Ko su Bog Otac, Isus Hrist i sveti Duh - Sa gledišta Crkve Isusa Hrista svetaca poslednjih dana.

  • Godine 1842, Džozef Smit, prvi prorok i predsednik Crkve Isusa Hrista svetaca poslednjih dana, zapisao je 13 osnovnih članka vere naše religije. Pod brojem 1 na ovoj listi piše sledeće:

    „Verujemo u Boga, Večnog Oca, i u njegovog Sina, Isusa Hrista, i u Duha Svetoga." (Članci vere)

    Zvuči jednostavno. Bog je naš Nebeski Otac. Svi smo mi njegova deca. On nas voli. Isus Hrist je Sin Božiji, naš otkupitelj i Spasitelj.

    Ali onda nailazimo na problem: Biblija jasno pokazuje da postoji tačno jedan Bog. U isto vreme iz pisma se jasno vidi da je Otac Bog, da je Isus Hrist Bog i da je i Duh Sveti Bog. Kako to trebamo razumeti?

    DOKTRINA TROJSTVA

    Hrišćanstvo je provelo vekove pokušavajući da pomiri ove dve doktrine. Najčešće tumačenje je da su Bog Otac, Isus Hrist i Sveti Duh nekako jedan Bog u tri oblika. Ovo verovanje je poznato kao doktrina Trojstva i postalo je zvanična doktrina Katoličko-pravoslavne crkve i kasnije i većinama protestantskih denominacija vekovima nakon Hristove smrti. To je rezultat ljudskih napora da bolje razumeju prirodu Boga, to je bila plemenita stvar...

    BOŽANSTVO

    Ali sveci poslednjih dana ne veruju u tradicionalnu doktrinu o Trojstvu. Verujemo da su Bog Otac, Isus Hrist i Sveti Duh tri različita, odvojena bića. Međutim, u svemu se 100% slažu. Toliko su duhovno ujedinjeni da su kao jedan, jedan Bog. Oni su jedno u srvsi, jedno u cilju u želji i planu. Oni su jedno u skoro svakom pogledu osim fizički.

    Bog Otac i Isus Hrist su se javili u jednoj viziji proroku Džozefu Smitu kao različite, odvojene ličnosti.

    Tako da ne verujemo da su oni jedno biće sa tri manifestacije. Ali da su to tri bića sa jednom svrhom. Da li nas to sada čini mnogobošcima? Možete to tako da vidite ako želite. Međutim, mi sebe ne vidimo kao politeiste, ali to zavisi samo od vaše perspektive i definicije. Postoje i neki ljudi koji smatraju da je doktrina o Trojstvu mnogobožačka ali i to je sasvim u redu. Dobri ljudi mogu imati različita mišljenja.

    Sveci poslednjih dana veruju da su Bog Otac, Isus Hrist i Sveti Duh jedno na mnogo više načina nego što su tri. Umesto o Bogu kao Trojstvu mi često govorimo o Božanstvu koje čine Otac, Sin i Sveti Duh. Ipak mi šaljemo naše molitve samo Bogu Ocu. Ali polemika oko prirode Boga ide dalje.

    DA LI BOG IMA JEDNO TELO?

    Biblija kaže: „Bog je Duh“ (Jovan 4:24). Ali takođe verujemo da je Duh našeg Nebeskog Oca povezan sa savršenim, proslavljenim, besmrtnim i opipljivim telom od mesa i kostiju – telom poput Isusa Hrista posle njegovog vaskrsenja i sličnim telu koje imamo po Pavlovim učenjima, koje sledi posle našeg vaskrsenja. Živo telo uvek ima duh u sebi. Ali duh nije uvek vezan za živo telo. Na primer, mi verujemo da je Sveti Duh upravo to: duh, bez fizičkog tela.

    Priroda Boga je sigurno teška za razumevanje. Mnogo različitih teorija se uči koristeći istu Bibliju, jednostavno zato što je svako drugačije tumači. Ovo je takođe jedan od razloga zašto je trebalo toliko vremena da se doktrina o Trojstvu uspostavi u katoličko-pravoslavnoj, a kasnije i protestantskoj crkvi.

