Učenja Crkve Isusa Hrista svetaca poslednjih dana - Drugi dolazak Isusa Hrista

  • Iščekivanje Spasiteljeva drugog dolaska

    Četrdeset dana nakon njegovog vaskrsenja, Isus i njegovi apostoli okupili su se na Maslinskoj gori. Došlo je vreme da Isus napusti zemlju. Tada je završio sav posao koji je morao da uradi. On je trebao da se vrati Nebeskom Ocu do svog drugog dolaska. Nakon što je dao uputstva svojim apostolima, Isus je uzašao na nebo. Dok su apostoli gledali u nebo, dva anđela su stajala pored njih i govorila: „Galilejci, zašto stojite i gledate u nebo? Ovaj isti Isus koji je među vama uzet na nebo vratiće se ponovo na isti način kao što ste ga videli da ide na nebo“ (Dela 1:11). Od tog vremena do danas, sledbenici Isusa Hrista su čekali Drugi dolazak.


    Šta će Isus učiniti kada ponovno dođe?

    Kada Isus Hrist ponovo dođe na zemlju, On će učiniti sledeće:

    1. On će očistiti zemlju.

    Kada Isus ponovo dođe, doći će u sili i velikoj slavi. U to vreme će svi zli biti uništeni. Sve što je pokvareno biće spaljeno, a zemlja će biti očišćena vatrom: "I sve ono što je pokvareno, i od čoveka, ili od zveradi poljskih, ili od ptica nebeskih, ili od riba morskih, što prebiva na celom licu zemaljskom, biće spaljeno; A i svaka tvar će se od žestoke vreline rastopiti; i sve će postati novo, kako bi znanje i slava moja mogli prebivati na celoj zemlji." (UiZ 101:24–25).

    2. On će suditi svom narodu.

    Kada Isus ponovo dođe, sudiće narodima i odvojiče pravedne od zlih: "Kad Sin čovečiji dođe u svojoj slavi, a s njim svi njegovi anđeli, sešće na presto svoje slave. Pred njim će biti okupljeni svi narodi, a on će razdvojiti jedne od drugih kao što pastir razdvaja ovce od jaraca. Ovce će postaviti sebi zdesna, a jarce sleva. Onda će Car reći onima zdesna: ‘Dođite, vi blagosloveni moga Oca, i nasledite Carstvo koje je za vas pripremljeno od postanka sveta! Jer, bio sam gladan - i vi ste mi dali da jedem; i žedan - i vi ste me napojili. Bio sam stranac - i vi ste me ugostili; i go - i vi ste me obukli. Bio sam bolestan - i vi ste me negovali; i u tamnici - i vi ste me posetili.’ Tada će mu pravednici reći: ‘Gospode, kad smo te to videli gladnog, i nahranili te; i žednog, i napojili te? Kad smo te videli kao stranca, i ugostili te; i golog, i obukli te? I kad smo te to videli bolesnog ili u tamnici, i posetili te?’ A Car će im odgovoriti: ‘Istinu vam kažem: kad god ste učinili nešto za jednog od ove moje najmanje braće, za mene ste učinili.’ Potom će reći onima sleva: ‘Idite od mene, prokleti, u oganj vekovni koji je pripremljen za đavola i njegove anđele! Jer, bio sam gladan, a vi mi niste dali da jedem; i žedan, a vi me niste napojili. Bio sam stranac, a vi me niste ugostili; i go, a vi me niste obukli. Bio sam bolestan i u tamnici, a vi me niste posetili.’ Tada će mu ovi reći: ‘Gospode, kad smo te to videli gladnog ili žednog, kao stranca ili golog, bolesnog ili u tamnici, a da ti nismo pomogli?’ A on će im odgovoriti: ‘Istinu vam kažem: kad god niste nešto učinili za jednog od ovih najmanjih, niste učinili ni za mene.’ Tada će ovi otići u vekovnu kaznu, a pravednici u večni život.” (Matej 25:31–46)

    Jovan Otkritelj je o ovoj presudi pisao: "I video sam prestole. Onima što su seli na njih data je vlast da sude. Video sam duše onih koji su pogubljeni zbog svedočanstva Isusa i Reči Božije... Oni su oživeli i vladali kao carevi s Hristom hiljadu godina. Ostali mrtvi nisu oživeli dok se nije navršilo hiljadu godina." (Otkrivenje 20:4–5)

    "I biće tišine na nebu oko pola sata; a ubrzo nakon toga će se zavesa nebeska razmotati, kao što se svitak razmotava nakon što je smotan, i lice Gospodnje će se razotkriti; A sveci koji su na zemlji, koji su živi, biće oživljeni i uzneseni da se sretnu sa Njim. I oni koji su spavali u svojim grobovima će izaći, jer će im se grobovi otvoriti; i biće takođe uzneseni da Ga sretnu u sred stuba nebeskog – Oni su Hristovi, prvenci, oni koji će prvi sići sa Njim, i oni koji su na zemlji i u grobovima svojim, koji su prvi uzneseni da se sretnu sa Njim; i sve ovo pomoću glasa trube anđela Božjeg." (UiZ 88:95–98).


