• Maki dobro si mu odgovorio, gledam ja što mi on ne odgovara na pitanja. Ali nakon ove rasprave i ja bi pobegao sa foruma glavom bez obzira. Dobro je to, ima barem malo dostojanstva da zna kada treba da se skloni... ali, ta rasprava i nema neku vrednost, s obzirom da onaj koji za sebe smatra da je ozbiljan u raspravi, nije ništa argumentovano obrazložio, nego vrti priču...

    Ahahahah, moliš konkretnih dokaza, a dobio ih na pretek... evo da ti ja dam jednog konkretnog dokaza, pa se misli ako ovo vidiš: "A glas će mu opet, po drugi put: "Što Bog očisti, ti ne zovi okal


    Uzmimo izjavu iz Marka 7 -

    • 18I reče im: »Tako? Ni vi ne razumijete? Ne shvaćate li da sve što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti?
    • 19Jer mu ne ulazi u srce, nego u trbuh, te u zahod izlazi.« (Ta izjava proglašava čistom svu hranu.)


    Zašto stoji ovo u zagradi "Ta izjava proglašava čistom svu hranu". Svi bibličari znaju da je to nadodato tekstu i da nije pravilno prevedeno. Vizija Petru da kolje nečiste životinje se odnosi da neznabošci više nisu nečisti, nego da su i oni Božji narod. Podjela na čiste i nečiste životinje je bila poznat i Noi, on nije bio Židov.....što samo govori o univerzalnosti zakona.

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!


  • Maki dobro si mu odgovorio, gledam ja što mi on ne odgovara na pitanja. Ali nakon ove rasprave i ja bi pobegao sa foruma glavom bez obzira. Dobro je to, ima barem malo dostojanstva da zna kada treba da se skloni... ali, ta rasprava i nema neku vrednost, s obzirom da onaj koji za sebe smatra da je ozbiljan u raspravi, nije ništa argumentovano obrazložio, nego vrti priču...

    Ahahahah, moliš konkretnih dokaza, a dobio ih na pretek... evo da ti ja dam jednog konkretnog dokaza, pa se misli ako ovo vidiš: "A glas će mu opet, po drugi put: "Što Bog očisti, ti ne zovi okaljanim!"


    Ako misliš na člana robiveka, on je imao svoje razloge zašto je otišao sa ovog foruma, i nije čovjek nigdje pobjegao. Molit ću u raspravama da se ne dotičemo pojedinca, nego da dajemo argumente u ljubavi i istini.

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!


  • Uzmimo izjavu iz Marka 7 -

    • 18I reče im: »Tako? Ni vi ne razumijete? Ne shvaćate li da sve što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti?
    • 19Jer mu ne ulazi u srce, nego u trbuh, te u zahod izlazi.« (Ta izjava proglašava čistom svu hranu.)


    Zašto stoji ovo u zagradi "Ta izjava proglašava čistom svu hranu". Svi bibličari znaju da je to nadodato tekstu i da nije pravilno prevedeno. Vizija Petru da kolje nečiste životinje se odnosi da neznabošci više nisu nečisti, nego da su i oni Božji narod. Podjela na čiste i nečiste životinje je bila poznat i Noi, on nije bio Židov.....što samo govori o univerzalnosti zakona.


    Ušao si u široke rahe, a vidim i da bi kolegu da braniš. Pošto si izašao na crtu za razliku od nekih, evo da ti dam odgovor:
    Treba da razumeš poruku o novoj perspektivi, a to je da ništa što jedemo, ne može da nas onečisti, jer ništa samo po sebi nije nečisto, što je i apostol Pavle ustvrdio nadahnut tim rečima.
    A zdela koju je vidio petar, trebalo je da mu objasni ono što si naveo, ali i šire, mnogo šire od toga. Jer sadržina te posude je ispunjavala ono što je nekad za njih, vaćilo, ali više ne...


  • Ako misliš na člana robiveka, on je imao svoje razloge zašto je otišao sa ovog foruma, i nije čovjek nigdje pobjegao. Molit ću u raspravama da se ne dotičemo pojedinca, nego da dajemo argumente u ljubavi i istini.


    To je trebalo njemu da kažeš u ovoj raspravi, pa pogledaj ti tu raspravu koju je vodio. Al, ok, ako ti tako kažeš, ne moramo o njemu...


