• [color=#2969B0]Postanak 1:14-18 - Tada reče Bog: "Neka budu svjetlila nebeska na svodu, da rastavljaju dan od noći, kao znakovi neka ona služe i pokazuju vremena, dane i godine. Neka svijetle na svodu nebeskom, da rasvjetljuju zemlju!" I tako se dogodi. Bog stvori dva velika svjetlila nebeska, veće, da vlada danom, i manje, da vlada noću, uz to još zvijezde. Bog ih postavi na svod, da rasvjetljuju zemlju, Da vladaju danom i noću, te rastavljaju svjetlost od tame. I vidje Bog, da je bilo dobro.[/COLOR]

    Kako vi razumijete taj izvještaj iz Postanka?

  • Dok smatram da alegorijsko tumačenje ne može a priori biti isključeno svakako možemo to tumačiti bukvalno. To što piše da je Zemlja stvorena prije Sunca možemo smatrati Božjim čudom.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski


  • Dok smatram da alegorijsko tumačenje ne može a priori biti isključeno svakako možemo to tumačiti bukvalno. To što piše da je Zemlja stvorena prije Sunca možemo smatrati Božjim čudom.


    Ni sam nisam siguran po ovom pitanju.
    Ne sumnjam u doslovnost tumačenja dana iz Postanka, ali na osnovu opisanog stvaranja nisam siguran da mogu jasno zaključiti kako se to stvaranje dogodilo četvrtog dana.

    Kako nemamo dovoljno otkrivenja po tom pitanju, mislim da je dobro da smo svi svjesni ograničenja i da je dobro razmotriti sve mogućnosti.

    Osobno, u ovom trenutku, moja promišljanja više idu u smjeru da je Sunce stvoreno prije.


  • Ni sam nisam siguran po ovom pitanju.
    Ne sumnjam u doslovnost tumačenja dana iz Postanka, ali na osnovu opisanog stvaranja nisam siguran da mogu jasno zaključiti kako se to stvaranje dogodilo četvrtog dana.

    Kako nemamo dovoljno otkrivenja po tom pitanju, mislim da je dobro da smo svi svjesni ograničenja i da je dobro razmotriti sve mogućnosti.

    Osobno, u ovom trenutku, moja promišljanja više idu u smjeru da je Sunce stvoreno prije.


    Mislite na to kako je Sunce stvoreno prije Zemlje ako se Zemlja okreće oko Sunca ili možda na nešto drugo?

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski


  • Mislite na to kako je Sunce stvoreno prije Zemlje ako se Zemlja okreće oko Sunca ili možda na nešto drugo?


    Gravitacija je dobro poznata i fizika svakako može pomoći u razumijevanju, no konkretno, u ovom slučaju nastojim prvo razumjeti što sam autor prenosi, kako ne bi tumačio na osnovu nekih znanstvenih spoznaja.
    Nisam siguran da li je u pitanju doslovan opis stvaranja četvrtog dana ili je četvrti dan u kome se Sunce "pojavilo na nebu" (postalo vidljivo).
    Jer vidimo da je i prvog dana bilo svjetlo. E sad, što je ta svjetlost, nisam siguran. No, skloniji sam vjerovati da se radi o Suncu.


  • Gravitacija je dobro poznata i fizika svakako može pomoći u razumijevanju, no konkretno, u ovom slučaju nastojim prvo razumjeti što sam autor prenosi, kako ne bi tumačio na osnovu nekih znanstvenih spoznaja.
    Nisam siguran da li je u pitanju doslovan opis stvaranja četvrtog dana ili je četvrti dan u kome se Sunce "pojavilo na nebu" (postalo vidljivo).
    Jer vidimo da je i prvog dana bilo svjetlo. E sad, što je ta svjetlost, nisam siguran. No, skloniji sam vjerovati da se radi o Suncu.


    Pa hebrejska riječ koja se koristi u tom stihu jeste וַיַּ֣עַשׂ koja označava stvaranje. Ista se riječ koristi i kad se opisuje stvaranje životinja.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski

  • Evo, ovdje ce vam prof. Goran Mitic Mita objasniti kada je nastalo i kako djeluje Sunce koje nije od vodika, nego od rastaljenog kamenja, magme.

