• Zakon

    Ima mnogo citata koji jasno ukazuju da je Mojsijev zakon dan Izraelcima i samo Izraelcima ,i da je taj Zakon imao svoj vijek trajanja.

    Ri.10:4-Jer Krist je svršetak Zakona,da bi Bog svakoga tko vjeruje smatrao pravednim.

    Gal.3:24,25- Tako nam je Zakon bio skrbnik koji nas je vodio do Krista kako bismo bili proglašeni pravednima zbog vjere. Ali otkako je došla vjera,više nemamo skrbnika.


    Zakon nije dan cijelom čovječanstvu. Jehova je sklopio zavjet ili ugovor s potomcima Jakova, koji su postali nacijom Izrael. Jehova je samo toj naciji dao svoje zakone, što Biblija jasno pokazuje .

    5. Mojsijevoj 5:1-3 - Mojsije je potom sazvao sav izraelski narod i rekao: “Čuj, Izraele, uredbe i zakone koje vam danas objavljujem! Naučite ih i savjesno ih se držite. 2 Jehova, naš Bog, sklopio je s nama savez u Horebu.3 Jehova nije taj savez sklopio s našim precima, nego s nama, svima nama koji smo danas ovdje.

    Psalmu 147:19, 20- Svoju riječ objavljuje Jakovu,svoje uredbe i zakone Izraelu.Nije tako učinio nijednom drugom narodu,
    oni ne znaju ništa o njegovim zakonima.

    Rim.7:6-Ali sada smo oslobođeni Zakona jer smo umrli što se tiče onoga što nas je sputavalo. Stoga možemo robovati Bogu na nov način, po duhu,a ne na stari način, po pisanom zakoniku


    Gal 4:9-11-Ali sada kad ste upoznali Boga – odnosno sada kad je Bog upoznao vas – kako to da se ponovno vraćate ispraznim i bezvrijednim načelima i opet im želite robovati? Vi strogo pazite na to da slavite dane, mjesece, razdoblja i godine. Brinem se za vas. Bojim se da sam se možda uzalud trudio oko vas.

    Ovdje je Pavao upozorio neke koji su htjeli ponovo da žive po Mojsijevom zakonu,"kako to da se ponovo vraćate" slavljenju određenih dana,mjeseci i razdoblja,bio je zabrinut za njih što su to radili,jer očito to nisu trebali raditi.


    Hrana koja je bila zabranjena tim zakonom,samim prestankom važenja Mojsijevog zakona,više nije bila zabranjena.

  • Zakon o čistim i nečistim životinjama nije uspostavljen tek uspostavom Izreala, vidimo čiste i nečiste životinje kod Noe kad su ulazili u korablju. A Noa i njegovi sinovi nisu bili Židovi....to je zdravstveni zakon koji nikad ne može biti ukinut - ako je tebi zdravo jesti svinju, gmazove, kukce, miševe slobodno jedi.

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!

  • Ovisno gdje kršćani žive,jedu hranu koja je uobičajena u njihovom kraju.
    Osobni izbor,ponuda i mogućnosti.
    Ali da je neka hrana čista ili nečista,otkuda takva kategorizacija?Danas to ne postoji.
    Pitanje smo razumjeli ,da li su danas kršćani pod Mojsijevim zakonom o čistim i nečistim životinjama?

  • Hriscani su pod Hristovim zakonom ,a ne pod Mojsijevim zakonom,tako moze da se jede i svinjetina,i zmije i zabe i sve sem krvi.
    Dela 11
    9 A glas mi odgovori drugom s neba govoreći: Šta je Bog očistio ti ne pogani.
    Kol. 2
    16 Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
    Kol. 2
    20 Ako dakle umreste s Hristom stihijama sveta, [color=#B8312F][size=36]zašto se kao živeći u svetu prepirete[/SIZE][/COLOR]:
    21 Ne dohvati se, ne okusi, ne opipaj; koje je sve na pogibao onome koji čini,
    22 Po zapovestima i naukama ljudskim?
    23 Koje je samo po reči premudrost samovoljno izbrane službe i poniznosti i nešteđenja tela, ne za čast kakvu, za punjenje tela.

  • ...

    RIMLJANIMA 14,2-20

    =====

    RIMLJANIMA 14,2

    NETKO VJERUJE DA SMIJE SVE JESTI,

    SLABI OPET JEDE SAMO POVRĆE.

    ,,,,,,,,,,

    Slabi! – Slab u VJERI!

    Tko je slab u vjeri?

    Onaj koji je vegetarijanac!