  • Pa kad bi pojeo te 12 zivotinje onda bi se mogao okrenuti nekim drugim 12,pa trecim 12 i t.d. - dakle bilo je izuzetno veliki broj cistih,dakle JESTIVIH zivotinja koja su mu bila na raspolaganju i posto on nije imao nikakvog iskustva u zivotu na tom plnu mogao je samo birati i eksperimentisati...dakle mogao je sve to raditi u okvirima cistih zivotinja ALI NIJE SMEO DIRETI KOD NECISTIH bi to poremetilo Bozji plan za operaciju spasavanja koja je bila u toku ...


    Da vidim kakva ti je logika forumašu.
    Imamo osmero preživjelih! - treba to da nahraniš.
    Imamo i druge životinje koje su po izlasku mogle tamaniti (čiste i nečiste)!
    Imamo nezgode u prirodi (bolesti, pošasti) - ali, gle, dobre sam volje, pa to možemo zanemariti da mi se previše ne uznojiš u stolici doma.
    Onda imamo one koje su bile samo za žrtvu predviđene.
    I još kada tome pridodamo da se ljudi nisu dugo mogli baviti poljoprivredom, kako ti misliš da su opstali od čistih samo?


  • Mnogi misle da ta podjela u 3. Mojsijevoj važi samo za Židove - isto kao i subota. Ali sjećaš se što je Bog rekao Noju za korablju, čiste i nečiste životinje. Znači tada još nije bilo nacija. Bog je to sve imao u planu za čovječanstvo.


    Evo da se i ja upišem, Bog nam je dao čistu hranu da jedemo onda a danas je ta čista hrana otrovna pa se preporučuje da se jede sirovo voće povrće i orašasti plodovi i samo čista voda za piće

  • Evo jedan recept - Talbina

    Jednu solju mlijeka staviti da prokuha.
    U preostalom mlijeku razmutiti jecmeno brasno da ne bude grudvica.
    Postepeno sasipati u kljucalo mlijeko konstantno mijesajuci.
    Kuhati na tihoj vatri 10-15 minuta uz cesto mijesanje.
    2.
    Ohladiti i posluziti sa medom.
    Mogu se dodavati i drugi zasladjivaci, npr. smedji secer.


  • To je makar lako.
    Da li je medicinski dokazano da je biljna hrana zdravija od životinjske? Jeste.
    Da li treba da pazimo na ishranu? Apsolutno.
    ( Ko da odoli jagnjetu ili prasetu? 😂)

    Da li će nam Bog zameriti ako jedemo svinjsko meso kada smo gladni i kada nemamo šta drugo da jedemo? Neće.

    Jedina zapovest je da ne preterujem o u hrani, da budemo umereni. Ništa nam nije zabranjeno da jedemo. Druga je stvar što zbog zdravlja treba paziti na ishranu.


