Kojeg Duha je Mormonova knjiga?


  • Ne. Ima stilskih stvari koje po meni sahranjuju kredibilitet knjige. Npr. Izraelci vijekovima prije Hrista znaju Isusa Hrista IMENOM. Starozavjetnim prorocima nisu otkriveni toliko precizni detalji. Ili na nekim mjestima ti američki Izraelci praktično ponavljaju dijelove Novog zavjeta iako je to navodno vijekovima prije NZ.


    O tome takođe piše u Mormonovoj knjizi. Radi njihove vera im je objavljeno to sveto ime dok je Jevrejima bilo skriveno radi njihove nevere.


  • Nefi, možeš li navesti primjer dara jezika?, onako kako ga vi prakticirate i razumijete...


    [HEADING=2]Dva od mnogih duhovnih dara su govorenje u jezicima i njihovo tumačenje. Ovi darovi su se manifestovali među svetima u svakom dobu gde je bio uticaj svetog Duha. Jezici i tumačenje jezika su među znacima i čudima koje Bog pokazuje vernima kao dokaz njegovog dela. Ova dva dara idu većinom zajedno tako prepoznajemo svetog Duha jer je govorenje u jezicima i tumačenje jezika govorniku dato moći Duha Svetoga. Ali taj dar se i često vidi kada misionari idu u druge zemlje i odjednom veoma dobro govore jezik drugih naroda. Ili ga za kratko vreme veoma dobro nauče. Tako misionari često nauče da tečno govore strani jezik za samo nekoliko nedelja, Gospod ih je blagoslovio darom jezika. Idealna i ispravna upotreba jezika desila se na dan Pedesetnice. Uz ovaj dar, prisutni su mogli da razumeju apostole na mnogim različitim jezicima. Ipak sa darom jezika uvek treba postupati oprezno. Nije bitno da se u Crkvi posebno poučava u jezicima; jer svako ko ima Duha Svetoga može da izrazi ono što je Božje na svom jeziku kao i na drugom; jer vera ne dolazi od znakova, nego od slušanja reči Božije. Ne trebamo biti previše zaokupljeni darom jezika, Sotona ume da imitira neke duhovne darove. A naročito dar jezika ili govorenje u nepoznatim jezicima, bez dara tumačenja jezika. Ne treba govoriti darom jezika ako ga ne razumemo ili bez tumačenja. Đavo može govoriti u jezicima; da iskuša ljude i može da govori druge jezike ili neko blebetanje. Zato ne trebamo dozvoliti da neko govori u jezicima osim ako to ne tumači neko. Jezici i njihovo tumačenje su dar za posebne svrhe u posebnim okolnostima. Mnogi darovi Duha su daleko važniji i manja je opasnost od prevare prilikom njihovog korišćenja. Kao i svi drugi duhovni darovi, jezici „nikada neće biti ukinuti dokle god postoji svet, osim radi nevere ljudi. U poslednji dan, kad Bog bude završio svoje delo dar jezika će prestati. Tog dana će pravednici biti načinjeni savršenima i poznavaće svaki jezik. Tada više neće biti potrebno govoriti u jezicima ili tumačiti jezike.[/HEADING]

  • svaka knjiga i svaki zapis bilo kog proroka je jedinstven. Pitanje je ovde dali je moguće da je Bog govorio drugim Izraelskim prorocima?

    Da li je moguće da je samo govorio Judi a ne drugim Izraelskim plemenima?

    Niko ovde ne zahteva da prihvatimo Mormonovu knjigu a da odbacimo Bibliju. Mormonova knjiga čak svedoči da je Biblija istinita. Niti je Mormonova knjiga zamena za Bibliju. Za nas u kanonu naših svetih pisma nalazi se Biblija isto kao i Mormonova knjiga.

    Mormonova knjiga je samo još jedan svedok za Isusa Hrista, jer sadrži izveštaj o poseti Hrista Josifovom plemenu posle njegovog vaskrsenja.

    A pošto je i sam Isus rekao da čovek živi od svake reči koja izlazi iz usta Božjih, onda je sigurno važno saznati iskrenom molitvom da li je ta knjiga zaista istinita.

  • Niko ovde ne zahteva da prihvatimo Mormonovu knjigu a da odbacimo Bibliju.

    Ja mislim da to niposto ne bi trebalo, jer je Mormonova knjiga u sirem smislu dio biblijske literature. Kao sto su otprilike i Purane dio vedske literature, iako same ne pripadaju u uzem smislu vedskim samhitama i nastale su tisucama godina nakon prvih vedskih zbirki.