    Ali mi takođe možemo koristiti Bibliju da podržimo naše učenje o božanstvu. Na primer, u Delima 7:55,56, kada Stefan, ispunjen Svetim Duhom, vidi Isusa u viziji „koji stoji s desne strane Bogu“.

    ULOGA DANAŠNJEG OTKRIVANJA

    Verovatno je poznato da mi sveci poslednjih dana ne zasnivamo svoja učenja samo na Bibliji. Verujemo da je današnjim prorocima objavljeno puno toga što ne piše ili ne piše jasno u Bibliji, što nam pomaže da bolje razumemo Božja učenja. Baš kao što i pojedinačne knjige Biblije rade jedna sa drugom.

    Jedan od ovih vanbiblijskih spisa je ono što nazivamo "Učenje i Zaveti". Sadrži verovatno najjasniji izvor za našu ideju o prirodi Boga:

    „Otac ima telo od mesa i kostiju opipljivo kao i čovečje; Sin isto tako; ali Sveti Duh nema telo od mesa i kostiju, nego je osoba duhovna. Da nije tako, Sveti Duh ne bi mogao prebivati u nama.” (Učenje i Zaveti 130:22)

    Neki od vas će možda smatrati da je ovaj stih u suprotnosti sa vašim sopstvenim tumačenjem Biblije. Međutim, za nas to nije slučaj. Umesto toga, pomaže nam da bolje razumemo biblijska učenja.

    Sledeće pitanje koje sebi možda postavljate je: „Kako mogu da znam da li su "Učenja i Zaveti" zaista Sveto pismo (poput Biblije), a ne samo gomila izmišljotina?“ Dobro pitanje. Kada tražimo odgovor, najbolje što možemo da učinimo je da se obratimo direktno Bogu u iskrenoj moitvi i tako dobijemo odgovor od Njega lično.

    Ali bez obzira na odgovor, ako želimo bilo šta da saznamo onda je Bog izvor toga.

    DODATNE INFORMACIJE

    Sveci poslednjih dana vide svoju koncepciju prirode Boga kao biblijsku. Članovi Božanstva su opisani kao nezavisna bića na nekoliko mesta u Bibliji.

    Na primer: Hrist se obratio Bogu svom Ocu u njegovim mnogobrojnim molitvama i na svom raspeću. Prilikom krštenja Hristovog od strane Jovana Krstitelja, svi članovi božanstva su bili prisutni i odvojeni: Isus stoji u vodi, Bog Otac govori sa neba, a Duh Sveti silazi na Hrista u vidu goluba.

    Osim toga, nekoliko proroka tvrdi da su razgovarali s Bogom licem u lice. Na primer Mojsije:

    „Gospod i Mojsije su razgovarali jedan s drugim licem u lice, kao što se razgovara sa svojim prijateljem." (Izlazak 33:11)

    Ali postoji i zanimljiva izjava u priči o stvaranju:

    „Tada reče Bog: načinimo čoveka po svom obličju, po obličju svome." (Postanak 1:26)

    Upotreba množine ovde je daleko manje iritantna ako verujete (poput svetaca poslednjih dana) da su Bog Otac i Isus Hrist zajedno stvorili svet.

    Važnost razumevanja prave prirode Božanstva je jasna u Bibliji:

    „Ali ovo je život večni: da spoznaju tebe, jedinog i pravog Boga, i Isusa Hrista koga si poslao." (Jovan 17:3)

  • U Bibliji piše da su Bog Otac, Sin i Duh Sveti, ali nigdje ne pišu što su konkretno oni, tako recimo Apostoli nisu vjerovali da su to neke tri različite osobe, dapače, a niti je sam Isus ikada to rekao, u to se počelo vjerovati javno i pod prisilom tek poslije koncila u Niceji 325 godine, jasno je da je to krivo vjerovanje, e da!

  • Međutim, u svemu se 100% slažu. Toliko su duhovno ujedinjeni da su kao jedan, jedan Bog. Oni su jedno u srvsi, jedno u cilju u želji i planu. Oni su jedno u skoro svakom pogledu osim fizički.