    External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.


  • Pa hebrejska riječ koja se koristi u tom stihu jeste וַיַּ֣עַשׂ koja označava stvaranje. Ista se riječ koristi i kad se opisuje stvaranje životinja.


    Hvala znam. Ali nije tako jednostavno, da je ne bi bilo toliko različitih razmišljanja po ovom pitanju.
    Uzimajući i to u obzir, ne odgovaramo na pitanje odakle svjetlost prvog dana?


  • Hvala znam. Ali nije tako jednostavno, da je ne bi bilo toliko različitih razmišljanja po ovom pitanju.
    Uzimajući i to u obzir, ne odgovaramo na pitanje odakle svjetlost prvog dana?


    Znate kako. Nekako mislim da je problem nastao kad su ljudi pokušali uklopiti izvještaj Knjige Postanja u ono što nam kaže moderna astronomija. Ali ne mislim da se to mora raditi. Jednostavno stvaranje svijeta u Postanju je čudo Božje dok astronomija opisuje prirodne zakone.
    Što se tiče svjetla prvog dana Sv. Oci to tumače tako da je to bila svjetlost koju je Bog dao i porede je sa onom svjetlošću koja je vodila Jevreje kroz pustinju kao i da je to Bog učinio kako ljudi ne bi pomislili da je Sunce izvor svjetlosti a ne Sam Bog.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski


  • Znate kako. Nekako mislim da je problem nastao kad su ljudi pokušali uklopiti izvještaj Knjige Postanja u ono što nam kaže moderna astronomija. Ali ne mislim da se to mora raditi. Jednostavno stvaranje svijeta u Postanju je čudo Božje dok astronomija opisuje prirodne zakone.


    Pa Bog uspostavlja te prirodne zakone, znanstvenici ih samo otkrivaju.
    I prije moderne astronomije ova pitanja su golicala maštu mnogih.


    Što se tiče svjetla prvog dana Sv. Oci to tumače tako da je to bila svjetlost koju je Bog dao i porede je sa onom svjetlošću koja je vodila Jevreje kroz pustinju kao i da je to Bog učinio kako ljudi ne bi pomislili da je Sunce izvor svjetlosti a ne Sam Bog.


    Nije mi logično takvo razmišljanje.
    Koliko ja znam, neki špekuliraju da je Bog namjerno čekao četvrti dan, kako čovječanstvo ne bi palo u iskušenje da povjeruje kako je život došao od sunca, a ne svjetlost. Sunce i ovako i onako generira. I usprkos zapisanom stvaranju, znamo da su neki kroz povijest obožavali Sunce i pridavali mu božanske atribute. I eto, po takvim razmišljanjima, to bi trebalo za neke biti jasan pokazatelj nečeg nadnaravnog. No, za mene su baš prirodni zakoni pokazatelj da postoji Zakonodavac koji je uspostavio red i od toga ne treba bježati.
    Također, ta svjetlost (ako mislite na Izl 13:21,22) mi nije usporediva s onom iz Izlaska... ograničena je, proizlazi iz vatre, dok ona djeluje baš kao svjetlost koja dolazi od Sunca. Isto tako neki promišljaju da je ta svjetlost od samog Boga, pa se pozivaju na Otk 22:5...

    Nadalje, ne zadovoljava me samo informacija: "Bog je stvorio neko svjetlo...", koje je to?, gdje je bilo,? zašto? Ne morate mi odgovarati na ova pitanja, ovo je samo da vam skrenem pažnju. Svjestan sam ograničenja jer ne postoje detaljniji opisi.


  • Pa Bog uspostavlja te prirodne zakone, znanstvenici ih samo otkrivaju.
    I prije moderne astronomije ova pitanja su golicala maštu mnogih.


    Svakako ali opet Bog je iznad tih zakona. Nema prirodnog mehanizma kojim bi se planeta mogla stvoriti za 6 dana pa je Bog to učinio.


    Koliko ja znam, neki špekuliraju da je Bog namjerno čekao četvrti dan, kako čovječanstvo ne bi palo u iskušenje da povjeruje kako je život došao od sunca, a ne svjetlost. Sunce i ovako i onako generira. I usprkos zapisanom stvaranju, znamo da su neki kroz povijest obožavali Sunce i pridavali mu božanske atribute.