  • samo što je Mormonova knjiga pisana paralelno sa Biblijom ali na drugom kontinentu i od drugog Izrelaskog plemena. Joseph Smith je bio samo prevodilac tog zapisa. Bog je Proroku Mormonu pokazao naše vreme, tako da je taj zapis sačuvan da bi se pojavio kao deo obnove svega.

  • samo što je Mormonova knjiga pisana paralelno sa Biblijom ali na drugom kontinentu i od drugog Izrelaskog plemena.

    E to vec nije nicim dokazano. Sve sto znamo o toj knjzi jeste da ju je prvi objavio Joseph Smith, prije njega nije poznato da je ta knjiga postojala.

    Joseph Smith je bio samo prevodilac tog zapisa. Bog je Proroku Mormonu pokazao naše vreme, tako da je taj zapis sačuvan da bi se pojavio kao deo obnove svega.

    E to isto ne znamo. To se, naravno, lako moglo dokazati samo da je Smith pokazao original zapisa koji je navodno preveo. Ali sve te price o zlatnoj knjizi, andjelima koji su je odnijeli na nebo i sl. su u najmanju ruku djetinjasto naivne i sigurno ne pridonose uvjerljivosti njegove price.

    Tako da kako god okrenemo, knjigu je napisao Joseph Smith sam ili sa suradnicima, nastala je u 19.st. i spada u siri opus biblijske literature.

  • Da je Bog hteo sebe da dokaže, On se pokazao svetu i svi bi znali da On postoji, samo da li bi mi onda imali razlog da verujemo? Sve religije sveta nemaju dokaze da su u pravu i sve su pitanje vere, a vera je nadanje onom što zamišljamo da je možda tačno, do momenta kada nam Bog lično objavi moći Duha svetoga da je to istinito, ali onda mi znamo ali opet to nemožemo nikom da dokažemo. Isto kao što i za Biblijske spise neznamo da li su tačni, tako je isto i sa Mormonovom knjigom ili bilo kojoj drugoj knjizi. Sve je pitanje vere.

    Ipak Joseph Smith je po uputstvu Boga izabrao svedoke koji su videli anđela i ploče a bilo ih je jedanaest.

    Niko od tih svedoka nije porekao da je video anđela i ploče iako je pola od tih svedoka napustilo crkvu i Smitha.

    A šta bi bilo kada bi danas imali te ploče u muzeju? Znali bi da su stare i znali bi da postoje, ali opet ne bi znali da li su zapisi na njima tačni.

    Neki bi naučnici prevodili te ploče iznova, i iznova i svako bi prevodio kako mu odgovara, ljudi koji bi to čitali bili bi nesigurni šta je tu tačno i da li je Smith to tačno preveo i tako bi nastale zbrke kao i sa Biblijom. Na kraju opet ne bi znali ništa.

    Znači ono što je od Boga ne može se dokazati.

    Godinama se svet smejao ideji o zlatnim pločama kao medijumu za vođenje zapisa. Bila je omiljena meta klevetnika.

    Činilo se da svi dokazi podržavaju kritičare; njihov argument izgledao je tako uverljivo - tako čelično čvrst. Tada su počela da se nalaze i otkrivaju drevne metalne ploče i mit kritičara je srušen.

    Ploče cara Darija I iz Perzije (napisane oko 518. pre Hrista), sastavljene su od zlata i srebra, 1933. godine pronašao ih je jedan nemački arheolog. Napisani su u istom vremenskom okviru kao i Mormonova knjiga i smešteni u sličnu kutiju kamenog tipa. Od tada su otkrivene brojne metalne ploče sa drevnim spisima.

    Kako je Smith mogao to da zna?

  • Da je Bog hteo sebe da dokaže, On se pokazao svetu i svi bi znali da On postoji, samo da li bi mi onda imali razlog da verujemo?

    Moram priznati, Nefi, da ne razumijem bas najbolje ovu misao?! Da je Bog htio da se pokaze, mi ne bi smo niti trebali vjerovati, nego bi smo znali da on postoji. To je kao da nekoga pitamo da li vjeruje da Sunce postoji. Pa naravno da vjeruje, jer zna da postoji.