    3. On će najaviti Milenijum.

    Milenijum je period od hiljadu godina kada će Isus vladati na zemlji. Pravednici će biti izneseni da dočekaju Isusa prilikom njegovog dolaska. Njegov dolazak će započeti hiljadugodišnju vladavinu.

    Tokom milenijuma, kada se carstvo Božije utvrdi na zemlji u sili, slavi i savršenstvu, a vladavina zla, koja je tako dugo vladala, bude savladana, svetitelji Božiji će imati privilegiju da grade hramove i da uđu u njih, postajući, tako stubovi hramova Božijih."Onoga ko pobedi učiniću stubom u hramu mog Boga i on više neće izaći odatle." (Otkrivenje 3:12), i služiće za pretke naroda. Tada ćemo videti naše preminule prijatelje, a i neke druge ljude koje smo ovde na zemlji poznavali. …I imaćemo otkrivenja da saznamo i upoznamo naše pretke do oca Adama i majke Eve, i ući ćemo u hramove Božije i služiti im. Tada će deca biti zapečaćena za roditelje dok se lanac ne usavrši nazad do Adama, tako da će postojati savršeni lanac sveštenstva od Adama do poslednjeg čoveka.


    4. On će završiti Prvo vaskrsenje.

    Oni koji su imali privilegiju da ustanu iz grobova u vreme vaskrsenja pravednika, biće odvedeni u susret sa Spasiteljem dok silazi sa neba. Nakon što je Isus ustao iz mrtvih, vaskrsnuli su i drugi pravednici koji su umrli. Pojavili su se u Jerusalimu i takođe na američkom kontinentu. "Grobovi se otvoriše i vaskrsnuše tela mnogih umrlih svetaca.Oni izađoše iz grobova posle Isusovog vaskrsenja, i odoše u sveti grad i pokazaše se mnogima." (Matej 27:52,53)

    "Da svedoči ovom narodu da će u dan kad Otac u meni proslavi ime svoje mnogi sveci ustati iz mrtvih, i ukazati se mnogima, i služiti im." (3 Nefi 23:9)

    Ovo je bio početak Prvog vaskrsenja. Neki ljudi su od tada vaskrsli. Svi oni koji su već vaskrsli i koji će vaskrsnuti u vreme njegovog dolaska naslediće slavu nebeskog carstva: "Ovo je svedočanstvo jevanđelja Hristovog o onima koji će izaći u vaskrsenju pravednih – To su oni koji primiše svedočanstvo o Isusu, i poverovaše u ime Njegovo...To su oni koji su crkva Prvorođenčeva.To su oni koji su sveštenici i carevi, koji primiše od punine Njegove, i od slave Njegove; To su oni koji će izaći u vaskrsenju pravednih." (UiZ 76:50–65).

    Posle vaskrsenja onih koji će naslediti nebesku slavu, vaskrsnuće još jedna grupa: oni koji će primiti terestrialnu slavu. Kada svi ovi ljudi vaskrsnu, prvo vaskrsenje će biti potpuno.

    Zli koji su živi u vreme Gospodnjeg drugog dolaska biće uništeni u telu. Oni će, zajedno sa zlima koji su već mrtvi, morati da sačekaju konačno vaskrsenje. Oni će naslediti telestijalnu slavu ili će biti bačeni u potpunu tamu sa Sotonom:

    "To su oni koji su sinovi propasti, o kojima rekoh da bi im bilo bolje da se nikada nisu ni rodili; Jer su oni posuđe gneva, prokleti da trpe gnev Božji, sa đavolom i anđelima njegovim u večnosti." (UiZ 76:32–33)