    Zapravo mislim da se u Knjizi Postanja dosta precizno navodi da je Bog stvorio Sunce i Mjesec upravo kako bi se istaknulo da su to samo stvorene stvari a ne božanstva.


    I eto, po takvim razmišljanjima, to bi trebalo za neke biti jasan pokazatelj nečeg nadnaravnog. No, za mene su baš prirodni zakoni pokazatelj da postoji Zakonodavac koji je uspostavio red i od toga ne treba bježati.


    Sa ovim se i ja slažem i smatram da je pogrešno da mi hrišćani letimo u okrilje kojekakvih teorija zavjere o ravnoj Zemlji i sl. Čak i astronomi ne mogu precizno objasniti kako se to potrefilo da se razvije život na Zemlji jer se toliko parametara moralo poklopiti pa onda ulaze u po meni filozofska razmišljanja sa konceptima kao što je antropični princip.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski


  • Svakako ali opet Bog je iznad tih zakona. Nema prirodnog mehanizma kojim bi se planeta mogla stvoriti za 6 dana pa je Bog to učinio.


    To je i dalje znanstveno. Nema ništa izvan znanosti, postoji samo naše ljudsko nerazumijevanje određenih fenomena.
    Samo od sebe ionako ne bi nikad nastalo...


    Zapravo mislim da se u Knjizi Postanja dosta precizno navodi da je Bog stvorio Sunce i Mjesec upravo kako bi se istaknulo da su to samo stvorene stvari a ne božanstva.


    Ne znam za to. Koliko razumijem, sam opis je štur i govori o ulogama tih svjetlila na nebu. Nisam ništa našao u tom smislu da bi istaknuo kako su to samo stvorene stvari.
    Sam pogled na zvjezdano nebo čovjeku otkriva ljepotu Božjeg stvaranja i kad čovjek to vidi, trebao bi pomisliti u svom srcu: Uh, Gospode, predivna su djela tvoja, hvala ti. U tom smislu, sve stvorenje svjedoči za Tvorca. Nije ni čudo što su poznati znanstvenici bili duboko religiozni i vjerovali da postoji Stvoritelj...


    Sa ovim se i ja slažem i smatram da je pogrešno da mi hrišćani letimo u okrilje kojekakvih teorija zavjere o ravnoj Zemlji i sl. Čak i astronomi ne mogu precizno objasniti kako se to potrefilo da se razvije život na Zemlji jer se toliko parametara moralo poklopiti pa onda ulaze u po meni filozofska razmišljanja sa konceptima kao što je antropični princip.


    Tko ne želi spoznati Boga uvijek će naći način da neke stvari objašnjava na ovaj ili onaj način. To i je ljepota Božjeg karaktera, dao je dovoljno prostora ljudima da u svojoj slobodnoj volji (ako to žele) mogu i sumnjati. Bog nikoga ne želi primorati da zbog snage dokaza vjeruje u Njega.


  • Ne znam za to. Koliko razumijem, sam opis je štur i govori o ulogama tih svjetlila na nebu. Nisam ništa našao u tom smislu da bi istaknuo kako su to samo stvorene stvari.


    Ja bih uzeo u obzir vrijeme kad je pisana Knjiga Postanja. Ako uzmemo da je napisao Mojsije to je negdje 15. vijek pne, čak i ako uzmemo da je prenošena usmeno pa zapisana kasnije opet smo više stotina godine prije naše ere. Oko Izrailjaca su živjeli narodi koji su u Suncu i Mjesecu vidjeli bogove i klanjali su im se tako da je ideja da je Sunce ne samo stvoreno već i nesvjesno dakle samo jedno svjetlo na nebu u to doba svakako bila revolucionarna.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski


  • Ja bih uzeo u obzir vrijeme kad je pisana Knjiga Postanja. Ako uzmemo da je napisao Mojsije to je negdje 15. vijek pne, čak i ako uzmemo da je prenošena usmeno pa zapisana kasnije opet smo više stotina godine prije naše ere. Oko Izrailjaca su živjeli narodi koji su u Suncu i Mjesecu vidjeli bogove i klanjali su im se tako da je ideja da je Sunce ne samo stvoreno već i nesvjesno dakle samo jedno svjetlo na nebu u to doba svakako bila revolucionarna.