    Sve religije sveta nemaju dokaze da su u pravu i sve su pitanje vere, a vera je nadanje onom što zamišljamo da je možda tačno, do momenta kada nam Bog lično objavi moći Duha svetoga da je to istinito, ali onda mi znamo ali opet to nemožemo nikom da dokažemo. Isto kao što i za Biblijske spise neznamo da li su tačni, tako je isto i sa Mormonovom knjigom ili bilo kojoj drugoj knjizi. Sve je pitanje vere.

    Hm, ne bih bas rekao da je tako. Vjera ili povjerenje je samo pocetak puta, ali ne i njegov kraj. Nije smisao da vjecno ostanemo na stupnju povjerenja, nego da steknemo vlastito znanje. Samo slijepac treba vjerovati da Sunce postoji. Onaj koji vidi ne treba vjerovati u Sunce, on zna da ono postoji.

    Kada krenemo u skolu, mi moramo imati povjerenje u ucitelja i nauku koju nas on poducava (npr. matematiku), ali krajnji cilj je da sami za sebe razumijemo matematiku i njezine zakone.

    Svaka od velikih svjetskih vjera naravno ima i mnoge sljedbenike koji ne razumiju njezine temeljne istine i zato trebaju u njih vjerovati. Ali ujedno ima i unutrasnju misticnu tradiciju koja se temelji na vlastitom iskustvu i znanju. Ja zelim da ti u mormonima napredujes do tog stupnja da vise ne trebas vjerovati u price, nego da znas sam za sebe. Zato sam i rekao nedavno da zelim da postanes najvisi svecenik u hramu mormona.

    A šta bi bilo kada bi danas imali te ploče u muzeju? Znali bi da su stare i znali bi da postoje, ali opet ne bi znali da li su zapisi na njima tačni.

    Upravo suprotno. Znali bi smo da Smith govori istinu. Ovako s razlogom sumnjamo da laze. Da je doista imao ploce, ne bi mu trebalo 11 svjedoka i bajke o andjelima za nesto sto je mogao jednostavno da pokaze svima.

    Osim toga, sadrzaj i same ploce bi se mogle usporediti sa slicnim artefaktima iz tog vremena i nedvosmisleno dokazati da li su istinite ili nisu. Bio bi to apsolutno senzacionalan nalaz koji bi promijenio nase poimanje povijest, a ovako su samo jedna naivna bajka.

    Neki bi naučnici prevodili te ploče iznova, i iznova i svako bi prevodio kako mu odgovara, ljudi koji bi to čitali bili bi nesigurni šta je tu tačno i da li je Smith to tačno preveo i tako bi nastale zbrke kao i sa Biblijom. Na kraju opet ne bi znali ništa.

    Pa Smith bi pokazao drugima kako ih je preveo i time dokazao da razumije jezik i pismo na kojem su one pisane. Ovako ispada da je sve izmislio.

    Pretpostavljamo da su to zapisi koje su pisali Jevreji koji su otplovili u Ameriku par stotina godina prije Isusovog vremena. U redu, onda bi pisali hebrejskim slovima i nekim oblikom hebrejskog jezika (ili aramejskog, posve svejedno jer su oba jezika i danas poznata). Danasnji (a i ondasnji) naucnici bi s lakocom potvrdili sadrzaj tih ploca.

    Mi i danas imamo nekoliko dokumenata koji su pisani na pismu koje nam je vrlo dobro poznato (npr. na latinici ili na linear A pismu), ali ne razumijemo jezik koji je napisan. Prvi primjer toga su etruski spisi. Oni su svi pisani latinicom (to je vjerovatno pismo koje su Rimljani i preuzeli od Etruscana), mi ih mozemo procitati, ali ne razumijemo sto te rijeci znace, jezik je potpuno nepoznat. Drugi primjer je linear A, pismo kretske minojske civilizacije. Mi znamo sto koji znak znaci, mozemo procitati rijeci, ali ne razumijemo znacenje tih rijeci. Treci primjer je Vojnicev rukopis. Neki suvremeni pokusaji odgonetavanja s turskim jezikom su dala ohrabrujuce rezultate, ali i dalje je taj rukopis uglavnom neodgonetnut, iako je pisan latinicom i mi ga mozemo procitati. Ima jos takvih primjera u svijetu i to su jako dobro osvjedoceni slucajevi.