    To je isto ko' ja i moja zena. Mi smo dva odvojena bica, ali moja rijec je uvijek zadnja u raspravi - da draga! Toliko smo jedno u svrsi, cilju, zelji i planu da je uvijek sve po njezinom. Ne smijem joj ovo ni reci, odmah ce mi se uclaniti u mormone.

  • Da, samo što jedan Bog ima sva svojstva savršenstva. On ima potpunu istinu, potpunu ljubav, potpunu moć, potpunu pravdu, potpuni sud, potpunu milost, potpuno znanje i potpuno verovanje.

    Isto ko' i moja zena, vjeruj mi. Kad ona nesto upila... to nema da ne bude.

    Idemo lijepo moja Fata i ja u mormone. Nema nam druge.

  • +!

    U Bibliji piše da su Bog Otac, Sin i Duh Sveti, ali nigdje ne pišu što su konkretno oni, tako recimo Apostoli nisu vjerovali da su to neke tri različite osobe, dapače, a niti je sam Isus ikada to rekao,...

    Iv 14,8-10
    Kaže Mu Filip: "Gospodine, pokaži nam Oca i dosta nam je!"
    Nato će mu Isus: "Filipe, toliko sam vremena s vama i još Me ne poznaš?
    Tko je vidio Mene, vidio je i Oca.
    Kako ti onda kažeš: 'Pokaži nam Oca'?
    Ne vjeruješ li da sam Ja u Ocu i Otac u Meni?"

  • +!
    Iv 14,23
    Odgovori mu Isus: "Ako Me tko ljubi, čuvat će Moju riječ pa će i Otac Moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti."

    Iv 1,12-13
    A onima koji Ga primiše podade moć da postanu djeca Božja:
    onima koji vjeruju u Njegovo Ime, koji su rođeni ne od krvi, ni od volje tjelesne, ni od volje muževlje, nego - od Boga.

  • Ja mislim da nije tačno da apostoli nisu verovali da su da Otac, Sin i sveti Duh nisu tri odvojene osobe. Oni su svakodnevno gledali Isusa kako se moli Bogu Ocu, kako je učio da se milimo Bogu Ocu itd. Kada je vaskrsnuo rekao je da ide Bogu Ocu, a Stephan je pred svoju smrt video Isusa sdesna Bogu Ocu.

  • Verujemo da su Bog Otac, Isus Hrist i Sveti Duh tri različita, odvojena bića.

    .

    SVAKA OSOBA IMA SVOJE OSOBNO IME
    ======

    1.
    Ime Boga Jedinoga Oca je YHVH
    ,,,,,,,,,,,,,

    IZLAZAK 3,15

    Dalje je Bog Mojsiju rekao: "Kaži Izraelcima ovako:

    JAHVE,

    Bog vaših otaca, Bog Abrahamov, Bog Izakov i Bog Jakovljev, poslao me k vama.` TO MI JE IME DOVIJEKA,

    TAKO ĆE ME ZVATI OD KOLJENA DO KOLJENA..

    .............
    YHVH

    H3068 יהוה yehôvâh yeh-ho-vaw'

    From H1961; (the) self Existent or eternal; Jehovah, Jewish national name of God: - Jehovah, the Lord. Compare H3050, H3069.


    Od H1961; () samouprave postoji ili vječni; Jehovah, Židovska nacionalna ime Boga: - Jehovah, Gospode. Usporedite H3050, H3069.

    =======

    2.

    Ime Božjeg Sina je Yehoshua
    Božjem Sinu je Bog Otac YHVH dao Ime Yehoshua
    ,,,,,,,,,,,,,,,,


    MATEJ 1,21

    Rodit će sina, a ti ćeš mu NADJENUTI IME ISUS

    jer će on spasiti narod svoj od grijeha njegovih.

    MATEJ 1,25

    I ne upozna je dok ne rodi sina. I NADJENU MU IME ISUS.
    ..................
    Osobna Imena se NE prevode!
    TO je Međunarodni Zakon!

    ------------

    Bog Jedini Otac YHVH - je dao SINU ime!