    Tu nema dileme, Pismo je i tada bilo avangardno i nudilo je jednu drugačiju perspektivu. Ali i dalje, to mi nije razlog da Bog stvara neko svjetlo, pa ga sklanja kako bi ga zamijenio Suncem... kome nije dovoljna činjenica da je Bog Stvoritelj, ne znam koliko bi mu igralo ulogu stvaranje četvrtog dana. A usto, to je ionako stvoreno prije svakog vjerovanja.


  • odakle svjetlost prvog dana?


    dal uzgajivači marihuane
    u stanovima
    imaju SUNČANU svjetlost
    ili
    SVJETLOST iz ŽARULJE?

    dal i jedno i drugo SVIJETLI?
    DA!
    ...

    OTKRIVENJE 21,23 –

    svjetiljka Jaganjac

    =======

    OTKRIVENJE 21,23

    I gradu ne treba ni sunca ni mjeseca da mu svijetle.

    Ta Slava ga Božja = OD BOGA JEDINOGA OCA YHVH -
    obasjala

    i

    svjetiljka mu Jaganjac! = SIN G YEHOSHUA -
    ,,,,,,,,,,,,,,,
    Slava Boga Jedinoga Oca YHVH obasjava.
    Svjetiljka OD Boga Oca YHVH je Jaganjac – G Yehoshua pomazanik.

    Jasno rečeno – DVIJE OSOBE!

    PRVA – Bog Jedini Otac YHVH.
    Druga – G Yehoshua koji NIJE Bog.

    SVE i svjetlo – stvorio je Bog Otac YHVH.

    IZAIJA 45,7

    JA TVORIM SVJETLOST i stvaram tamu.

    Ja stvaram sreću i dovodim nesreću,
    JA, JAHVE, ČINIM SVE TO.
    ------------
    YHVH Bog Jedini Otac
    Jedini Stvoritelj Svega – stvorio je i svoga SINA G Yehoshuu!!!
    -------------

    OTKRIVENJE 22,5

    Noći više biti neće i neće trebati svjetla od svjetiljke ni svjetla sunčeva:

    OBASJAVAT ĆE IH GOSPOD BOG i oni će kraljevati u vijeke vjekova.

    ,,,,,,,,,,,,,,,,

    Jedini Bog Otac Jahve obasjavat će ljude.

    ----------------
    IZAIJA 60,19

    Neće ti više sunce biti svjetlost danju nit` će ti svijetlit` mjesečina,

    nego će JAHVE BITI TVOJE VJEČNO SVJETLO

    I TVOJ ĆE BOG BITI TVOJ SJAJ.


    IZAIJA 60,20

    Sunce tvoje neće više zalaziti nit` će ti mjesec pomrčati,

    jer će JAHVE BITI TVOJE VJEČNO SVJETLO,

    i okončat će se dani tvoje žalosti.

    ---
    SIN od Boga Jedinoga Oca YHVH – G Yehoshua,
    NIJE i NEĆE NIKAD biti = BOG!
    ----------


  • Wow koja analogija, nema dalje.


    Ako razmatramo izmjenu dana i noći iz tvog stajališta, gdje je Sunce stvoreno tijekom četvrtog dana stvaranja, tada bi prva tri dana trebala biti obavijena mrakom bez svjetla. To stvara logičku napetost u razumijevanju izmjene dana i noći s obzirom na postojanje Sunca u kontekstu tvog razumijevanja biblijskog izvješća o stvaranju.

    U kontekstu prirodnih zakona i načina na koji danas razumijemo svemir, izmjena dana i noći zahtijeva prisutnost izvora svjetlosti, kao što je Sunce. Dakle, bez rotacije i Sunca ne bi mogli govoriti o izmjeni dana i noći.

    Dakle, smatram da nema logičkog temelja vjerovati da je Bog bio svjetlost prva tri dana, a četvrtog dana stvorio Sunce, jer ako bi Bog bio ta svjetlost, tada prva tri dana ne bi imali izmjenu dana i noći, budući da bi Božja svjetlost bila neprekidna.