    Sa Mormonovom knjigom mi cak ne bi smo trebali imati ovakve probleme. Ona bi trebala biti pisana na nekom hebrejskom narjecju i hebrejskim slovima. Pa cak i da nije. Da se Jevrejima u Americi desilo nesto zbog cega bi poceli govoriti nekim posve novim jezikom i odbacili svoju kulturnu tradiciju i poceli pisati nekim potpuno novim i nepoznatim slovima, Smith je trebao s lakocom pokazati sto koje slovo znaci, kako se cita i sto koja rijec znaci. Ali nazalost... nista od toga. Tako da on, umjesto da bude shvacen kao ozbiljan pronalazac i lingvista, ostaje samo jedan tuzan primjer sarlatana i prevaranta.

    Ploče cara Darija I iz Perzije (napisane oko 518. pre Hrista), sastavljene su od zlata i srebra, 1933. godine pronašao ih je jedan nemački arheolog. Napisani su u istom vremenskom okviru kao i Mormonova knjiga i smešteni u sličnu kutiju kamenog tipa. Od tada su otkrivene brojne metalne ploče sa drevnim spisima.

    Da je Smith svoje ploce pokazao, mogli su ih naucnici usporediti sa slicnim zapisima na kamenu, metalu, drvetu, palminom liscu, papirusima i sl. i utvrditi njihovu autenticnost. Zasto bi netko tko stvarno ima takav kljucan artefakt trebao izmisljati najnevjerovatniju mogucu pricu o tome da su mu ih andjeli odnijeli na nebo, umjesto da ih jednostavno pokaze svijetu i dokaze da je u pravu.

  • Smit nije poznavao taj jezik, jer je preveo taj zapis moći i darom Božjim. Kako je mogao to da dokaže? Ko bi verovao nekom čoveku koji tvrdi da dobija objave od Boga?

    Da Smith nije mogao da taj zapis da izmisli postoje drugi dokazi. On je bio veoma nisko obrazovan. Svi veliki kritičari su u tome složni da On tu knjigu nije mogao da napiše, zato postoje mnoge teorije da je to morao neko drugu da učini.

    Dokazi da su Mormonovu knjigu pisali Jevreji već postoji a to je njen Hebraizam. To je bio tipičan Jevrejski stil pisanja, koji su Smithu kao ne Jevrejinu bilo potpuno nepoznati. Dalje Mormonova knjiga je prevedena samo u trećini i ostalo nije bilo dozvoljeno za prevod i bilo je zapečaćeno.

    Zapis kao i Jevrejski jezik je kod njih bio izmenjen, jedan pisac te knjige tvrdi da su koristili jevrejski jezik sa reformiranim egipatskim slovima.

    Edited once, last by Nefi (March 5, 2024 at 8:37 PM).

  • Smit nije poznavao taj jezik, jer je preveo taj zapis moći i darom Božjim. Kako je mogao to da dokaže? Ko bi verovao nekom čoveku koji tvrdi da dobija objave od Boga?

    To ne bi bio poseban problem. Mnogi su naucnici svoja otkrica dobili cudnim vizijama. Mendeljev, tvorac periodnog sistema ga je dobio u viziji. Tesla je mnoge svoje patente dobivao u vizijama. Ljude ne zanima posebno kako su oni dosli do svojih otkrica, nego da li su ona iskoristiva.

    Isto tako za Smitha. Nitko ne bi mario za njegove tvrdnje o bozjim objavama da je samo pokazao knjigu koju navodno prevodi i onda pokazao kako se koje slovo, rijec i sl. prevode. Da je znanje potrebno za prevod te knjige, koje mu je navodno Bog dao, prenio drugima (kao sto je Tesla druge naucio kako radi motor na izmjenicnu struju koji je dobio u viziji), nitko ne bi puno mario za njegove price.

    Zapis kao i Jevrejski jezik je kod njih bio izmenjen, jedan pisac te knjige tvrdi da su koristili jevrejski jezik sa reformiranim egipatskim slovima.

    Pa je l' itko ikada vidio taj jevrejski jezik u toj knjizi, ta reformirana egipatska slova i sve drugo sto tvrde?

    U 19. st. su bila poznata i hebrejska i egipatska slova, sve se to moglo provjeriti i dokazati.

    Ja mogu na svojem materinjem jeziku napisati bilo sto i onda tvrditi da je to prevod sa jezika Inka koji je pisan reformiranim mayanskim slovima... ali da su sve odnijeli andjeli na nebo i ne mogu vam pokazati o cemu ustvari govorim.

  • Slično je bilo kada je Mojsije dobio zakon od Boga. Nekakav dokaz da je to bilo od Boga a ne od Njega isti nije postojao.

    Bog je uvek tražio da saznao njegovim duhom da li to od Boga i istinito, a ne očima ili naučnim dokazima.

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.