    Jak u Vjeri – ZNA istinu –

    SVE je čisto – SVE se može jesti.

    --------

    RIMLJANIMA 14,3

    TKO JEDE, NEKA NE PREZIRE ONOGA TKO NE JEDE;

    TKO PAK NE JEDE, NEKA NE SUDI ONOGA TKO JEDE.

    TA BOG GA JE PRIGRLIO.

    ,,,,,,,,,

    NEKI neka ne sude one koji SVE jedu!

    SVE je čisto – i SVE se može konzumirati.

    ----------

    RIMLJANIMA 14,6

    Tko na dan misli, poradi Gospodina misli;

    I TKO JEDE, PORADI GOSPODINA JEDE: ZAHVALJUJE BOGU.

    I TKO NE JEDE, PORADI GOSPODINA NE JEDE I - ZAHVALJUJE BOGU.

    ,,,,,,,,,,,

    Možeš jesti SVE i za TO zahvaljivati Jedinome Bogu Ocu Jahvi.

    ----------

    RIMLJANIMA 14,14

    Znam i uvjeren sam u Gospodinu:

    NIŠTA SAMO OD SEBE NIJE NEČISTO.

    SAMO JE ONOMU NEČISTO TKO TO SMATRA NEČISTIM.

    ,,,,,,,,

    ništa samo od sebe nije nečisto

    ……

    SVE je čisto – NEMA NE-čistoga.

    Bog Otac Jahve SVE je stvorio – ČISTO.

    ALI – zbog kušnje – dao je SZ ljudima

    ZAKONE da je nešto čisto – nešto Nečisto.

    ,,,,,,,,,

    Samo je onomu nečisto tko to smatra nečistim.

    ………

    Tako zvana – Nečista hrana – Nečista je samo NEKIMA.

    Zašto?

    Pa zato jer je ONI TU čistu – OČIŠĆENU hranu,

    Smatraju NE-čistom,

    Jer su Slabi u Vjeri – NEMAJU ispravnu vjeru,

    Naučavaju krivonauk.

    -------

    RIMLJANIMA 14,17

    Ta kraljevstvo Božje nije jelo ili piće,

    nego pravednost, mir i radost u Duhu Svetome.

    ,,,,,,,,,,

    Jeo ti SZ Čisto – ili – jeo SZ Nečisto – O TOME ne ovisi odlazak u Raj.

    A NEKI naučavaju TO i ne primaju u svoje redove one koji jedu,

    PO Njima – NEčistu hranu.

    ---------

    RIMLJANIMA 14,20

    Ne razaraj djela Božjega poradi hrane!

    Sve je, istina, čisto, ali je zlo za onoga tko na sablazan jede.

    ,,,,,,,,,,

    Neki razaraju plan spasenja zbog hrane – NEKIMA.

    SVE je ČISTO!

    NEMA nečistoga.

    ---------


  • "A kad sam slab tad sam jak" Pavao.

    Vegetarijanci su jaki a ti si slabić kojemu je trbuh bog.


    jak odgovor
    gdje si samo steku takovu mudrost
    u kontriranju argumentima?

    ...

    TITU 1,14-5
    ======

    TITU 1,14

    da ne prianjaju uza ŽIDOVSKE BAJKE i

    PROPISE LJUDI KOJI SE ODVRAĆAJU OD ISTINE.

    ,,,,,,,,,,,,,,

    Neki i danas žive u bajkama,

    Neki i danas imaju SZ propise – koji odvraćaju od istine.

    A koja je to istina?

    SVA je hrana čista!

    ----------

    TITU 1,15

    SVE JE ČISTO ČISTIMA;

    OKALJANIMA pak i NEVJERNIMA

    NIŠTA ČISTO,

    NEGO SU IM OKALJANI I RAZUM I SAVJEST.

    ,,,,,,,,,,,,,

    Sve je čisto – onima koji su čisti.

    Da li si i ti čist – ili – nisi čist?

    Da li je i tebe Bog Otac Jedini Jahve, očistio preko Isusa?


    Okaljanima i NEvjerinicima – Krivovjernicima – NIŠTA nije čisto!

    Takvima – koji i nadalje imaju Nečistu hranu –

    Okaljani su i Razum i Svijest.


  • Sve je čisto – onima koji su čisti.

    Okaljanima i NEvjerinicima – Krivovjernicima – NIŠTA nije čisto!

    Okaljani su i Razum i Svijest.