    I naravno da si i u ovoj temi morao uvesti raspravu o prirodi Isusa Krista. Radije se drži zadane teme, a na suvišno pisanje ne kanim odgovarati...


  • Wow koja analogija, nema dalje.

    Ako razmatramo izmjenu dana i noći iz tvog stajališta, gdje je Sunce stvoreno tijekom četvrtog dana stvaranja, tada bi prva tri dana trebala biti obavijena mrakom bez svjetla. To stvara logičku napetost u razumijevanju izmjene dana i noći s obzirom na postojanje Sunca u kontekstu tvog razumijevanja biblijskog izvješća o stvaranju.


    Sunce i Zemlja i Mesec i sve zvezde su uveliko postojali ,mozda i milionima godina dok Bog nije resio da pretvori Zemlju u stan za razne oblike zivota. Tacnije u prvo vreme nasa planeta bi se ispravnije nazivala Voda,jer je bila prekrivena vodom ,a kopna od zemlje nije bilo nigde,i bila je tama od raznoraznih isparenja.
    Ali sta mislis odakle Svetlost da obasjava zemlju ako nema Sunca?
    Odgovor je jednostavan.Kao prvo nije potreban prekidac da se upali svetlo,vec je Bog zarotirao zemlju sto je uslovilo da se tama pocne razilaziti i to je trajalo ko zna kolko godina jer je omogucilo da se postepeno probija Sunceva svetlost na zemlju,sto je kulminiralo tek posle ko zna kolko stotina da ne kazem hiljada godina,kada se tog "cetvrtog dana" Bozjeg oblikovanja zemlje moglo videti cisto nebo sa Suncem,Mesecom i zvezdama.Ne zaboravite da u Bibliji pise da Bog ima drugo racunanje vremena i da jedan dan kod njega moze da traje 1000 pa i vise hiljada godina.


    U kontekstu prirodnih zakona i načina na koji danas razumijemo svemir, izmjena dana i noći zahtijeva prisutnost izvora svjetlosti, kao što je Sunce. Dakle, bez rotacije i Sunca ne bi mogli govoriti o izmjeni dana i noći.

    Dakle, smatram da nema logičkog temelja vjerovati da je Bog bio svjetlost prva tri dana, a četvrtog dana stvorio Sunce, jer ako bi Bog bio ta svjetlost, tada prva tri dana ne bi imali izmjenu dana i noći, budući da bi Božja svjetlost bila neprekidna.

    I naravno da si i u ovoj temi morao uvesti raspravu o prirodi Isusa Krista. Radije se drži zadane teme, a na suvišno pisanje ne kanim odgovarati...


    ovo je ok.
    1. Moj. 1
    14 Potom reče Bog: Neka budu videla na svodu nebeskom, da dele dan i noć, da budu znaci vremenima i danima i godinama;
    15 I neka svetle na svodu nebeskom, da obasjavaju zemlju. I bi tako.
    16 I stvori Bog dva videla velika: videlo veće da upravlja danom, i videlo manje da upravlja noću, i zvezde.
    Ovo je slikovit opis Izvora svetlosti koji su postali vidljivi tek cetvrtog dana Bozjeg oblikovanja zemlje.
    Tek tada se tama koja je prekrivala zemlju izgubila i tek tada su se jasno mogli videti izvori svetla na cistom nebu koji su obasjavali zemlju.
    Bilo ih je potpuno nemoguce videti,ako se setimo tame,a potom i svoda koji je stvoren da razdvaja vode na zemlji od one iznad nega odakle su kasnije i pale vode potopa...
    A to sto pise "nacinio" pa on ih je tek tada nacinio vidljivim jer pise jevrejska rec "Izvore svetlosti",misli se na izvor svetlosti koji je prodirao kroz tamu na zemlju a nije se video do 4.°dana°.
    WTT Genesis 1:16 וַיַּ֣עַשׂ אֱלֹהִ֔ים אֶת־שְׁנֵ֥י הַמְּאֹרֹ֖ת הַגְּדֹלִ֑ים אֶת־הַמָּא֤וֹר הַגָּדֹל֙ לְמֶמְשֶׁ֣לֶת הַיּ֔וֹם וְאֶת־הַמָּא֤וֹר הַקָּטֹן֙ לְמֶמְשֶׁ֣לֶת הַלַּ֔יְלָה וְאֵ֖ת הַכּוֹכָבִֽים׃
    (Gen. 1:16 WTT)

  • 1U početku stvori Bog nebo i zemlju. 2Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom i duh Božji lebdio je nad vodama.

