Žena (pastor/svećenik), biblijski ili novitet?

  • Ovdje gdje ja zivim Protestani su dominantni i neke njihove crkve imaju zene za pastore. Kada sam upitao jednog prijatelja koji redovno ide u crkvu i studije Biblije, da negdje u NZ pise da zena nesmije glasno govoriti u crkvi, kako onda moze biti pastorka? On mi veli to se odnosi na stara vremena.


  • Ovdje gdje ja zivim Protestani su dominantni i neke njihove crkve imaju zene za pastore. Kada sam upitao jednog prijatelja koji redovno ide u crkvu i studije Biblije, da negdje u NZ pise da zena nesmije glasno govoriti u crkvi, kako onda moze biti pastorka? On mi veli to se odnosi na stara vremena.


    Pa onda se sve iz Biblije odnosi "na stara vremena"...
    Mora se ipak praviti razliku sta jeste vezano za istoriski kontekst a sta nije.


  • Ovdje gdje ja zivim Protestani su dominantni i neke njihove crkve imaju zene za pastore. Kada sam upitao jednog prijatelja koji redovno ide u crkvu i studije Biblije, da negdje u NZ pise da zena nesmije glasno govoriti u crkvi, kako onda moze biti pastorka? On mi veli to se odnosi na stara vremena.


    Pozdrav,

    • "jer Bog nije Bog nesklada, nego Bog mira...", Na temelju ove Pavlove izjave možemo zaključiti da su pojedine žene stvarale buku i nered - svojim pitanjima, dobacivanjima, razgovorima - i na taj način su ometale druge u bogosluženju. Iz tog razloga Pavao poziva na red u crkvi u Korintu.
    • "žene na Sastancima neka šute. Nije im dopušteno govoriti..." Na ovaj stih se uglavnom pozivaju oni koji smatraju da žene ne smiju govoriti na bogoslužju. Međutim, ako sagledamo kontekst Pisma, možemo vidjeti da ovakvo razmišljanje nije biblijski opravdano.
    • U Bibliji imamo više primjera gdje žene prorokuju. Iz tog razloga neopravdano je naučavati da su žene morale šutjeti na sastancima. (1. Kor 14:3) "Tko pak prorokuje, ljudima govori: izgrađuje, hrabri, tješi." Dakle, nije opravdano vjerovanje da su žene šutjele na sastancima.
    • "Žele li što saznati, neka kod kuće pitaju svoje muževe jer ružno je da žena govori na Sastanku." Na temelju ove izjave možemo zaključiti da su neke žene zapitkivale svoje muževe tijekom bogosluženja i na taj način ometale druge. Dakle, Pavao nam ne govori da su one poučavale druge pa da im zabranjuje takvu praksu, nego su imale potrebu saznati ono što ih je zanimalo.
    • Kada proučavate ovakve tekstove, dobro je da uzmete u obzir kontekst onog vremena. Korint nije bio u ono vrijem neka kršćanska sredina. Mnogoboštvo je bilo uobičajeno za ono vrijeme, a i mnogobrojne prakse koje su nama nezamislive u našoj vjeri. Tako da i ne čudi što su mnoge žene imale potrebu postavljati pitanja svojim muževima.
    • Još jedan od realnih razloga kojeg treba uzeti u obzir, a to je da žene nisu imale isti nivo obrazovanja kao i muškarci.

    Znači, na temelju navedenog teksta iz 1.Kor 14:33-35 nikako ne možemo zaključiti da je ženama zabranjeno govoriti u crkvi.

  • Apsolutno sam za ređenje žena i službu u Crkvi uključujući i razinu biskupa. Žene su glavne nositeljice vjere u kršćanstvu, posebno RKC, one pune crkve dolaskom na bogoslužja, revne su moliteljice, odgajaju djecu u vjeri, podnose glavni teret obiteljskog života, one rađaju život...
    Nerijetko su se muškarci u Bibliji kukavički zaklanjali iza žena, Adam, Abraham, sjetimo se Judite, Estere, Marije majke Isusove, M. Magdalene i ostalih žena koje ostaju pod križem, odlaze na Kristov grob, dok muškarci, apostoli dršću od straha iza zaključanih vrata ...
    Novi status žena riješio bi mnoge probleme u kršćanskim crkvama, da ne kažem u islamu.
    Uz put da spomenem, celibat u RKC bih proglasio izbornim.