    Ne želim puno pisati. Medicinari jedno govore, a sami se toga ne drže ❗ Isus je jeo meso , ne samo ribu od mesa . Ako ćemo o medicini i o jedenju mesa i svemu općenito * NA KOJEM DRVETu RASTE RIBA ,.ili JAJE ,.ili MLIJEKO ❓ ZNAM ŠTO PIŠEM ❗RAZUMJET ĆE TKO ŽELI ❗❗❗
    Dalje , ako se treba držati Mojsijevog zakona , onda treba držati cijeli zakon, a ne jedno da, drugo ne ❗ JER TKO SE ŽELI SPASITI ZAKONOM TREBA DA DRŽI CIJELI ZAKON , A TO JE I OBREZANJE I ŽRTVE ❗ JER TKO U JEDNOM POGREŠI KRIV JE ZA SVE ❗❗❗
    NADALJE ,.JEDINO SUBOTA SE NE UBRAJA U MOJSIJEV ZAKON❗ SUBOTA JE DANA U RAJU I POSVEĆENA I BLAGOSLOVLJENA U RAJU ❗❗❗ I TAKO PIŠE SAMO U PRIJEVODU KARADŽIĆ - DANIČIĆ ISPRAVNO ,❗ U DRUGIM PRIJEVODIMA SAMO PIŠE U ZAPOVJEDIMA ❗
    DAKLE KAD BOG STVARAO SVIJET I SVE I DOVRŠIO SVE ZA 6 DANA ,. I SVAKI DAN JE BIO PO BROJU I NIJE IMAO IME , JEL TAKO ❓
    GOSPOD VIDI DA SVE DOVRŠIO U 6 DANA I SEDMI DAN BOG POČINU OD SVAKOG DJELA SVOJEGA ❗
    TREBA LI BOGU ODMOR , DAI SE BOG UMARA ❓❓❓-TKO IMA RAZUMA , NEKA RAZUMIJE ❗❗❗BLAGOSLOVIO I POSVETI I NADJE MU IME SUBOTA ❗❗❗
    NA DALJE : ISUS JE LIJEČIO SUBOTOM I KAD OGLADNJEŠE NJEGOVI UČENICI I ON, ODOŠ
    E U SUBOTU NA NJIVU ŽITA I BRAHU I JEDOŠE ❗ NA DALJE : FARISEJI TRAŽE NAČIN BILO KOJI I LICEMJERI I PISMOZNANCI DA GA OPTUŽE ❗ TAKO ❓
    JESTE ❗ ISUS NI I JEDNOM TRENUTKU NIJE OSKRNAVIO SUBOTU . REKAO JE - JA SAM GOSPODAR SUBOTE ❗ ČOVJEK NIJE STVOREN RADI SUBOTE, VEC SUBOTA RADI ČOVJEKA ❗
    REKAO JE DA TKO OD VAS NE BI , VOLA IZVADIO IZ BUNARA U SUBOTU ❗
    SA TIM ISTIM DANI JE STO SAD MNOGI ŽELE POPLJUVATI SALAMONA , DA JE SUBOTOM DOBRO ČINITI DOBRO ❗ STI JE I SAM ISUS REKAO ❗
    DAKLE JESMO LI SAMO POZVANI DA JEDAN DAN SLAVIMO BOGA ILI SVAKI DAN ❓
    E SADA , DA KRIVO NE BI TKO SHVATIO , SVAKI DAN NE DOBRO ČINITI DOBRO ❗ I SVAKI DAN MOLITI I BITI SA GOSPOĐOM I PROUČAVATI NJEGOVU RIJEČ,❗
    ALI , SUBOTA JE SVAKI DAN , JESTE ❗ ALI , SUBOTOM "NE KOPAJ" , AKO NE MORAŠ ❗ SUBOTA JE OSTALA DAN GOSPODNJI , A NE PRVI DAN U TJEDNU ILI BILO KOJI DRUGI ❗
    ŠTO SE TIČE SUBOTE NEMA IZVLAČENJA IZ PAVLA , JER SE TAKO I U IZAIJI , GADE BOGU NJIHOVE SUBOTE ❗ ALI I DALJE SE DRŽALA SUBOTA ❗ I SUBOTOM JE ISUS PROPOVJEDAO U SINAGOGI ❗
    NA DALJE , SAMO DA OBJASNIM ZAŠTO SPOMINJEM SUBOTU I MOJSIJEV ZAKON ODVOJENO I ZAŠTO GDJE SE PIŠE O HRANI STO ČISTO , ŠTO NE ČISTO ❓
    DA JEST , PETAR MISLIO ŠTO BI TO MOGLO DA ZNAČI , KAD DOLAZE KORNELIJEVI NA VRATA , DA NI JEDNOGA ČOVJEKA NE TREBA ZVATI NEČISTIM I POGANIM ❗ ALI, DA LI JE TREBAO PETAR KLATI TE LJUDE I JESTI LJUDE ❓ ZAŠTO JE ISUS POSTROŽIO ZAPOVJEDI, AKO SAMO POMISLIŠ ❓❓ DA SHVATE RAZUMNI I NE RAZUMNI DA NE SHVATE ❗❗❗ NEMA NIKOGA TKO NE POMISLI I ONDA SE P,RAVDATI, NE MOŽEMO ZABRANITI PTICI DA NAM PRELETI PREKO GLAVE, AKI MOŽEMO DA NAPRAVI GNIJEZDO ❓❓❓ISUS JE TIME ZAPRAVO UČINIO DA NEMA NIKOGA TKO SE MOŽE SPASITI ZAKONOM , JER I POMISAO JE - NEDOSTATAK PRILIKE ❗ISUS JE TADA PROGLASIO I LJUDE I ŽIVOTINJE ČISTIMA , NIJE UMRO SAMO ZA ŽIDOVE , VEC ZA SVE ❗ AKO LI NEMA LJUBAVI I SAMO SUĐENJE TAKO ĆE ISUS SUDITI PO DJELIMA , A NE PO HRANI ❗ NEKA SVATI TKO KAKO ŽELI ❗❗❗
    SAMI ODGONETNITE NA ŠTO UKAZUJEM ❗ MUDROM.DOVOLJNO, BEZUMAN , OPET NEĆE SHVATIT ❗
    SLOBODNO PODPITANJA I KOJA GOD PITANJA U VEZI BIBLIJE , MEDICINE ( Opće, Psihijatrije, Kardiologija , neurologije) PSIHOLOGIJE MOŽETE DA MI POSTAVITE ❗ KOLIKO MI GOSPOD MOJ ISUS DA , TOLIKO ĆU VAM ODGOVORITI ❗
    AGAPE ❤️ BROTHERS AND SISTERS ❗