    "I opet, videsmo slavu telestijalnu, čija je slava manja, baš kao što se slava zvezda razlikuje od slave meseca na nebeskom svodu. To su oni koji ne primiše jevanđelje Hristovo, niti svedočanstvo o Isusu. Jer to su oni koji su Pavlovi, Apolovi i Kifini. To su oni koji kažu da su neki od ovoga a neki od onoga – neki Hristovi, i neki Jovanovi, a neki Mojsijevi, i neki Ilijini, a neki Isaijini, i neki Isaije proroka a neki Enohovi; Ali nisu primili jevanđelje, niti svedočanstvo o Isusu, ni proroke, niti večni zavet." (UiZ 76:81-82, 99-101)


    5. On će zauzeti svoju pravu poziciju kao Kralj neba i zemlje.

    Kada Isus dođe, uspostaviće svoju vlast na zemlji. Njegova crkva će postati deo tog carstva. On će u miru vladati svim ljudima na zemlji 1000 godina.

    Kada je Isus Hrist prvi put došao na zemlju, nije došao u slavi. Rođen je u skromnoj štali i položen u jasle sa senom. Nije došao sa velikom vojskom kako su Jevreji očekivali od svog Spasitelja. Umesto toga, došao je govoreći: „Ljubite neprijatelje svoje i molite se za one koji vas progone“ (Matej 5:44). Ljudi su ga odbacili i razapeli. Ali on neće biti odbačen prilikom svog drugog dolaska, „jer će ga svako uho čuti, i svako koleno će se saviti, i svaki jezik će priznati“ da je Isus Hrist." (UiZ 88:104). Biće pozdravljen kao „Gospodar nad gospodarima i Car nad carevima“ (Otkrivenje 17:14). On će biti nazvan „divni savetnik, moćni Bog, večni Otac, knez mira“ (Isaija 9:5).


    Kako ćemo znati da je Spasiteljev dolazak blizu?

    Kada se Isus Hrist rodio, malo ljudi je znalo da je Spasitelj sveta došao. Kada ponovo dođe, neće biti sumnje ko je on. Niko ne zna tačno vreme kada će Spasitelj ponovo doći. „Što se tiče tog dana i časa, o tome niko ništa ne zna; ni anđeli nebeski, ni Sin, nego samo Otac“ (Matej 24:36) "Ja, Gospod Bog, to rekoh; ali čas i dan niko ne zna, ni anđeli na nebu neće znati dok ne dođe." (UiZ 49:7).

    Isus Hrist je upotrebio poređenje da bi nam objasnio dan Njegovog dolazka: "Učite iz poređenja o smokvi. Kad joj grana napupi i prolista, znate da je blizu leto. Tako i vi, kad vidite da se sve to događa, znajte da je Sin čovečiji blizu, pred vratima." (Marko 13:28-29).

    Gospod nam je takođe dao neke znake koji će nam pomoći da znamo kada će se njegov dolazak približiti. Nakon što je otkrio znakove, upozorio je: "Dakle, bdijte, jer ne znate u koji dan dolazi vaš Gospod. …Zato budite spremni, jer će Sin Čovečiji doći u čas kada ne očekujete." (Matej 24:42, 44).


    Kako možemo biti spremni kada Spasitelj dođe?

    Najbolji način na koji možemo da se pripremimo za Spasiteljev dolazak je da prihvatimo učenja jevanđelja i učinimo ih delom naših života. Svaki dan treba da živimo najbolje što možemo, baš kao što je Isus poučavao dok je bio na zemlji. Možemo živeti dostojno da nas vodi Sveti Duh. Tada ćemo se radovati Spasiteljevom dolasku sa srećom, a ne sa strahom. Gospod reče: „Ne boj se stado malo, tvoje je carstvo dok ne dođem. Evo, dolazim brzo. Baš tako. Amin“ (UiZ 35:27).

  • u Mormonovoj knjizi se to pominje da će doći dva puta. Problem je u tome jer su Jevreji odbacili neke spise koji su bili jasni o tome. Prorok Daniel opisuje da će Mesija biti ubijen i Jevreji proterani širom sveta, a drugi proroci poput Isaije i Jeremije govore da će mesija vladati zemljom, a prorok Zaharije piše o tome da će Jevreji videti onoga koga su proboli kada bude ponovo došao i da će radi Njega plakati.

  • Nigdje se u jevrejskim svetim spisima (Tora i Talmud) ne spominje da bi Spasitelj trebao doci dva puta. Od njega se ocekuje da od prve ispuni svoju spasiteljsku ulogu.

    Nije baš tako jednostavno Fazlija. Da, mainstream rabinski judaizam to tako predstavlja ali imaš ti i jevrejske grupe koje vjeruju u dvostruki dolazak Mesije. Recimo najpoznatiji su Habad-Lubavičer mesijanci koji vjeruju da je njihov Rebbe Menahem Mendel Šmirson Mesija iako je umro 1994.

