• U danasnje vreme imamo slicne uzrecice koje su uslovne pa cak i imaginarne prirode i kao takve ne daju garanciju da je pomenuta radnja ili imenica realnost , evo poput ove recimo: " ma da bih mogao se teleportirati ja bih odmah tamo i tamo..."!!!
    I.sta cemo sad,zar cemo na osnovu ovog konstatirati da je teleportacija realnost...!?
    Pa naravno da ne.


    Recimo, Hristos se "teleportirao" kada je nakon vaskrsenja stao medju ucenicima okupljenim u sobi, a nije pri tome ni vrata otvorio. Jednostavno je stao medju njima. A pre toga, na putu za Emauz kada je sedeo sa dva sledbenika i prelomio hleb, i kada su oni poznali da je to Hristos, on je odjednom nestao, sto znaci da se teleportirao na neko drugo mesto.

    Drugim recima, teleportacija postoji. :)

    Blago (Makarios) onima koji su čistog srca, jer će Boga videti
    Milost Gospoda Isusa Hrista, Božija ljubav i zajedništvo Svetoga Duha sa svima vama.


  • Primecujes razliku ?


    Ne, ne primecujem razlikul

    U ovom slucaju ja sam pitao sta cemo sa "andjeoskim jezikom" koj Pavle pominje, a umesto da kazses "starno sta cemo sa time", ti si pokusavao da me ubedis da oni ne postoje kao da ti znas da ne postoje.

    Nekada je pitanje ljubavi i poniznosti da se kaze "neznam" a ne da se pravimo da sve znamo.

    Blago (Makarios) onima koji su čistog srca, jer će Boga videti
    Milost Gospoda Isusa Hrista, Božija ljubav i zajedništvo Svetoga Duha sa svima vama.


  • Recimo, Hristos se "teleportirao" kada je nakon vaskrsenja stao medju ucenicima okupljenim u sobi, a nije pri tome ni vrata otvorio. Jednostavno je stao medju njima. A pre toga, na putu za Emauz kada je sedeo sa dva sledbenika i prelomio hleb, i kada su oni poznali da je to Hristos, on je odjednom nestao, sto znaci da se teleportirao na neko drugo mesto.

    [size=24]Drugim recima, teleportacija postoji. [/SIZE]:)


    Opet pogrersan zakljucak - to sto si naveo nije ljudska teleportacija nego Nebeskih faktora a ja sam bio eksplicitan da je primer zapravo jedna moguca uzrecica a smatrao sam da je suvisno pominjati da se odnosi iskljucivo na ljude...
    Dakle daj se opet vrati mojoj poenti ,nije ti prosao ovaj pokusaj...:)

  • Samo za one koji zele malo vise o ovome da kazem da nije Pavle tek tako izmislio ovaj izraz "andjeoski jezik". Naime, u kumranskim dokumentima se govori o "andjeosom jeziku" Isto tako u pseudopigrafu Svedocanstvo Jova, se nalazi referenca na "andjeoski dijalekat".

    Naravno, to nije nikakav dokaz da takav jezik postoji, ali je vrlo logicno da andjeli komuniciraju jedni sa drugim a sigurno to ne rade na sprskom ili hrvatskom jeziku.

    Poenta je da je Pavle govorio o necemu sto je ljudima bilo poznato kao jedno verovanje, bilo da je istinito ili neistinito, a poenta koju je hteo da da je da je ljubav superiornija svemu ostalome sto je pomenuo.

    Blago (Makarios) onima koji su čistog srca, jer će Boga videti
    Milost Gospoda Isusa Hrista, Božija ljubav i zajedništvo Svetoga Duha sa svima vama.


  • Opet pogrersan zakljucak - to sto si naveo nije ljudska teleportacija nego Nebeskih faktora a ja sam bio eksplicitan da je primer zapravo jedna moguca uzrecica a smatrao sam da je suvisno pominjati da se odnosi iskljucivo na ljude...
    Dakle daj se opet vrati mojoj poenti ,nije ti prosao ovaj pokusaj...:)


    A kada je Pavle bio odnesen do treceg neba? Jel to nije bila teleportacija? Ili je mozda putovao raketom na nuklearni pogon? :)

    Blago (Makarios) onima koji su čistog srca, jer će Boga videti
    Milost Gospoda Isusa Hrista, Božija ljubav i zajedništvo Svetoga Duha sa svima vama.