  • Secate li se koju je hranu Bog dao Adamu i Evi da jedu?ribe,zivotinje ili plodove sa drveca?,sta pise u Bibliji?
    Vremenom ,kad su ljudi izabrali da slusaju Sotonu sa mnogo problema, Bog im je dozvolio da korsite meso za hranu.
    Bozja prvobitna namera sa Zemljom i ljudima se nije promenila.
    1 Mojsijeva, glava 1
    29 I još reče Bog: Evo, dao sam vam sve bilje što nosi seme po svoj zemlji, i sva drveta rodna koja nose seme; to će vam biti za hranu.
    Isaija, glava 46
    10 Koji od početka javljam kraj i izdaleka šta još nije bilo; koji kažem: [color=#B8312F]namera moja stoji i učiniću sve što mi je volja.[/COLOR]
    Isaija, glava 65
    25 Vuk i jagnje zajedno će pasti, i lav će jesti slamu kao vo; a zmiji će biti hrana prah; neće uditi ni potirati na svoj svetoj gori mojoj, veli Gospod.
    Do tada Hriscanima i svim ostalima je dozvoljeno da jedu meso i nikakvi farisejski trikovi i saplitanja nece pomoci da se neko danas natera da jede ili nejede meso jer to je licni izbor.,a taj koji saplice bice kriv pred Bogom.

  • Poslije potopa ljudi su mogli da jedu meso, ali zar nisi primjetio da više nisu živjeli 700-900 godina, nego im je životni vijek bio 120 godina. Ovo nije tema da li kršćani smiju jesti meso, nego čista i nečista hrana - koje meso?

    Padanje je iskustvo. Borba je karakter. Ne predati se je život!

  • +!
    Mk 7,17-19
    I kad od mnoštva uđe u kuću, upitaše ga učenici za prispodobu.
    I reče im:
    "Tako? Ni vi ne razumijete? Ne shvaćate li da čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?"
    Tako On očisti sva jela.

  • Ne shvaćate li da čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?"
    Tako On očisti sva jela.

    Nego jedno pitanje utopija.

    Da li prije toga hrana nije ulazila u utrobu te nije izlazila u zahod ???

    Ovo je sustinski bitno jer vidimo da je u vrijeme SZ-ta Bog jasno odredio koje su zivotinje dozvoljene za jelo a koje nisu pa je bitno utvrditi dali je Bog tada previdio tu realnost pa se Isus kasnije sjetio ili je u posrijedi ipak nesto drugo !?

  • +!

    Da li prije toga hrana nije ulazila u utrobu te nije izlazila u zahod ???

    Ovo je sustinski bitno jer vidimo da je u vrijeme SZ-ta Bog jasno odredio koje su zivotinje dozvoljene za jelo a koje nisu pa je bitno utvrditi dali je Bog tada previdio tu realnost pa se Isus kasnije sjetio ili je u posrijedi ipak nesto drugo !?

    Prije nego što analiziramo tvoje pitanje, odgovori na ovo pitanje:
    - Je li 'Ljubav' tražila obrezanje muške djece i robova?

    Post 17,9-14
    Još reče Bog Abrahamu: "A ti Savez čuvaj moj - ti i tvoje potomstvo poslije tebe u sve vijeke.
    A ovo je Savez moj s tobom i tvojim potomstvom poslije tebe koji ćeš vršiti: svako muško među vama neka bude obrezano.
    Obrezujte se, i to neka bude znak Saveza između mene i vas.
    Svako muško među vama, kroz vaša pokoljenja, kad mu se navrši osam dana, neka bude obrezano;
    i rob, rođen u vašem domu, i onaj što bude kupljen od stranca, koji ne bude od vaše krvi.
    Da, i rob rođen u tvome domu ili za novac kupljen mora se obrezati!
    Tako će moj Savez na vašem tijelu ostati vječnim Savezom.
    Muško koje se ne bi obrezalo neka se odstrani od svoga roda: takav je prekršio moj Savez.

  • Nego jedno pitanje utopija.

    Da li prije toga hrana nije ulazila u utrobu te nije izlazila u zahod ???

    Ovo je sustinski bitno jer vidimo da je u vrijeme SZ-ta Bog jasno odredio koje su zivotinje dozvoljene za jelo a koje nisu pa je bitno utvrditi dali je Bog tada previdio tu realnost pa se Isus kasnije sjetio ili je u posrijedi ipak nesto drugo !?