    "On the third of Tamuz 5754, (June of 1994), the Rebbe’s physical presence was concealed from our eyes. When we turn to Torah to find direction what to do when such an occurrence happens in the midst of a redemption process, we discover that not in any way does it invalidate the clear prophecy that the redemption has begun.

    In fact, the Midrash writes:

    ‘Rabbi Berachia, in the name of Rabbi Levi said: Just like the first redeemer, Moses, revealed himself to the Jews and then concealed himself…similarly, the final redeemer will reveal himself, then conceal himself…and then return and reveal himself again.’[8]

    The Arizal writes that Moshiach will first redeem himself once and then ascend on high, body and soul, and only afterwards ‘he will be recognized and all the Jews will gather towards him.’[9]

    This is also brought in the writings of Rabeinu Bechayai,[10] who writes that the ultimate redemption will be similar to the initial redemption of the Jews from Egypt. After Moses first asked Paraoh to let the Jewish people go, there ensued an even harsher period of persecution, until Moses later returned and redeemed them. Similarly it is written, ‘Moshiach will come, conceal himself, and then reveal himself again.’"

    The Rebbe as Moshiach

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski

  • Ah, to su sve neke male, beznacajne i marginalne sektice unutar judaizma. Ti Habad-Lubavic i krscani. Vecina Jevreja vjeruje da ce Mesija iz prve ispuniti svoje poslanje.

    Osim toga, u Isusovo vrijeme... saducejsko visoko svecenstvo Jeruzalemskog hrama uopce nije vjerovalo u Mesiju. Oni su se drzali samo Mojsijevog petoknjizja. Mojsije nigdje ne spominje nikakvog Mesiju.

    To je proizvod kasnijeg razvoja jevrejske teologije. Kada su Babilonci unistili jevrejsku drzavu i odveli narod u ropstvo, mnogi su se pitali kako je to moguce?! Zar nam Bog nije dao Obecanu zemlju, zar nam Bog nije dao drzavu, prvo suce, a kasnije i kraljeve?!

    Narod da bi se utjesio, poceo je mastati o nekakvom Mesiji. U istom razdoblju se javljaju i knjige brojnih proroka, ali vise saducjesko svecenstvo nije prihvacalo te novotarije. Tada se polako razvija farizejska duhovnost (utemeljena na prorockim knjigama nakon Petoknjizja) koja izvire iz narodnog fundamentalizma i kao opozicija prema saducejskom visokom svecenstvu. Te dvije struje opstaju (farizejska i saducejska) usporedno do Isusovog doba. Farizejska teologija, kao nizi narodni fundamentalisticki pokret i saducjeska kao elitisticka teologija visokih slojeva (svecenstva i aristokracije). U pobuni protiv Rimljana 70. godine, Jeruzalem, hram i sva jevrejska elita bivaju unisteni. Saduceji su jednostavno pobijeni od strane Rimljana i ta se teoloska tradicija jednostavno ugasila. Prezivjela je jedino farizejska narodna fundamentalisticka duhovnost, iz koje se razvilo danasnje rabinstvo.

    U zadnjim stoljecima Stare ere, pocinje se razvijati i treca struja jevrejske teolgije, a to je apokalipticka teologija. Pocinje se javljati ideja da je svijet nepopravljivo pokvaren i da ce ga Bog uskoro unistiti, kako bi uspostavio novi. Javlja se pokret za duhovnom cistocom, pokajanjem i ocekivanjem skore Bozje intervencije u svijetu. Javljaju se sekte poput nazarena, esena i sl. koje zive monaskim i kontemplativnim zivotom. Isus je samo jedan od njih i nesumnjivo najuspjesniji apokalipticki propovjednik tog doba. Moje osobno misljenje da njegovo ime Isus Nazarecanin ne znaci da je iz Nazareta, nego da je pripadnik sekte nazarena, ali dopustam da sam u krivu.

    Nakon Isusa razvijaju se dvije crkve, obe podjednako apokalipticne. Jedna je Jeruzalemska crkva, koju vode Petar, Isusov brat Jakov i vecina izvornih Isusovih apostola. A druga je Rimska crkva, koju osniva i vodi Pavle, covjek koji nikada sam nije vidio, niti cuo Isusa (osim u sopstvenim vizijama).