    3I reče Bog: »Neka bude svjetlost!« I bi svjetlost. 4I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame. 5Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer, pa jutro – dan prvi.

    (Postanak 1, 1-5)


    3974. maor ►

    Strong's Concordance

    maor: a luminary

    Original Word: מָאוֹר

    Part of Speech: Noun Masculine

    Transliteration: maor

    Phonetic Spelling: (maw-ore')

    Definition: a luminary

    NAS Exhaustive Concordance

    Word Origin

    from or

    Definition

    a luminary

    NASB Translation

    bright (1), light (12), lighting (2), lights (3), shining (1).

    Brown-Driver-Briggs

    מָאוֺר noun masculine luminary — absolute Genesis 1:16 +; construct מְאוֺר Proverbs 15:30 +; plural מְאוֺרֹת Genesis 1:15; מְאֹרֹת Genesis 1:14; Genesis 1:16; construct מְאוֺרֵי Ezekiel 32:8 — light, light-bearer, luminary, lamp, of sun & moon Genesis 1:14,15,16 (3 t. in verse) (P) Ezekiel 32:8; moon Psalm 74:16; מְנֹרַת הַמָּאוֺר the lamp-stand of the luminary or light (where ׳הַמּ is sum of seven sacred lamps on golden lamp-stand) Exodus 35:14 (twice in verse); Exodus 35:28; Exodus 39:37; Numbers 4:9,16, compare Exodus 25:6; Exodus 27:20; Exodus 35:8; Leviticus 24:2 (all P); מְאוֺרעֵֿינַיִם יְשַׂמַּחלֵֿב֑ Proverbs 15:30 the luminary of the eyes (= the eyes as a lamp) gives the light of joy to the heart; מְאוֺר מָּנֶיךָ Psalm 90:8 the luminary of thy face (thy face as a lamp) in the light of which the secrets are exposed.


    Strong's Exhaustive Concordance

    bright, light

    Or maor {maw-ore'}; also (in plural) feminine mpowrah {meh-o-raw'}; or morah {meh-o-raw'}; from 'owr; properly, a luminous body or luminary, i.e. (abstractly) light (as an element): figuratively, brightness, i.e.cheerfulness; specifically, a chandelier -- bright, light.

    see HEBREW 'owr

    Bible > Strong's > Hebrew > 216

    216. or

    Strong's Concordance

    or: a light

    Original Word: אוֹר
    Part of Speech: Noun Feminine
    Transliteration: or
    Phonetic Spelling: (ore)
    Definition: a light

    NAS Exhaustive Concordance

    Word Origin
    from or
    Definition
    a light
    NASB Translation
    broad (1), dawn (1), dawn* (1), daylight (1), daylight* (1), early morning (1), light (105), lightning (5), lights (2), sun (1), sunlight (1), sunshine (1).


    Brown-Driver-Briggs

    אוֺר121 noun masculineGenesis 1:3 (feminineJob 36:32; Jeremiah 13:16) light (Assyrian urru = ûru Dlw). — absolute Genesis 1:3 +; construct Judges 16:2 +; suffix אוֺרִי Psalm 27:1, etc.; plural אוֺרִים Psalm 136:7; —

    1 light as diffused in nature, light of day Genesis 1:3,4,5 (P) Job 3:9; Job 38:19 +.

    2 morning light, dawn, אוֺר הַבֹּקֶר light of the morning Judges 16:2; 1 Samuel 14:36; 1 Samuel 25:34,36; 2 Samuel 17:22; 2 Kings 7:9; Micah 2:1; בֹּקֶר ׳א 2 Samuel 23:4 (poem of David); ׳עַדהָֿא Judges 19:26 (compare עַדהַֿבֹּקֶר Judges 19:25); לָאוֺר Job 24:14; מִןהָֿאוֺר עַד מַחֲצִית הַיּוֺם from dawn till mid-day, Nehemiah 8:3 compare Proverbs 4:18.