  • Joj, vi se uhvatili sitnica. Nego Makarios, što ti misliš o pričanju jezicima, pogotovo onim nerazumljivim?


    Pa mislim da su apostoli dobili darove jezika, razumljivih jezika koje su koristili da se propoveda jevandjelje. Naravno, oko jezika iz 1. Korincanima 14. glave se lome koplja. Iz samog teksta ponekada se dobija utisak da se radi o jezicima koji su nekima nerazumljivi ali su razumljivi nekome ko moze da ih interpretira ili kako bi mi rekli "prevodi". Recimo, ako neko ustane u crkvi da prica engleski, a niko drugi ne moze da ustane pa da mu prevodi, to bi bilo pricanje nerazumljivih jezika jer niko nema da ga prevede. Ali ne znaci da je taj jezik svima nerazumljiv. Mozda se u crkvi nadje bar jedan koji zna engleski, pa ustane i pocne da prevodi. Dakle, to mi se cini kao nesto sto je u toj 14. glavi.

    Medjutim, postoje i drugi stihovi u tom poglavlju koji ipak daju neku indikacijju da je rec o necemu drugome. Ali to je tesko objasniti sta je. Na primer, Pavle govori o molitvi duhom i molitvi umom i cinjenci da ce se moliti i duhom a takodje i umom. Sta je bas tacno tu mislio?

    Ono sto ja za sebe zakljucuje iz ovog poglavlja je da u crkvi treba pricati razumljivim jezikom i ako neko ustane da prica neki drugi jezik, onda u toj crkvi mora da postoji neko ko razume taj jezik i ko moze da ga prevede.

    Sto se tice pentakostalnih jezika i glasolalije, to je samo konfuzija koja u vecini slucajeva pokazuje da su ti ljudi pod kontrolom nekog drugog duha a ne Bozjeg. Za to mi je jasno da nije po Bibliji. Ali, ne iskljucujem da u 14. glavi nije sve o poznatim jezicima. Mozda ima neceg drugoga, ali posto mi nije jasno, bolje je ostati sa onim sto je jasno.

    Meni je Bog dao dar da sam govorio vise jezika, ali svaki od njih je razuman za odredjenu grupu ljuidi kojima je to materni jezik. Za mene je to dovoljno. A cak i da sam ostao sa svojim maternim jezikom, i to bi mi bilo dovoljno da hvalim Boga. Ko nezna da hvali Boga svojim maternim jezikom, ni hiljadu drugih jezika mu nece pomoci.

    Blago (Makarios) onima koji su čistog srca, jer će Boga videti
    Milost Gospoda Isusa Hrista, Božija ljubav i zajedništvo Svetoga Duha sa svima vama.

    Edited once, last by Makarios (December 18, 2022 at 2:59 PM).


  • A kada je Pavle bio odnesen do treceg neba? Jel to nije bila teleportacija? Ili je mozda putovao raketom na nuklearni pogon? :)


    ...cini se da ne razumes ono sto pricam dok ujedno ignorises jasne poente Bibliskog izvestaja !!!
    Naime, "Pavlov primer" ti uopste nije pogodan za ovu temu jer jer kao prvo to nije bilo licno iskustvo nego je on KAO PRIMER naveo iskustvo nekog coveka kome je bio "dolovljen" ambijenat treceg neba...
    ...da je to zaista tako napominje i sam apostol koji kaze da pojma nema dali je doticni bio u tijelu ili samo u duhu( osim tijela) jer to SAMO BOG ZNA sto ce reci da one tvoje "rakete i nuklearni pogon" opet padaju u vodi.
    Evo ti Bibliskog dokaza da je to zaista tako:

    2 Kor.12,2:
    "...Znam čovjeka u Hristu koji prije četrnaest godina [size=24](ili u tijelu, ne znam; ili osim tijela, ne znam[/SIZE]: Bog zna) bi odnesen do trećega neba..."