    Evo kainose jedna drugačija perspektiva. Nečiste životinje su simbolizovale nečiste narode. U SZ nisu svi narodi bili čisti i otvoreni za Boga. Postojali su narodi određeni za herem tj. potpuno uništenje. Zato se u Petrovoj viziji koriste nečiste životinje da predstave pagane i zato se u PZ jasno kaže "ne budite kao oni narodi koje istjerujem ispred vas i poštujte podjelu na iste i nečiste životinje" (parafraziram nije od riječi do riječi). U NZ se ta podjela ukida pa otpada i podjela hrane.

    Ljudi su Boga osudili na smrt; vaskrsenjem svojim On ih osuđuje na besmrtnost.
    - sv. Justin Ćelijski

  • Poslije potopa ljudi su mogli da jedu meso, ali zar nisi primjetio da više nisu živjeli 700-900 godina, nego im je životni vijek bio 120 godina. Ovo nije tema da li kršćani smiju jesti meso, nego čista i nečista hrana - koje meso?

    29 A svega požive Noje devet stotina pedeset godina; i umre.
    Njegovi sinovi su ziveli oko 600 godina i to se sve smanjivalo do Mijsija koji je ziveo 120 godina..i u to vreme se vec pocelo govoriti da je covekov zivot trajao 70 a u jaceg 80 godina.,ali kao sto recenebitno je za ovu temu.Tek u Mojsijevom zakonu Bog deli zivotinje na jestive tojest ciste i nejestive ili neciste.To su vise bili moralni zakoni ,gde nam je na kraju dozvolio da jedemo sve zivotinjsko meso sem Krvi i da puno ne prebiramo po mesari i ne pravimo se pravednijim od Boga.

  • Hrana – zabrane - dozvole

    =====

    Stari Zavjet

    =====

    1. u Edenu dozvoljeno BILJE, SJEMENJE I SA STABLA ŽIVOTA
    ............

    POSTANAK 1,29

    I doda Bog: "Evo, dajem vam SVE BILJE ŠTO SE SJEMENI, po svoj zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam budu za hranu!

    ----------

    2. po Potopu dozvoljeno SVE BILJE I SVE ŽIVOTINJE, OSIM KRVI
    ............

    POSTANAK 9,3

    SVE ŠTO SE KREĆE I ŽIVI NEKA VAM BUDE ZA HRANU:

    sve vam dajem, kao što vam dadoh zeleno bilje.

    ----------

    3. po prelasku Crvenog mora DOZVOLJENE ČISTE,

    a ZABRANA NA NEČISTE ŽIVOTINJE, po Levitskim Zakonima.

    ----------

    4. NZ dozvoljeno SVE.

    --------

    Novi Zavjet

    ====

    Dozvoljeno sve (OSIM KRVI I ŽRTVOVANOG MESA);


    DJELA APOSTOLSKA 15,28

    Zaključismo Duh Sveti i mi ne nametati vam nikakva tereta osim onoga što je potrebno:

    DJELA APOSTOLSKA 15,29

    UZDRŽAVATI SE OD MESA ŽRTVOVANA IDOLIMA, OD KRVI, OD UDAVLJENOGA i od bludništva. Budete li se toga držali, dobro ćete učiniti. Živjeli!

    =====
    Zakon o – HRANI - je dan TADA - samo Židovima,
    samo zato da se ISKUŠAJU,
    a ne zato jer je neka hrana zdrava ili nezdrava za ljude.
    ..........
    PONOVLJENI ZAKON 8,2
    Sjećaj se svega puta kojim te Jahve, Bog tvoj, vodio po pustinji ovih četrdeset godina da te ponizi, ISKUŠA i dozna što ti je u srcu:

    HOĆEŠ LI DRŽATI ZAPOVIJEDI NJEGOVE ILI NEĆEŠ.

    SUCI 3,4
    Oni su poslužili DA SE ISKUŠA IZRAEL:
    da bi se vidjelo HOĆE LI SE DRŽATI ZAPOVIJEDI
    što ih je JAHVE preko Mojsija dao njihovim ocima.

    ............
    A zato što su bili NEpokorni – dao im je -

    EZEKIEL 20,25

    I ZATO IM DADOH UREDBE KOJE NE BIJAHU DOBRE,

    ZAKONE KOJI USMRĆUJU:
    =====

    U NZ je izvršena „IZMJENA“ Zakona -

    HEBREJIMA 7,12

    Doista kad se mijenja SVEĆENIŠTVO,
    NUŽNO SE MIJENJA I ZAKON.

    ---------

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.