    Ime SINA od Boga Jedinoga Oca YHVH je -

    YEHOSHUA
    ------------------
    SIN je Židov i ima Židovsko ime
    ----------

    H3091 יהושׁע יהושׁוּע

    yehôshûa‛ yehôshûa‛ yeh-ho-shoo'-ah,yeh-ho-shoo'-ah

    ..............

    From H3068 and H3467; YEHOVAH-SAVED; Yehoshua (that is, Yoshua), the Yewish leader: - Yehoshua, Yehoshuah, Yoshua. Compare H1954, H3442.

    ,,,,,,,,,,,,,,,

    Od H3068 i H3467; JEHOVA JE SPASIO; Joshua (to jest Joshua), židovski vođa: - Joshua, Joshuah, Joshua. Usporedi H1954, H3442.

    ======

    ŠTO je TO u Imenu SINA?
    Točnije TKO je U Imenu SINA?

    U Imenu SINA je IME Boga Jedinog Oca – YHVH!
    .................
    TKO spašava?
    SIN G Yehoshua?
    NEEEEEEEE!!!!!!
    Nego Bog Jedini – Jedini Spasitelj – Otac YHVH.

    SIN je umro – TKO je spasio mrtvoga SINA?
    Bog Jedini Spasitelj Otac YHVH!!!

    ===========
    3.

    Sveti Duh NEMA OSOBNO Ime jer NIJE OSOBA
    nego OSOBNOST Boga Oca YHVH

    --------

  • +!

    Iv 14,8-10
    Kaže Mu Filip: "Gospodine, pokaži nam Oca i dosta nam je!"
    Nato će mu Isus: "Filipe, toliko sam vremena s vama i još Me ne poznaš?
    Tko je vidio Mene, vidio je i Oca.
    Kako ti onda kažeš: 'Pokaži nam Oca'?
    Ne vjeruješ li da sam Ja u Ocu i Otac u Meni?"

    .

    SIN od Boga Jedinoga Oca YHVH -
    Gospodin Yahoshua Pomazanik

    JE = "NE-SAMOSTALAN"
    ========
    Yahoshua ne Radi svoja Djela
    Yahoshua ne Vrši svoju Volju

    Yahoshua ne Govori svoje Riječi

    Yahoshua ne Naukuje svoj Nauk
    Yahoshua ne Sudi samostalno


    NEGO


    Yahoshua Radi Djela svoga Boga Oca YHVH
    Yahoshua Vrši Volju svoga Boga Oca YHVH

    Yahoshua Govori Riječi svoga Boga Oca YHVH

    Yahoshua Naukuje Nauk svoga Boga Oca YHVH
    Yahoshua Sudi onako kako mu Bog Otac YHVH naredi


    ZATO jer SIN Gospodin Yahoshua nije BOG

    nego SLUGA Pokorni svome Bogu Ocu YHVH.
    ========

    PO svemu (samo) gornjemu – SIN G Yehoshua

    je JEDNO i „JEDNAK“ sa Bogom Ocem YHVH

    i tako kroz SINA vidiš Boga Jedinoga Oca YHVH.

  • Newly created posts will remain inaccessible for others until approved by a moderator.

    • :)
    • :(
    • ;)
    • :P
    • ^^
    • :D
    • ;(
    • X(
    • :*
    • :|
    • 8o
    • =O
    • <X
    • ||
    • :/
    • :S
    • X/
    • 8)
    • ?(
    • :huh:
    • :rolleyes:
    • :love:
    • 8|
    • :cursing:
    • :thumbdown:
    • :thumbup:
    • :sleeping:
    • :whistling:
    • :evil:
    • :saint:
    • <3
    • :!:
    • :?:
    The maximum number of attachments: 10
    Maximum file size: 2 MB
    Allowed extensions: bmp, gif, jpeg, jpg, pdf, png, txt, webp, zip
      You can sort the options with drag and drop to change their order. You can create up to 20 options.
      The results are invisible unless the poll ended or the user voted.

    Participate now!

    Nemaš korisnički račun. Registriraj se da bi bio član forumske zajednice.