  • Apsolutno sam za ređenje žena i službu u Crkvi uključujući i razinu biskupa. Žene su glavne nositeljice vjere u kršćanstvu, posebno RKC, one pune crkve dolaskom na bogoslužja, revne su moliteljice, odgajaju djecu u vjeri, podnose glavni teret obiteljskog života, one rađaju život...
    Nerijetko su se muškarci u Bibliji kukavički zaklanjali iza žena, Adam, Abraham, sjetimo se Judite, Estere, Marije majke Isusove, M. Magdalene i ostalih žena koje ostaju pod križem, odlaze na Kristov grob, dok muškarci, apostoli dršću od straha iza zaključanih vrata ...
    Novi status žena riješio bi mnoge probleme u kršćanskim crkvama, da ne kažem u islamu.
    Uz put da spomenem, celibat u RKC bih proglasio izbornim.


    Ovo boldovano koje si napisao je jedan od ključnih razloga zašto žene ne bi trebale biti sveštenice.
    Ali za KC u današnje vreme ne bi me ništa čudilo pa može upasti u ludilo Amerikanaca gde transžene pobeđuju na ženskim sportskim takmičenjima , tako da možete očekivati sveže obrijanu svećenicu u nekoj bližoj budućnosti.
    Na kraju svega uvek dominiraju muškarci.बाइबिल

  • 14:34 Žene vaše da ćute u crkvama; jer se njima ne dopusti da govore, nego da slušaju, kao što i zakon govori.
    14:35 Ako li hoće čemu da se nauče, kod kuće muževe svoje neka pitaju; jer je ružno ženi da govori u crkvi.

    Sveti Pavle je dobro razumeo ljudsku prirodu i psihologiju , a ona je da svaka izgovorena reč ima težinu i nosi odgovornost i veliki rizik.
    Da budem malo životno jasniji , to vam je ono kao kad fini mirni čovek ima lajavu oštrokonđu za ženu ili devojku pa zbog njene lajavosti fini i mirni suprug bude poslan u bolnicu od batina jer je kao pravo muško stao u njenu odbranu.

    Dakle ako muškarci imaju odgovornost i obavezu da štite žene i decu kao krhke i slabije po prirodnom automatizmu moraju imati i autoritet nad njima , a to ponajviše vredi za instituciju crkve.

    Mi živimo u mekanom društvu gde ljudi žive van stvarnosti , pa tako možemo videti holivudske distopijske filmove gde se vodi konstantna borba za hranu i energente , ali u tim filmovima glavni likovi su žene koje vode glavnu reč i sve prebiše i pobiše.
    Ili npr.feministkinje na zapadu se ubiše od javne podrške Ukrajini , ali iz nekih čudnih razloga nikako da vidimo četu ili bar vod dobrovoljki koje će da krvave gaće za Ukrajinu ali ne od menstruacije nego od rana od metaka i granata.

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

  • Quote


    tako da možete očekivati sveže obrijanu svećenicu u nekoj bližoj budućnosti.
    Na kraju svega uvek dominiraju muškarci.बाइबिल


    A što imamo danas? Obrijane i bradate muškarce u haljinama i čipki. Kad već razgovaramo na toj razini. Niđe veze.ησεν

    Quote


    Da su žene trebale biti sveštenici apostoli bi tako i ustrojili.