    Jeruzalemska crkva naucava da je Isusova poruka namijenjena, ako ne iskljucivo, onda barem prvenstveno Jevrejima i da je za slijedjenje Isus potrebno prvo biti dobar Jevrejin, prvo postovati jevrejski zakon. Ta crkva nije bila prozelitiski nastrojena i nije se znacajnije sirila izvan jevrejskog kulturnog kruga. I ona je fizicki unistena nakon slamanja ustanka 70. godine od strane Rimljana.

    Jedina koja je prezivjela je Pavlova Rimska crkva koja je bila izrazito prozelitska i koja je naucavala da za slijedjenje Isusa nije potrebno vise slijediti jevrejski zakon (obrezivati se, postovati subotu, jesti kosher hranu itd.). Iz nje su se razvile sve sekte danasnjeg krscanstva.

    Tu je bio jos i treci, gnosticki pravac du'ovnosti... za koji meni nije posve jasno da li se razvio pod utjecajem grckog i egipatskog misticizma ili indijskih vedantinskih i budistickih utjecaja... ali tu su duhovnu tradiciju satrali sljedbenici Pavlove Rimske crkve u stoljecima u kojima su ojacali i postali glavna i jedina religija Carstva.

    Zakljucak, prezivjeli su farizeji i sljedbenici covjeka koji nikada krscanstvo nije ucio, niti od Isusa, niti od Isusovih apostola. Stovise, covjeka cija se ucenja u mnogim elementima bitno razlikuju od ucenja Isusovih apostola.

  • Apostol Pavao je najveći i najbolji apostol svih vremena.

    Ovo što pričate o nekoj crkvi koja je po vašim navodima trebala biti od Petra, to valjda mislite na esene koji uopće nisu bili romantični i dragi kako što neki misle i sanjare o njima. Oni su zaista bili striktni kao što kažete i nisu imali nimalo milosrđa po kojem je Isus Krist bio poznat.

    Lijep pozdrav i svako dobro!

  • Pavle nikada nije vodio crkvu nego Petar, Jakov i Jovan. "...jer onaj koji je Petra ovlastio za apostolstvo među obrezanima ovlastio je i mene da idem k neznabošcima - i kad su saznali za blagodat koja mije bila ukazana, Petar i Jakov i Jovan, koji su smatrani stubovima, pružili su meni i Varnavi desnicu u znak saglasnosti da mi idemo k neznabošcima, a oni k obrezanima." (Galatima 2:8-9)

    Posle smrti Petra preuzeo je Jovan vodstvo crkve. Pavle je ubijen negde 64. godine, a Jovan je bio apostol do 98. godine.

  • Pavle nikada nije vodio crkvu nego Petar, Jakov i Jovan. "...jer onaj koji je Petra ovlastio za apostolstvo među obrezanima ovlastio je i mene da idem k neznabošcima - i kad su saznali za blagodat koja mije bila ukazana, Petar i Jakov i Jovan, koji su smatrani stubovima, pružili su meni i Varnavi desnicu u znak saglasnosti da mi idemo k neznabošcima, a oni k obrezanima." (Galatima 2:8-9)

    Posle smrti Petra preuzeo je Jovan vodstvo crkve. Pavle je ubijen negde 64. godine, a Jovan je bio apostol do 98. godine.

    Ne znam kome ste uputili odgovor, ako meni ja to nisam ni rekla. Napisala sam da je apostol Pavao najveći i najbolji apostol koji je učinio što rijetko tko može i Duh živog Boga je bio uz njega. Što se tiče essena smatram da je bilo tako jer sam proučavala o njima. Oni su bili legalistički nastrojena sekta, nažalost....milost koja je pratila Isusa Krista tu nije bila očitovana ili vrlo rijetko. Što se toga tiče Fazlija jest u pravu u smislu da su bili striktni, ono što smatram da nije u pravu da su bili oni Isusova prava sljedba povezana s Petrom, a čini mi se da opisuje njih.

    Povijest jest zbrčkama, ali ne u toj mjeri. Pisano je ne zovi zavjera sve što ovaj narod zove zavjerom.

    Svako dobro!

  • Ja bi reko' samo dvije stvari...

    Prva je da je nas Nefi toliko revno napravio propagandu za mormone, toliko vrijedno pise o svojoj crkvi, da ce se to sigurno nagraditi od strane uzvisene hijerarhije. Jos sam davnijeh dana predvidio da ce on biti starjesina u hramu.

    A druga je da sam nakon ovoliko natpisa o mormonizmu i sam pozelio da budem, ako ne vec clan, onda barem simpatizer ove organizacije.

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.