    E sad apostol kaze da ne zna dali se desio transport tela doticnog ili ne i mu mu trebamo verovati ali evo tebe u 21 veku koji bi da dopunis ( da ne kazem poreknes) apostola s tim sto ces nam navesti da se doticni zaista teleportovao... बिल


    P.S. mozda ti je malo bolji primer onaj sa Filipom iz Dj.8,39 kada ga je andjeo Gospodnji odjednom uzeo ispred onog uskopljenika i odveo ga na neku drugu zemaljsku lokaciju s tim sto je to open van konteksta kojeg sam naveo jer je u tom procesu takodje bio ukljucen nebeski faktor kao glavni izvodjac transporta :)

    Edited 2 times, last by robivek5 (December 18, 2022 at 4:21 PM).

  • O pentekostalcima i njihovom "daru jezika" dosta jasno govori otac Serafim Rouz u svome djelu "Pravoslavlje i religija budućnosti" gdje decidno ruši priče pentekostalaca o daru jezika. Blaženi Avgustin u svojoj 6. Omiliji na Prvu Poslanicu sv. ap. Jovana piše:
    "Sveti Duh je sišao na vjernike i oni govorahu na jezicima koje nisu učili jer im je Duh dao moć. To je bio znak primjeren onom vremenu. To je bilo prikladno kao znak da se Božije Jevanđelje propovijeda na svim jezicima širom svijeta. To je bilo dato kao znak a zatim je nestalo."

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski

  • ŠTA JE ONO SAVRŠENO U 1.KORINĆANIMA 13:10?

    Pogledajmo još jednom stih čija je rečenica u pitanju: „A kad dođe ono što je savršeno, onda će se ukinuti ono što je djelomično“ (1. Korinćanima 13:10). Kao što je već spomenuto, ovaj stih ne govori ništa o tome da idemo bilo gde , ali uči da nam nešto dolazi . Pitanje je šta nam dolazi?

    Trebalo bi da pogledamo stih u njegovom kontekstu (1. Korinćanima 13:8-13): „Ljubav nikad ne prestaje, a proroštvo ako će i prestati, jezici ako će umuknuti, razuma ako će nestati. Jer nešto znamo i nešto prorokujemo; A kad dođe savršeno, onda će prestati što je djelimično. Kad ja bijah malo dijete kao dijete govorah, kao dijete mišljah, kao dijete razmišljavah; a kad postadoh čovjek, odbacih djetinjstvo. Tako sad vidimo kao kroz staklo u zagonetki, a onda ćemo licem k licu; sad poznajem nešto, a onda ću poznati kao što sam poznat. A sad ostaje vjera, nad, ljubav, ovo troje; ali je ljubav najveća među njima..”

    Trinaesto poglavlje prve poslanice Korinćanima je srce Pavlovog govora od tri poglavlja o duhovnim darovima i dispenzaciji milosti. Korinćani su bili duhovno nezreli (1. Korinćanima 3:1-2), i nisu znali za duhovne darove i zloupotrebljavali su ih (1. Korinćanima 12:1–14:40). Umesto da se fokusiraju na zdravu doktrinu, Korinćani su, poput današnjih harizmatika, bili previše angažovani u emocionalnim iskustvima - posebno daru jezika (pogledajte 40 stihova u 1. Korinćanima, poglavlje 14). Pavle je napisao poglavlja 12-14 kako bi im pokazao da tamo hrišćanski životi ne funkcionišu kako treba, i ako ne isprave svoje razmišljanje, kada bi duhovni darovi nestali, njihovi hrišćanski životi bi se raspali!