    Apostoli su zbunjena, neuka grupa galilejskih ribara koja prima pouku od neženje Isusa i trebaju je prenijeti palestinskim pastirima, indoktriniranim židovskim nomadskim, skitalačkim moralom u izuzetno nesigurnim vremenima, koja slabo poznaje antičko okruženje u kojem živi i gnuša ga se zbog vlastite izoliranosti. Ako ćemo slijediti njihov primjer, onda bi svećenstvo danas trebalo po Isusovoj uputi hodati pješke svijetom bez "kese i štapa", a ne u svili i kadifi optočenoj zlatom stolovati u velebnim građevinama.
    Bogoslužje je od apostolskih vremena evoluiralo do neprepoznatljivosti, logično, tako da bi ređenje žena bila sitnica.
    Mnoge ozbiljnije stvari su ukinute i promijenjene iz onih vremena, pa se ništa loše nije dogodilo. Subota npr., ograničenja u hrani, obrezanje itd.

    Quote


    Sveti Pavle je dobro razumeo ljudsku prirodu i psihologiju ,


    Kao neženja nije bio kompetentan, ni kvalificiran davati sud o ženama, a kad ga je i dao proturiječio je sam sebi. Vrlo rado se poslužio ženama kad nije imao drugog izlaza. Prva osoba koju je obratio u Evropi je žena, Lidija u Filipima.
    I na kraju:
    Nema više: muško - žensko! Svi ste vi Jedan u Kristu Isusu!
    Gal 3,22-29

  • .
    BOG Jedini Otac YHVH U BIBLIJI ZABRANJUJE ŽENI DA
    GOVORI I NAUČAVA NA SASTANCIMA U CRKVAMA SVETIH
    ==============
    1. KORINĆANIMA 14,33

    jer Bog nije Bog nesklada, nego Bog mira. Kao u svim Crkvama svetih,

    ŽENE NA SASTANCIMA NEKA ŠUTE.
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    ŽENE NA SASTANCIMA NEKA ŠUTE.
    -----------------------

    1. KORINĆANIMA 14,35

    Žele li što saznati, neka kod kuće pitaju svoje muževe

    JER RUŽNO JE DA ŽENA GOVORI NA SASTANKU.

    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    JER RUŽNO JE DA ŽENA GOVORI NA SASTANKU.

    -----------------------

    1.TIMOTEJU 2:11

    Žena neka u miru prima pouku sa svom podložnošću.

    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    ŽENA NEKA NE NAUČAVA
    ---------------------

    1.TIMOTEJU 2:12

    POUČAVATI PAK ŽENI NE DOPUŠTAM, ni vladati nad mužem, nego - neka bude na miru.

    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    POUČAVATI PAK ŽENI NE DOPUŠTAM

    ---------------------

  • Žena može završiti teologiju i biti učiteljica... Žena ponekad zna biti bolja učiteljica i preciznije usmjeriti drugu osobu na ono što je plemenito i dobro...iako se stvari i po tom pitanju mijenjaju, promatrajući svijet u kojem živimo danas...

    No, čini mi se da žena ne bi trebala biti vođa, pastor ni svećenik

    mi koji proučavamo Bibliju trebali bi znati da postoji stih u Bibliji proroka Izaije koji upozorava;

    Što se tiče naroda moga, djeca su tlačitelji njegovi, a žene vladaju nad njim. Narode moj, oni koji te vode, navode te da griješiš i uništavaju put staza tvojih.”Izaija 3,12

    Budući da me nema baš po internetu, ali ono malo što sam vidjela anonimno i što me zapanjuje je licemjerje. Primijetila sam da mnoge žene žele imati vlastite vjerske grupe a nemaju baš pravog znanja. Uglavnom se sve svodi na kopiranje drugih ljudi, a opet te iste žene upiru prstom na one koje jesu završile tu školu i sigurno imaju šire znanje od njih, ne razumijem baš to..

    Iako je istina da bi bilo možda dobro da žene ipak nisu pastori ni vođe, gledajući na upozorenje koje je pisano od proroka Izaije. U smislu ako vjerujemo u Božje proroke i Njegova upozorenja...

    nego, neka Bog bude istinit, a svaki čovjek lažac Rimljanima 3,4a

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.