si potpuno u pravu. Krivo sam se izrazio. Isus je utjelovljanje Boga u ljudskom tijelu. Barem ja tako razumijem krscanstvo. No, ja nisam neki autoritet za krscanstvo.

    Edited once, last by Fazlija (March 21, 2023 at 7:17 PM).

  • External Content youtu.be
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.