    1. Korinćanima 13:11: „Kad sam bio dijete, govorio sam kao dijete.” Ovo bi bila referenca na dar jezika (stih 8), sposobnost da se izgovara Božja Reč na inteligentnim ljudskim jezicima koji nikada nisu formalno naučeni. Pavle je napisao da će doći dan kada će dar proroštva nestati, dar jezika prestati, a dar znanja nestati (stih 8). Crkva Telo Hristovo će se udaljiti od doktrinarne nezrelosti u doktrinarnu zrelost. Drugim rečima, bilo bi dato potpuno otkrivenje od Boga, a to bi dovelo do zrelih svetaca, ljudi koji su u potpunosti shvatili ono što je Bog želeo da znaju (Efežanima 4:11-14).

    Osvrnimo se na 1. Korinćanima 13:12: „Tako sad vidimo kao kroz staklo u zagonetki, a onda ćemo licem k licu; sad poznajem nešto, a onda ću poznati kao što sam poznat.” Pavle je priznao da nije dobio sve informacije koje je Bog želio da ima i da nam ih da. Kasnije je apostol napisao u 2. Korinćanima 12:1: „Ali mi se ne pomaže hvaliti, jer ću doći na viđenja i otkrivenja Gospodnja". Godinama nakon toga, Pavle je napisao svoje zatvorske poslanice – Efešanima, Filipljanima, Kološanima, Filimonu i 2. Timoteju – i one su bile potpuno Božje otkrivenje za ovu Dispenzaciju milosti.

    Na kraju krajeva, Pavle je napisao u Kološanima 1:25-26 da je jedna od njegovih božanski određenih uloga bila da dovrši Božju Reč: „Kojoj ja postadoh sluga po naredbi Božijoj koja mi je dana među vama da ispunim riječ Božiju, Tajnu koja je bila sakrivena od postanja svijeta i naraštaja, a sad se javi svetima njegovijem,” Efežanima 3:1-4 objašnjava: „Toga sam radi ja Pavle sužanj Isusa Hrista za vas neznabošce,Budući da čuste službu blagodati Božije koja je meni dana među vama, Da se meni po otkrivenju kaza tajna; kao što gore napisah ukratko,” Učimo znanje koje je Bog prvo otkrio Pavlu, čitajući njegove poslanice Rimljanima do Filemona.

    “Kad dođe ono što je savršeno” je referenca na to kada se ukinu delomično znanje i delomično proročanstvo. Stihovi 9 i 10 ponovo: “[9] Jer djelomično znamo, a dijelom prorokujemo. [10] Ali kada dođe ono što je savršeno, onda će se ukinuti ono što je djelomično.” Ovo govori o dovršavanju biblijskog kanona knjiga, koji je nastao u Božjem umu u prvom veku naše ere. Kada je Pavle napisao poslanicu 2. Timoteju, Biblija je bila potpuna i nije više bilo potrebno Božje otkrivenje (up. Kološanima 1:25 i 2. Timoteju 3:16-17).

    Inače, reč “savršen” u 1. Korinćanima 13:10 nije bezgrešno savršenstvo, već završetak Božjeg otkrivenja (Svete Biblije) i duhovna zrelost koju donosi onima koji čitaju i veruju u nju. Obratite pažnju na neke primere kako Sveto pismo koristi izraz "savršen" u tom smislu: Filipljanima 3:15, Kološanima 1:28, Kološanima 4:12, 2. Timoteju 3:16-17, Jevrejima 5:14

    ZAKLJUČAK

    Generalno, postoje tri primarna tumačenja u vezi sa značenjem izraza „što je savršeno došlo“ iz 1. Korinćanima 13:10: (1) Neki ljudi veruju da se to odnosi na to da umiremo i idemo u raj, (2) drugi veruju da se odnosi na to kada se Isus vraća na zemlju, i (3) drugi veruju da se odnosi na završenu Bibliju. Jedini zdrav pogled – u svetlu konteksta, u svetlu gramatike, u svetlu Pisma – je da 1. Korinćanima 13:10 upućuje na dovršeni kanon Svetog Pisma iz prvog veka nove ere. Nema duhovnih darova da deluju danas jer imamo završenu Svetog Pisma od 66 knjiga.

  • 1. KORINĆANIMA 14,28

    ako pak NE BI BILO TUMAČA, NEKA ŠUTI u Crkvi,

    neka govori sam sebi i Bogu.