    [color=#B8312F]Apostoli i rani kršćani su bili vegetarijanci. Istražuj. [/COLOR]

    Povjesničari i teolozi apostolskog vremena su to zabilježili. Posebno je zanimljiva zabilješka o Isusovom bratu Jakovu Pravedniku koji je bio strogi vegetarijanac do te mjere d anije čak htio nositi ni odjeću koja je imala porijeklo od životinja. Prije bos nego kožu na nogama, prije gol nego vuneno na sebi. Tako je nosio samo lanenu odjeću.

    Takvima kao ti je pitanje kako to da je jedan veliki Isusov učenik (i ne samo on) bio tako "zaveden" da je mrzio ubijati životinje i jesti meso?
    Stvarnost te demantira Zoki Zorule.

    Ja znam da grijeh ne ulazi na usta nego iz usta i opet znam da je vegetarijanstvo čisto a nevegetarijanstvo nečisto. Jer to što znam fino znam (objasniti). A ti si grub i kaosan. Od tebe ne dolaze objašnjenja niti primjeri pravog vjerskog života.


  • [size=36][color=#B8312F]Krv i proizvodi od krvi se ne smeju jesti.To je gadno.NIJE CISTO.[/COLOR][/SIZE]
    1. Moj. 9

    3 Šta se god miče i živi, neka vam bude za jelo, sve vam to dadoh kao zelenu travu.
    4 Ali ne jedite mesa s dušom njegovom, a to mu je krv.
    3. Moj. 17
    10 A ko bi god od doma Izrailjevog ili između stranaca koji se bave među njima [size=36][color=#B8312F]jeo kakvu god krv[/COLOR][/SIZE], okrenuću lice svoje nasuprot onom čoveku koji bude jeo krv, i istrebiću ga iz naroda njegovog.
    5. Moj. 12
    16 Samo krv ne jedite; prolijte je na zemlju kao vodu.
    Ta zapoved se nije promenila ni u vreme Isusa Hrista i njegovih apostola.
    Dela 15
    28 Jer nađe za dobro Sveti Duh i mi da nikakvih tegoba više ne mećemo na vas osim ovih potrebnih:
    29 Da se čuvate od priloga idolskih i od krvi i od udavljenog i od kurvarstva, i šta nećete da se čini vama ne činite drugima; od čega ako se čuvate, dobro ćete činiti. Budite zdravi.


  • [size=36][color=#B8312F]Krv i proizvodi od krvi se ne smeju jesti.To je gadno.NIJE CISTO.[/COLOR][/SIZE]

    Uf, gadna stvar je što se ta krv nalazi ne samo u krvnim žilama nego ona kola i po svim stanicama mesa. Što sada? Možda je na to mislio Pavao kad je rekao "Dobro je ne jesti meso" ?

    To ti je kao ono - čovjek ne jede govna, gadno je to, ali jede razređeno govno u vodi dok pije vodu iz bunara pored septičke jame.


  • Uf, gadna stvar je što se ta krv nalazi ne samo u krvnim žilama nego ona kola i po svim stanicama mesa. Što sada? Možda je na to mislio Pavao kad je rekao "Dobro je ne jesti meso" ?

    To ti je kao ono - čovjek ne jede govna, gadno je to, ali jede razređeno govno u vodi dok pije vodu iz bunara pored septičke jame.


    Mesas babe i zabe,trebalo bi da se vratis i pitas uciteljicu ono sto ste zaboravili.
    Voda pored septicke jame nije za pice,ali dobrim filterima se moze procistiti sve.Zar ne custe nikada za filtere za otpadne vode koji filtriraju sve???
    Ali lakse je biti kao doktor u srednjem veku da ne pere ruke i ide sa sahrane u porodiliste...
    Ali vidim ja da te boli meso.
    Mi ljudi nismo cepidlake i ne cedimo meso od krvi,a gde si to procitala da su Jevreji cedili meso kad su klali goveda,ovce,koze itd?
    Jel mozda Bog zapovedio negde da se meso cedi od krvi?,ili pak samo da se prospe kao voda,ili da se krv prekrije zemljom da je ne bi lizale druge zivotinje.
    Ali ko je gadljiv na meso,neka ne tera druge da ga ne jedu i neka im ne gadi jelo svojom frustracijom.
    Jel ti volis kad jedes neko ukusno jelo ,da ti ga neko gadi i prica kako je to odvratno???
    Kao sto ne volis da tebi neko gadi jelo,nemoj ni ti drugima da ga gadis.
    Ne pogani coveka ono sto udje kroz njegova usta ,vec ono sto izlazi iz njegovih usta.,jesi li procitala to?
    Slazes li se ti sa Isusovim recima?
    Mt. 15
    11 Ne pogani čoveka šta ulazi u usta; nego šta izlazi iz usta ono pogani čoveka.
    ili
    Dela 10
    13 I postade glas k njemu: Ustani, Petre! Pokolji i pojedi.
    14 A Petar reče: Nipošto, Gospode! Jer nikad ne jedoh šta pogano ili nečisto.
    15 I gle, glas opet k njemu drugom: Šta je Bog očistio ti ne pogani.
    Da li se radi o naredbi da se pokolju lubenice,paprika,graska,paradajiza i drugog voca i povrca ili pak zivotinja???
    Kako ti to razumes?