    3 light of the heavenly luminaries; הַלְּבָנָה ׳א, "" הַחַמָּה ׳א moonlight & sunlight Isaiah 30:26; כּוֺכְבֵי אוֺר stars of light Psalm 148:3; מְאוֺרֵי אוֺר luminaries of light Ezekiel 32:8; אוֺרִים = מְאוֺרִים Psalm 136:7; so עֲלֵיאֿוֺר in sunshine Isaiah 18:4; the sun itself Job 31:26.

    4 daylight אוֺר רְשָׁעִים light of the wicked Job 38:15 (their work-day being the night); יוֺם אוֺר a day of light Amos 8:9 (= a clear, sunshiny day).

    5 lightning Job 36:32; Job 37:3,11,15 compare Habakkuk 3:11.

    6 light of lamp Proverbs 13:9; Jeremiah 25:10; of crocodile's hot breath Job 41:10.

    7 light of life חַיִּים ׳א Job 33:30; Psalm 56:14; compare אוֺר Job 3:16,20.

    8 light of prosperity Job 22:28; Job 30:26; Psalm 97:11; Lamentations 3:2.

    9 light of instruction נֵר מִצְוָה וְתוֺרָה אוֺר Proverbs 6:23 the commandment is a lamp and instruction a light; so the Messian. servant is אוֺר גּוֺיִם Isaiah 42:6; Isaiah 49:6; compare עַמִּים ׳א Isaiah 51:4; the advent of Messiah is shining of great light Isaiah 9:1 (twice in verse).

    10 light of face אוֺר מָּנִים = bright, cheerful face (of men) Job 29:24; betokening king's favour Proverbs 16:15 (compare עֵינַיִם ׳א Psalm 38:11); of God = his shining, enlightening, favouring face Psalm 4:7; Psalm 44:4; Psalm 89:16.

    11 Yahweh is יִשְׂרָאֵל ׳א Isaiah 10:17, as source enlightenment & prosperity; light & salvation Psalm 27:1; light to guide Micah 7:8 compare Psalm 43:3; everlasting light of Zion, instead of sun & moon Isaiah 60:19,20; house of Jacob is to walk in his light Isaiah 2:5.

    Strong's Exhaustive Concordance

    bright, clear, day, lightning, morning, sun

    From 'owr; illumination or (concrete) luminary (in every sense, including lightning, happiness, etc.) -- bright, clear, + day, light (-ning), morning, sun.

    Edited 2 times, last by 3.14 (March 18, 2024 at 1:11 AM).

  • Lepo pitanje,a odgovor je veoma lak.

    Jehova Bog je imao redosled stvaranja.Prvo je stvorio prvorodjenog i jedinorodjenog andjela koji mu je asistirao u stvaranju svih ostalih andjela i duhovnih stvorenja.Potom je stvoren svemir sa galaksijama od kojih i nasa Mlecni put sa Suncem ,planetama i satelitima izmedju kojih su bili Zemlja i Mesec.

    E tek nakon toga pocinju Bozjih 6 dana oblikovanja Zemlje za zivot.,a taj jedan dan nije dan od 24 sata ,vec u Bibliji pise da traje 1000 godina pa cak i vise hiljada godina.

    Tako da kad je zarotirao zemlju poceli su da se polako razilaze oblaci gasova i vodene pare koji su sprecavali svetlost Sunca i Meseca da prodre na povrsinu zemlje...

    I vremenom su se svi ti gusti oblaci gasova i vodene pare razisli i sa povrsine zemlje su mogli jasno da se vide izvori svetlosti tj.Sunce,Mesec i zvezde.

    Pisao je Mojsije da priblizi dogadjaje ljudima na zemlji.

    Dakle kad je u 1.Moj 1:3 I reče Bog: »Neka bude svjetlost!« I bi svjetlost. (Gen. 1:3 CRO)

    Dal zaista mislis da je u roku od 5 sekundi trajao dan prvi???ili mozda je on to govorio 24 sata polakooooo???

    Ili je tada poceo bilo rotacijom ili duvanjem oblaka ili kojim vec nacinom poceo da rasteruje te oblake???

    Pa evo danas je oblacno ,ne vidi se ni Sunce ni Mesec ,pa hocemo li da kazemo da ih nema jer ih ne vidimo???

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.