    ..................

    Ne treba na glas pričati u jezicima
    osim ako ima tumača.
    NEMA tumača – NE NA GLAS!

    ============

    1. KORINĆANIMA 14,14

    Jer ako se DRUGIM JEZIKOM MOLIM,
    moj se duh moli, ali um je moj neplodan.

    -----------------------
    TIM jezicima se MOLI!
    NISU ti jezici za nešto drugo
    nego za razgovor sa Bogom Jedinim Ocem YHVH,
    i za osobnu izgradnju.

    Time je jasno da ti jezici nisu za druge ljude,
    osim – ako ne bi bilo prevoditelja.
    ===========

  • Ja samo prihvacam Bibliski princip da su jezici mehanizam za komunikaciju iztmedju naroda (sto znaci da su oni iskljucivo u okvirima postojecih jezika na svetskom nivou ).

    stihovi pobijaju tvoje krivovjerje

    1. KORINĆANIMA 14,2

    Jer tko govori drugim jezikom,

    NE GOVORI LJUDIMA NEGO BOGU:

    nitko ga ne razumije

    jer duhom govori stvari tajanstvene.

    ,,,,,,,,,,,,,,,,,
    NE GOVORI LJUDIMA NEGO BOGU

    Govori se Bogu Jedinome Ocu JHVH.

    NE govori se neki LJUDSKI jezik!

    ==========

  • Ako nije ljudski onda je to po tebi neki Bozji jezik ili jos preciznije - ko ne zna tog jezika taj ne moze pricati sa Bogom !!!

    Iskreno,ovo je toliko velika i apsurdna jeres da se pitam kako si uopste pomoslio tumaciti taj tekst na takav nacin...

    Edited once, last by robivek5 (June 1, 2024 at 8:47 AM).

  • Ova tema je usko povezana s temom "Krštenje Duhom Svetim" gdje stoji da je potvrda krštenja Duhom Svetim govorenje tuđih jezika. Što je sa onima koji ne govore jezike, znači oni neće biti spašeni. Isto tako mnogi tvrde da govorenje u jezicima danas nije potrebno, jer danas je lako naučiti strani jezik i propovijedati Evanđelje u stranoj zemlji.

    "Govorenje u jezicima" nije nikakav preduslov spasenja.
    Spasenje je DAR OD BOGA. Harisma. Blagodat. Dar.
    Jednako tako "govorenje u jezicima" je dar, jedan od darova Duha i Bog ga daje po njegovoj volji, tj. kome hoće, nekome hoće nekome neće. S druge strane, ustvrđivati da je isto to "govorenje" dokaz i potvrda da je netko spašen - bilo bi nalik tvrđenju da je prorokovanje ili sposobnost iscjeljivanja dokaz da je netko spašen. Nije li izlišno dalje u tom smjeru rezonirati?

    A samo govorenje u jezicima može biti stranim živim jezikom nekih ljudi, stranim mrtvim jezikom nekih ljudi ili nekim od anđeoskih jezika. Nekakvo puko ispuštanje glasova i zvukova koje svak može izvesti ne vidim da spada pod glosolaliju, čak ni kad dođe neki drugi i izvali prvo što mu padne na pamet u kao "prijevod".

    Ne zaboravimo da živimo u "postbabelsko doba" - jezici su nam još uvijek pobrkani.

    Uostalom, nema elementarne logike da anđeli govore- komuniciraju nekim svojim jezikom pošto su anđeli duhovna bića pa prema tome nemaju tijela, ni jezik (organ) ni glasnice. Da bi anđeli mogli naglas ispuštati zvukove, morali bi biti tjelesni i prebivati u prostoru sa atmosferom koja prenosi vibracije - zvuk.