  • JEDENJE KRVI !!! - ???

    dal se RIBA (neka) smije jesti?
    SMIJE
    dal riba ima krvi?
    IMA
    dal treba priklati ribu ispod vrata
    i ispustiti joj krv?
    NJET

    zašto Njet?
    zato jer je TO nemoguće
    ---------
    nemoguće je i SVU krv iz tijela izbaciti
    --------
    to znači da ćeš - i radeći po propisima
    IPAK jesti krv
    ---------

    osnova za NE jesti NE piti KRV
    je bila u tome
    što su krivo vjerni ljudi
    UBIJALI LJUDE i PILI IM KRV


  • "jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?" Tako on očisti sva jela." - vidiš da je čista. Treba samo više čitati i čitati...


  • Nebuloze religijskih idiota koji traže i izmišljaju pravila sa kojima misle postići spasenje, bezobzirno vrijeđajući onoga koji je došao da nas oslobodi od ispraznosti života i besmisla.


    Daniel i njegova tri pajdaša nisu bili religiozni idioti koji su odbili jesti nečistu hranu. Isto tako ti čitaš knjigu Makabejcima jer se nalazi u katoličkoj Bibliji - tamo su sedam braće odbili jesti svinjetinu pod Grcima, i ovi su im pred majkom oderalli živu kožu. Ako danas postoji religiozna grupa koja se drži pravila čiste i nečiste hrane, ne znači da su oni religiozni idioti (ako možeš ubuduće ne koristiti takve fraze) i da misle ako to čine da će se tim činom spasiti. U pitanju je poslušnost.

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!


  • Daniel i njegova tri pajdaša nisu bili religiozni idioti koji su odbili jesti nečistu hranu. Isto tako ti čitaš knjigu Makabejcima jer se nalazi u katoličkoj Bibliji - tamo su sedam braće odbili jesti svinjetinu pod Grcima, i ovi su im pred majkom oderalli živu kožu. Ako danas postoji religiozna grupa koja se drži pravila čiste i nečiste hrane, ne znači da su oni religiozni idioti (ako možeš ubuduće ne koristiti takve fraze) i da misle ako to čine da će se tim činom spasiti. U pitanju je poslušnost.


    Ali tada su ta pravila bila na snazi. Siguran sam da bi se jednako oštro usprotivili kršenju zakona o žrtvoprinošenju pa mi hrišćani danas ne koljemo životinje po oltarima.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski


  • Ja tebi više puta rekoh da ti narodi nisu imali ni tradicije raširenog incesta a kamoli zoofilije pa im se nije to trebalo posebno ni isticati.


    Maki dobro si mu odgovorio, gledam ja što mi on ne odgovara na pitanja. Ali nakon ove rasprave i ja bi pobegao sa foruma glavom bez obzira. Dobro je to, ima barem malo dostojanstva da zna kada treba da se skloni... ali, ta rasprava i nema neku vrednost, s obzirom da onaj koji za sebe smatra da je ozbiljan u raspravi, nije ništa argumentovano obrazložio, nego vrti priču...


    I opet pitam samo preformilisem pitanje - ako je bilo grka i rimljana u vreme hananeja i oni bi svakako bili pagani pa te pitam dali je realno pretpostaviti da bi svi pagani tada radili iste ili slicne stvari...!?
    ... i ako je to zaista bio slucaj,na osnovu cega bi te paganske prakse tokom vremena "moralno evoluirale" i postale manje okrutne u svakom smislu reci...!?
    Molim konretne dokaze u prilog !!!


    Ahahahah, moliš konkretnih dokaza, a dobio ih na pretek... evo da ti ja dam jednog konkretnog dokaza, pa se misli ako ovo vidiš: "A glas će mu opet, po drugi put: "Što Bog očisti, ti ne zovi okaljanim!"

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.