    Elementarna logika - zdrav razum potvrđuje da čovjek itekako može čuti zvuk, pa i glas i izgovorenu riječ - i bez "vibriranja zraka". U najmanju ruku, svaku noć tako "čujete". Istina, (najčešće) ne Božji Glas niti one anđeoske, ali čujete. Da se ni ne spomenu ona druga, "višlja" čujenja. "Samuel! Samuel!"
    Kako je Samuel čuo kad ga je Bog zazvao?
    Kako je Daniel čuo kad mu se anđeo obraćao i s njim razgovarao?
    Nije li anđeo razgovarao s Marijom?
    Uskrsli Isus je pričao s mnogima. Još uvijek priča. I da, ima glas koji uho čuje. Jedino... ne ovo tjelesno uho, očito.
    I dakako, svi su se oni itekako u stanju obraćati i na način koji je bezglasan, bez čujnoga zvuka odnosno glasa, bilo riječima bilo bezrječno.

    Danas se to kaže pa i "telepatski", bez glasa, jasno prenešena informacija, verbalizirana ili saznajno-razumijevajuća, nukanje ili uputa. A i govore... i znaju govoriti i ljudskim jezicima, svima i bilo kojim.


    Anđeli i ostala nebeska stvorenja Gospoda nad mnoštvima, Gospoda nad duhovima ili "vojskama" ako ćete - itekako su u stanju govoriti. Svaka grupacija, zbor pripadnih anđeoskih "vojski" ima (i) svoj vlastiti jezik. Ako nekome to može ojačati vjeru u Istinu, one dijelove nje koji su (mu) još uvijek moguće s one strane horizonta i potaknuti ga da se probudi iz snatrenja, da se okane svojih "ideja", ljudskih ideologija, pa i tradicija predaka i prione žešće Duhu Istine.
    Posve "nebiblijski rečeno", kako spjeva jedan pjesnik: Više je stvari na nebesima i zemlji, Horacio, nego što ih tvoja filozofija može odsanjati. To za one koji bi da znaju ili misle da znaju i kad ne znaju ništa. Ovo zadnje će reći: još uvijek nisu upoznali to "ništa" što od njih na križu osta.

    Anđeli bivajući duhovna bića dakako da imaju tijela - duhovna tijela. Nebeska tijela. Duhovna bića imaju duhovna tijela. To bi već trebalo biti općeznano. A ideja nebeskog ili duhovnog tijela se kosi jedino s vrlo čudnim filozofijama i spekulativnim produktima i snatrenjima što ljudskoga uma što kojekakvih duhova pakosti. Polupani lončići, šerpe i poklopčići. To je Bogu "ljudska mudrost i pamet". Moria. Vs. Sofia. Sofia je mudrost, moria je glupost - to su oni polupani lončići... Grčki.
    I zato je Bog u njegovoj - Njegovoj! Mudrosti izabrao... utvrditi našu vjeru na "praznome grobu". Dakako, i oprostu grijeha (Sg.), pa i dugova (Pl.).

    Ali gle... kako je to prekrasno, nije li? Moria. Kako se zvaše ono brdo... SZ... Abraham... Moriah. Hebrejski. Huuuuh! Govori to još nešto, potvrda je još nečega, vidi ispod.

    Da se, za kraj, vratim na jezik, a već jesam, čini se. Otkuda čovjeku jezik, pa i jezici? Mnogi jezici potječu i nalaze svoj korijen u anđeoskim jezicima. Jedino... nisam sigurna da u kanonu ima stih koji to može potvrditi. Kako ono reče i Ivan... tomove knjiga se može ispisati da ispune cijelu zemlju... pa i šire. Ali znamo da je prije Babelske kule zbrke i konfuzije... sva zemlja govorila jednim jezikom. I svi su svakog razumjeli - to znači govoriti jednim jezikom. Da te ceo svet razume. I ne, to nije bio taj, lol.

    Ja se slažem s Makarios (lijepo ime, sigurno nema veze s našim... prilogom, ako se ne varam?, nije ni od hindi za jarca, već od grčkog blaženoga). Ne govorim ovo bez razloga. U primjeru (pa i onom ranijem) imate potvrdu Postanka 11. Brkanja jezika. Tj. potvrdu da su ljudski jezici doslovce pobrkani i dan danas.

    Cijela tematika jezika je prekrasna tematika... voljela bih više pročitati na temu ako Makarios ima ili želi još što za nadodati.

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.